Тақырыбы
1-сабақ: Мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
2-сабақ: Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай?
Мұғалімнің оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
Мақсаты
Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде сапалы оқыту мен оқудың үлгісіне талдау жасайды.
Оқу
нәтижесі
Мұғалімдер мінсіз оқушы мен мінсіз мұғалімнің анықтамасын береді және сапалы оқыту мен оқудың нақты критерийлерін әзірлейді.
Түйінді
идеялар
Сапалы оқытудың тұжырымдамалық негіздерінің күрделілігін және көп мағыналылығын түсіну;
сапалы оқытуды анықтау үшін әдетте қолданылатын критерийлерді сын тұрғысынан ойластыру.
«Сапалы оқыту» ұғымының мазмұны туралы тұжырымдама түсіндіруге күрделі және маңызды.
«Сапалы оқытуды» анықтау үшін жиі қолданылатын көздер жеткіліксіз.
Қажетті
құралдар мен көрне-кіліктер
Компьютер, интерактивті тақта, постер, маркерлер, үлестірмелі парақшалар.
Сабақ барысы
5-сабақ
16.00-17.30
Тренердің іс- әрекеті.
Тыңдаушылардың
іс-әрекеті
Психология
лық
ахуал
( 7 мин)
«Мен өзімді. мақтаймын» атты тренинг ұйымдастыру.
Мұғалімдер өз есімдерінің алғашқы әріпі бойынша өз бойындағы жақсы қасиет- терді айтады. Мысалы:
Мен - тапқыр Тлеуғайшамын
Топқа бөлу
(3 мин)
Шульманның 3 көмекшісі «Бас», «Қол», «Жүрек» арқылы топқа бөлу.
Таңдаған карточкалары
бойынша үш топқа
бөлінеді.
Ой қозғау.
(10 мин )
«Притча о важности учителя» бейнежазбасын көрсету.
Бейнежазбаны тамашалайды
Мұғалімдердің кәсіби ше- берлігі туралы өз ойларымен
бөліседі.
Негізгі
бөлім
(30 мин)
МҰҒАЛІМДЕРДІҢ КƏСІБИ ШЕБЕРЛІГІН ЗЕРДЕЛЕУ (22 карточка)
(Үлестірме материалдары 43-44 бет)
Карточка бөліп беріп,тапсырма бойынша нұсқаулық беру.
Талқылау аяқталған соң мынадай сұрақтар бойынша өз көзқарастарын
білдіреді:
- Жақсы мұғалімнің қасиеттері қандай?
- Мұғалімнің өз тәжірибесі туралы ойланғаны маңызды ма?
- Сіздің ойыңызша мұғалімнің өз мектебіндегі тәжірибені өзгерту-
дегі рөлі қандай?
Топтың әрбір мүшесі өздері келісетін 2 карточка және келіспейтін 2 карточка алады да өз ойларын жет-
кізеді.
Әр мұғалім өздеріне беріл-ген параққа өз ойларын жазады.
Танысты- рылым
(20 мин)
Интербелсенді слайд-шоудың көмегімен зерттеуші Джон Хэтти әзірлеген «Көрінетін оқу» атты халықаралық жобаның деректерімен таныстыру.
Таныстырылым бойынша пі- кірлесіп,талдап,өз ойларын айтады.Әр топ өз қорытын-
ды ойларымен таныстыра-ды.
Тапсырма
(10 мин)
«Ассосиация» әдісі бойынша:
Құзыретті мұғалімге қажетті қасиеттер мен дағдылар тізімін жасау
Бірлесіп ынтымақтастықта жұмыс жасайды.
Сергіту
сәті (5 мин )
«Эстафета» ойыны.Тыңдаушылар сапқа тұрады.Әр адам өтілген «Мінсіз мұғалім» тақырыбы бойынша 1 сөзбен өз ойларын айтады.
Тыңдаушылар тренердің
нұсқауын орындайды.
Үзіліс (5м)
6- сабақ.
17.30 19.00
Тренердің іс-әрекеті.
Тыңдаушылардың
іс- әрекеті.
Тренинг
( 10 мин)
Мұғалімдерді шеңбер бойымен тұрғызып,қолдарына ақ қағаз береді де,сол қағазға әр мұғалімнің өз бойындағы жаман әдеттерін жазғызу
сұралады.Содан соң әр мұғалімнің қолдарындағы қағаздарын умаж-дап,қоқыс жәшігіне тастау,сол арқылы бойларындағы жаман әдеттен
құтылу рәсімін жасайды.
Мұғалімдер шеңбер бойы-
мен тұрады да,әр мұғалім өзіне ұнамайтын жаман әде
тін тренер ұсынған қағазға
жазады.Қолдарындағы қа-
ғазды умаждап дайын тұр –
ған ыдысқа лақтырады.
1.Тапсырма
(20 мин)
Топтық тапсырма:
- топ. «Мінсіз мұғалім» қандай болмақ?
- топ. «Мінсіз оқушы» қандай болмақ?
- топ. «Мінсіз мұғалім» бейнесі оқушы көзімен қарағанда.
Постермен жұмыс жасайды. Өз жұмыстарын ортаға шы-ғып, қорғайды.
Бағалау
( 5 мин)
Топтардың жұмыстарын «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалату.
Әр топ қалған 2 топтың жұмыстарын «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды.
Танысты-
рылым.
(15 мин)
1.«Мінсіз оқушы қандай болмақ?»
(Үлестірме материалдары 45 бет)
Сіздің сыныбыңыздағы мінсіз оқушыға қандай қасиеттер тән екендігі туралы жазыңыз.
Топ мүшелері берілген ақпараттармен танысады,жа-зылған ақпараттарымен өза- ра алмасады.
2.Тапсырма
( 20 мин)
«Жигсо әдісі» арқылы оқушы бейнесі:Мазасыз Альма,Өте сақ Салли,
Қорғанатын Дейв,Риза болған Сэм,Дәрменсіз Ханна сипаттамаларымен
таныстыру.
(Үлестірме материалдары 46- 55 бет)
Бірлесіп ынтымақтастықта
жұмыс жасайды.
3.Тапсырма
(10 мин)
Тақырыпқа байланысты мәтіннен түйінді идеялар жаздыру.
Оқыту және оқу мәселелері бойынша оқушылардан кеңес алу.
(Үлестірме материалдары 56-58 бет)
Алған білімдерін қорытындылап дәлелдейді.
Рефлексия
(10 мин)
«Синквейн» немесе «Бестармақ»
1-тармақ-негізгі ойға байланысты 1 зат есім,
2- тармақ-негізгі ойға байланысты 2 сын есім,
3-тармақ-негізгі ойға байланысты қимылды білдіретін 3 етістік,
4-тармақ- тақырыпқа байланысты 4 сөзден тұратын сөз тіркесі.
5-тармақ-1 –тармақтағы сөзбен мағыналас бір сөз (синоним)
Бұл тәсілде тыңдаушылар өз ойын қорытындылау үшін тек 11 сөзді ғана қолданады.
Үйге тап-
сырма.
Берілген ресурстар бойынша жұмыс.