Ө дыбысы мен әрпі.
- Ересек топ: «Еркемай»
Тақырыбы: «Ө» дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: - 1.Білімділігі: Балаларға Ө дыбысы мен әрпін таныстыру.Оның айтылу ерекшелігін айтып өту.
2.Дамытушылығы: Ө дыбысына байланысты тапсырмаларды орындау,балалардың ой –өрісін, ойлау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелігі:Көркемдікке,әдептілікке,ұқыптылыққа баулу.
Жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, кеспе әріптер, интерактивті тақта, өз бетімен жұмыс жасау. оқу, жазу.
Оқыту технологиясы: Дамыта оқыту.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері:.
Амансыңба алтын күн! - Амансыңба көк аспан!
- Амансыңдарма достарым,
- Амансыздарма қонақтар.
- Оқу іс-әрекетімізді бастайық,
- Жамандықты тастайық.
Жарайсыңдар балалар,көңіл-күйіміз жақсы болса,көңілді отырып,оқу іс-әрекетімізді бастайық. - Балалар сендердің ойын ойнағыларың келе ме?
- Ендеше ашық оқу іс-әрекетімізді ойынмен бастайық.Ойынның аты: «Ойлан тап»
- Шарты:Менің қолымда доп бар.Осы допты мен бір балаға лақтырамын.Допты алған бала менің сұрағыма жауап береді.
- -Сауат ашу оқу іс-әрекетінде біз нені үйренеміз? –Әріпті және дыбысты.
- -Әріп дегеніміз не? –Дыбыстың таңбалануы.
- -Дыбыс нешеге бөлінеді? Екіге бөлінеді.Дауысты,дауыссыз.
- -Дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз? –Қызыл текшемен.
- -Дауыссыз дыбысты қандай текшемен белгілейміз? –Көк текшемен белгілейміз.
-Дауысты дыбыс қалай айтылады? –Кедергісіз айтылады.
-Ал дауыссыз дыбыс қалай айтылады?- Кедергіге ұшырап айтылады.
-Дыбысты не істейміз? –Дыбысты естиміз,айтамыз.
-Әріпті не істейміз?-Әріпті айтамыз,көреміз,оқимыз,жазамыз.
Балалар,біз ашық оқу іс-әрекетімізді бастамас бұрын біз өткен әріптерді қайталап алайық.
Д/о: «Сөз ойла,көп ойла»
Шарты:Әріпті суырып,қандай әріп екенін айтып және сол әріпке сөз ойлау.
Балалар біз өткен әріптерді білеміз.Ал бүгінгі ашық оқу іс-әрекетімізде жаңа әріп үйренеміз.Ол әріпті жұмбақ шешу арқылы білетін боламыз.
Жұмбақ:
Сарғайып отсыз піседі,
Үзіліп жерге түседі. (Өрік)
Үйін тордан салады,
Жемін аулап алады. (Өрмекші)
Қате жазып жаңылсаң,
Тазалайды ол барын сап. (Өшіргіш)
-Дұрыс айтасыңдар балалар,осы өрмекші,өшіргіш,өрік деген сөздердің басында қандай әріпті естіп тұрсыңдар? -
-Ө дыбысын.Жарайсыңдар.
-Ендеше бүгінгі біздің өтетін әрпіміз ө дыбысы және әрпі.
- Қане, бәріміз бірге айтайықшы.
- Ө
Аузымызды дөңгелек етіп алға созамыз, тіліміз ашық, тілімізді төмен түсіріп артқа тартамыз.
- Осы дыбыс қалай айтылып тұр?
- Созылып.
- Олай болса, бұл қандай дыбыс?
- Дауысты дыбыс.
-Енді осы ө дыбысынан басталатын сөздер білеміз бе?
-Балалардың жауаптары:
-Балалар,ө дыбысынан басталатын сөздер білеміз екен.Енді балалар Өрік сөзін буынға бөлейік.
-Өрік деген сөзде неше буын бар? -Екі буын бар
-Неше дауысты дыбыс бар? -Екі дауысты дыбыс бар.
-Барлығы неше дыбыс? -Барлығы төрт дыбыс.
-Сөзде қанша буын болса,сонша дауысты дыбыс болады екен.
-Өнер сөзіне дыбыстық талдау жасайық. (Текшемен жазу)
-Енді біз балалар кішкене сергіп алайық.Сергіту сәтіне де біз балалар ойын ойнап жіберейік.
-Д/ойын: «Дыбысты анықта»
- Балалар жарайсыңдар,енді тақтаға назар аударайық.Ө әрпінің үлкен баспа түрі,ал мынау ө әрпінің кішкентай баспа түрі.Енді балалар осы ө әрпі туралы бізге бейнетаспа не айтады екен,тыңдап көрейік.
-Техникамен байланыс:Теледидардан «Әліпби» сиқырлы әріптер мен сөздер бейнетаспасымен Ө дыбысына сөздер тыңдайды.
-Балалар бейнетаспада қандай әріпті айтты?
-Өдыбысы.
-Ө әрпіне байланысты кеспе әріптермен сөздер жазу.
-«Өн» сөзінде неше әріп бар?
-Ө дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр?
-Балалар біз кеспе әріптермен жаза аламыз екен.Енді осы ө дыбысын толығырақ білу үшін тағы бір ойын ойнайық.
-Д/ойын: «Жасырылған суретті тап»
-Шарты:Жасырылған суретті тауып,сөйлем құрастыру.
-М/ы: Өзен- өзенге балалар суға түсті.
-Қорытынды:
Оқу іс-әрекетті аяқтау.Біз бүгін қандай әріппен таныстық? Сұрақ-жауап.
-Балаларды мадақтау.