kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ИВАН ФРАНКО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема. І. Франко, «Грицева шкільна наука», українська література 5 клас

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання І. Франка; розвивати навички складання плану твору, визначення його теми, головної думки, характеристики образів героїв; виховувати свідоме ставлення до навчання; почуття гумору.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, збірка його творів, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: оповідання, герої (образи, персонажі, дійові особи), тема, головна думка.

ХІД УРОКУ

Тема. І. Франко, «Грицева шкільна наука», українська література 5 клас

І. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми й мети уроку.

ІІ. «Поетична хвилинка»

Варіант учителя.

Строфи

Дурний, хто, помилок лякаючись,
Не сміє братися до діла,—
Так, якби я не їв, лякаючись,
Щоб кришка в голосницю не влетіла.
(І. Франко)

Можливий коментар учня.

Народне прислів’я говорить: «Не помиляється лише той, хто нічого не робить». І зміст цієї мудрості розкривають поетичні рядки І. Франка. Письменник добирає влучне порівняння. Ці рядки приваблюють глибиною думки, спостережливістю, наступальним характером та тонкою іронією автора.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання.

а) Зачитування, переказ епізодів з оповідання, які найбільше запам’яталися, сподобалися із обґрунтуванням вибору;
б) переказ від імені Гриця, батька, вчителя, хлопців, гусака чи гуски (за вибором);
в) огляд ілюстрацій до твору.

2. Конкурс «Хто найуважніший?»

(Кожна правильна відповідь — 2 бали.)

1. Скільки гусей було в череді у Гриця? (25)

2. Скільки стало гусей через рік? (40)

3. Скільки вчився у школі Гриць? (Один рік.)

4. Що заставили хлопці їсти Гриця, який уперше прийшов до школи? Як це назвали? (Крейду — Єрусалим.)

5. Яке слово вивчив Гриць? (А-баба-галамага.)

6. Як називався учитель у старій школі? (Професор.)

IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

1. Слово вчителя.

Щоб краще запам’ятати й усвідомити зміст твору, треба скласти його план: поділити на логічні частини (епізоди, картини) й придумати до них заголовки.

2. Колективне складання плану. Орієнтовний план.

1. Гриць-пастушок.

2. Батько веде хлопчика до школи.

3. Неласкавий прийом.

4. Важка наука.

5. Мрії батьків Гриця про подальше навчання сина.

6. Гуси під наглядом сусідського хлопчика.

7. Як гусак присоромив Гриця.

3. «Мозкова атака». Визначення теми твору.

Тема — те, про що йдеться у творі, сформульоване в узагальненому вигляді.

(Запис до літературознавчого словничка.)

Можлива відповідь.

Тема оповідання І. Франка «Грицева шкільна наука» — правдиве зображення старої школи в Україні, стосунків учнів між собою та учнів з учителями.

4. Характеристика образу хлопчика Гриця. Гра.

Їжачок має зібрати лише ті листочки, які відбивають, на вашу думку, характер героя; обґрунтуйте свій вибір.

5. Проблемна ситуація.

Уявіть: вам потрібно на уроці історії України дати характеристику побуту селян у другій половині ХІХ ст. в Західній Україні, а ви все забули. Пам’ятаєте лише зміст оповідання І. Франка «Грицева шкільна наука». Які змальовані автором картини селянського побуту підкажуть вам відповідь?

(Діти змалку працювали — пасли гусей, домашню худобу; дорослі займалися сільським господарством; був одяг робочий, буденний і святковий; селяни поважали навчання, школу, вчителів, вважали це доброю перспективою для дітей; школа бідна, в поганому стані; навчання нудне й неефективне та ін.)

6. Дайте відповідь на питання «Чому?» проблемного характеру.

— Чому вчитель вважав Гриця й більшість його однокласників «туманами вісімнадцятими»?

— Чому хлопчик «вихуд і поблід і ходив увесь час, як сновида»?

— Чому про навчання Гриця, його вчинки та поведінку автор розповідає у жартівливому тоні? Глузує письменник зі свого малого героя чи співчуває йому?

— Чому хлопці так непривітно зустріли новачка?

— Чому школа мала такий непривабливий вигляд?

— Чому навіть простий гусак перевершив Гриця в науці?

7. Зв’язне мовлення.

Розкажіть про ситуації, події та картини з оповідання «Грице-ва шкільна наука», які відповідають таким прислів’ям:

Не наука, а мука.

Мокрим рядном накрили.

Хто в ліс, хто по дрова.

Сам собі пан.

До науки як до дрюка.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Вікторина.

Хто з персонажів:

— «наставив… свою невеличку голову з червоними очима і червоним широким дзьобом, засичав різко, а відтак, таракаючи про щось нецікаве… пішов передом»? (Старий білий гусак.)

— «не хотіла йти в ряді, але попленталася поза містком і зайшла в ровок, за що Гриць швякнув її прутом»? (Стара грива гуска.)

— «зовсім у зміненім вигляді, у нових чобітках, у новім повстянім капелюшку і червоним ременем підперезаний»? (Гриць.)

— «поза будинком по городі ходив пан у камизельці»? (Учитель.)

— «почувши стук, засіли були за дверима і зробили Грицеві таку несподіванку»? (Сміхованці-хлопці.)

— «як сполошені горобці, попирскали до лавок»? (Усі хлопці.)

— «працював довгий час дуже пильно, микаючи зі свого старого кафтана латки, нитки та остроки; вже їх перед ним на спідній дошці лавки лежала ціла купа, а він усе ще микав і скуб зо всієї сили»? (Один із учнів.)

— «просто сказав йому (батькові), що Гриць «туман вісімнадцятий», що ліпше зробить, коли відбере його додому і назад заставить гуси пасти»? (Професор.)

— «під час його шкільного року заєдно робили собі блискучі надії, як-то буде гарно, коли вони увільняться від щоденних різок, позаушників, штурканців, «пещ» та «попідволосників» і як покажуться знов у новім блиску своєї поваги на пасовищі»? (Усі школярі.)

— «вихуд та поблід і ходив увесь час, мов сновида»? (Гриць.)

— «звичайно тільки й робив на пасовиську, що копав ямки, ліпив паски з болота та пересипався порохом. Про гусей він не дбав зовсім, і вони ходили самопас»? (Сусідський хлопчик Лучка.)

— «був зламаний, засоромлений. Гусак в одній хвилі перейняв і повторив ту мудрість, що коштувала його рік науки!»? (Гриць.)

VІ. Домашнє завдання

Підготувати усну розповідь (характеристику) про Гриця, визначити своє ставлення до нього; підготувати «поетичну хвилинку».

VII. Підсумок

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ИВАН ФРАНКО»

Багатогранна творчість І.Я.Франка МУЛЬТИМЕДІЙНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ з української літератури

Багатогранна творчість І.Я.Франка

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ

з української літератури

Багатогранна творчість І.Я.Франка  Іван Франко – трибун народний, Пророк-ватаг, ратай-співець, І громадянин благородний… М.Вороний

Багатогранна творчість І.Я.Франка

Іван Франко – трибун народний,

Пророк-ватаг, ратай-співець,

І громадянин благородний…

М.Вороний

Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові.  Іван Франко  Іван Франко  Іван Франко  Іван Франко  Іван Франко Іван Якович Франко (1856 – 1916)

Як син селянина,

вигодуваний твердим

мужицьким хлібом,

я почуваю себе

до обов'язку віддати

працю свого життя

тому простому народові.

Іван Франко

  • Іван Франко
  • Іван Франко
  • Іван Франко
  • Іван Франко

Іван Якович Франко (1856 – 1916)

У світі Франкової казки Іван Франко написав майже 50 казок

У світі Франкової казки

Іван Франко написав майже 50 казок

Ви вже знаєте, що Іван Франко писав дитячі казки. А ще оповідання, у яких легко можна знайти його спогади про власне дитинство.

Ви вже знаєте,

що Іван Франко

писав дитячі казки.

А ще оповідання,

у яких легко можна

знайти його спогади

про власне дитинство.

Хочете довідатись, яким було навчання українських дітей в Австро-Угорщині? Тоді почитайте

Хочете довідатись, яким було навчання українських дітей в Австро-Угорщині?

Тоді почитайте "Олівець",

"Грицеву шкільну науку",

" Schonschreiben"

("Чистописання"),

"Отця-гумориста"

та інші твори цього автора.

Поема

Поема "Мойсей"

– це заповіт

українському

народові

з метою нагадати,

що навіть

із віковічного

рабства

завжди є вихід.

Тому й самого Франка часто називали українським Мойсеєм.

Тому й самого Франка часто називали українським Мойсеєм.

Поема

Поема "Іван Вишенський" – твір про видатного письменника-полеміста українського середньовіччя, який своїм запальним словом будив у серцях людей почуття честі й гідності.

Шедевром світової літератури визнано збірку

Шедевром світової літератури визнано збірку "Зів ’ яле листя", яку сам автор назвав "ліричною драмою".

Роман

Роман "Перехресні стежки" друкувався на сторінках львівського журналу "Літературно-науковий вісник" упродовж усього 1900 року.

На сценах наших театрів ось уже багато років з незмінним успіхом іде спектакль “Украдене щастя” за однойменною п ’єсою Івана Франка

На сценах наших театрів ось уже багато років з незмінним успіхом іде спектакль “Украдене щастя” за однойменною п ’єсою Івана Франка

У дослідженнях фольклору Франко  не лише очолював передову науку  в Україні.   Він робив помітний внесок у розвиток світової фольклористики.

У дослідженнях фольклору Франко не лише очолював передову науку в Україні. Він робив помітний внесок у розвиток світової фольклористики.

У спадок нашій фольклористичній науці Іван Франко залишив найбільший скарб –

У спадок нашій фольклористичній науці Іван Франко залишив найбільший скарб –

"Студії над українськими народними піснями"

Журнал “Громадський друг” (“Дзвін”, “Молот”), який видавали Іван Франко та Михайло Павлик у 1878 р.

Журнал “Громадський друг” (“Дзвін”, “Молот”), який видавали Іван Франко та Михайло Павлик у 1878 р.

Українські журнали, у виданні яких брав участь І. Франко.

Українські журнали, у виданні яких брав участь І. Франко.

Письменник переклав українською твори близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, у т.ч. зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства

Письменник переклав українською твори близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, у т.ч. зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства

Величезною історико-культурною подією в нашому житті стало видання 50-томного зібрання творів письменника. ТОМ 1 ТОМ 50

Величезною історико-культурною подією в нашому житті стало видання 50-томного зібрання творів письменника.

ТОМ 1

ТОМ 50

"Каменярі" – один з найвідоміших віршів І.Франка. У нього він уклав усю пристрасть громадянина, усю палкість патріота, увесь талант поета.

І всі ми вірили, що своїми руками

Розіб ’ємо скалу, роздробимо граніт.

Що кров’ю власною і власними кістками

Твердий змуруємо гостинець і за нами

Прийде нове життя, добро нове у світ

Над могилою Івана Яковича Франка на Личаківському цвинтарі Львова височить гранітний Каменяр, що розбиває молотом скелю.  Ця фігура ніби символізує життєвий шлях незламного духом Івана Франка

Над могилою Івана Яковича Франка на Личаківському цвинтарі Львова височить гранітний Каменяр, що розбиває молотом скелю.

Ця фігура ніби символізує життєвий шлях незламного духом Івана Франка

Творчість Івана Франка становить унікальне явище, цілу духовну епоху у вітчизняній історії і водночас є вселюдським надбанням.  Видатний письменник, критик, перекладач, журналіст, соціолог, фольклорист, етнограф, історик, філософ – його багатющу спадщину не вмістить і сотня томів.

Творчість Івана Франка становить унікальне явище, цілу духовну епоху у вітчизняній історії і водночас є вселюдським надбанням.

Видатний письменник, критик, перекладач, журналіст, соціолог, фольклорист, етнограф, історик, філософ – його багатющу спадщину не вмістить

і сотня томів.

"Іван Франко - це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття щастя України. України і людськості" Максим Рильський


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
ИВАН ФРАНКО

Автор: Гафарова Эльнара Диляверовна

Дата: 22.01.2016

Номер свидетельства: 281295
