Просмотр содержимого документа
«Құстар -біздің досымыз»
Сабақтың тақырыбы: Құстар-біздің досымыз.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға жалпы құстар туралы, олардың тіршілігі мен пайдасы туралы түсіндіру. Сабақтың міндеттері: Білімдерін пысықтайды және бір-бірінің ойларын тыңдап, құрметтеуге үйренеді. Ойларын жинақтап, қоршаған ортаға қамқорлық сезімі оянады.
Құрал-жабдықтар: оқушылардың құстар туралы суреттері, стикер, постер, жұмбақ, компьютер, құстар бейнеленген карточкалар, бейнефильм
Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақта қолданылатын әдістер: сұрақ – жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; Баланың сабаққа зейінін аудару. Топқа бөлу. Құстардың суретін құрастыру арқылы топқа бөлу. «Бұлбұл» және «Көкек» топтары
Психологиялық тренинг «АМАНДАСУ» ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Денсаулық туралы мақал-мәтелдер. «Ыстық орындық» әдісі.
ІІІ. Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру. Жұмбақ шешу:
Жақсы балалар, бүгін біз сабақта құстар туралы әңгімелейміз. Тағы қандай құстардың атауларын білесіңдер? Жақсы! Мына бейне фильмге назар аударайық! Бейнефильмде әр түрлі құстардың тіршілігі бейнеленген.
Бүгінгі сабақта біз сіздермен жаңа сөздерді үйреніп, мәтінмен жұмыс жасаймыз, мәтінге байланысты тапсырмаларды орындаймыз.
-Жақсы сендер топ бойынша тапсырма орындап, әрбір тапсырманы дұрыс орындаған жағдайда сендерге құстардың бейнесі беріледі. Сол бейнені сендер орманға орналастыруларын қажет.
-Келістік пе?
-Онда бірінші тапсырма. Сөздікпен танысайық. Сөздерді оқу, сөз тіркесін, сөйлем құрастыру.(ауызша)
Тапсырма 1: Әр топқа(5 сөз)сөздердің аудармасын айту қажет.
ТАПСЫРМА 3«ТОПТАСТЫРУ»
Мына құстарды екі топқа топтастыру.Әр опқа құстардың суреттері беріледі. Күннің жанына жыл құстарын, жемшашар жанына қыстап қалатын құстарды қою керек. Күн – қарлығаш, бұлбұл, аққу, көкек. Жемшашар - торғай, сауысқан, көгершін,қарға.
ТАПСЫРМА 4. Мына сөздерден сөйлем құрастыр.
ұясын, құстардың, болмайды, бұзуға.
құстарға, мен, жем, шашамын.
табиғатты, қорғайды, зиянкестерден, құстар.
ІҮ.СЕРГІТУ КЕЗЕҢІ: Қимылмен көрсету.
Ү.БЕКІТУ:
ТАПСЫРМА 5. Әр опқа екі сөзден септеуге беріледі.
Мына сөздерді септе: құстар, жемшашар, табиғат, достар
ТАПСЫРМА 6.Логикалық тренинг «Қиындыдан құрастыр»
Әр түрлі қиындыға бөлінген құстардың суретін топ болып құрастырып шығулары керек.Әр топ бір құстың суретін құрастыруылары керек. Және сол құс постерге түсіріп туралы әңгімелеп берулері керек. (қарлығаш,аққу,)
ҮІ.БАҒАЛАУ. Балалар, тақтаға орман суретіне назар аударайықшы! Не өзгерді?Орманда нелер пайда болған? Ол қандай құстар екен? Қандай құстар көп екен? Ендеше қай топ жақсы жұмыс жасаған.? Ал қанекей «шапалақ ұру» әдісімен бағалап қояйық. Топ басшылары өз топ мүшелеріне баға береді.
ҮІІ.ҚОРЫТЫНДЫЛАУ.
Мұғалім: Сонымен,балалар,біздің бүгінгі сабағымыз не туралы болды?
Құстардың қандай атауларын есте сақтап қалдық? Құстар кімдердің досы?
Құстардың қандай пайдасы бар ма?
Оқушылардың жауабы тыңдалады.
ҮІІІ. Үйге тапсырма.Жаңа сөздерді пайдаланып, екі сөйлем жазып келу. Құстар туралы жұмбақтар іздестіру.
ІХ.РЕФЛЕКСИЯ: Сабақ ұнады ма? Не ұнады? Оқушылар өз ойларын стикерге жазып іледі.
2.Мәтінмен жұмыс. Оқу, аудару, сұрақтарға жауап беру.