Кітап - бізді? досымыз. Саба?ты? ма?саты: Кітапханамен таныса отырып о?ушылар?а білімні? кітап ар?ылы берілетінін ??ындыру.
Кітап?а деген ?ызы?ушылы?ын арттыра отырып, е?бек?орлы??а баулу.Кітапты? адам ?міріндегі ма?ызы, кітапхананы? білім мен ?нер ордласы екендігі жайлы т?сіндіру. Кітап - адам ?мірінде аса ма?ызды р?л ат?арады. Ол елді, жерді с?юге, талапты, кішіпейіл болу?а,
мейірімділікке баулиды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Кітап - бізді? досымыз.»
Шыңғырлау орта жалпы білім беретін мектебі
Тәрбие сағаты:
«Кітап – біздің досымыз»
Өткізген: Кітапхана меңгерушісі
Давлетова Айгуль Турганбаевна
Қатысқан: 5 -6 қазақ сыныптары
Кітап – біздің досымыз
Сабақтың мақсаты: Кітапханамен таныса отырып,оқушыларға білімнің кітап арқылы берілетінін ұғындыру. Кітапқа деген қызығушылығын арттыра отырып, еңбекқорлыққа баулу. Кітаптың адам өміріндегі маңызы, кітапхананың білім мен өнер ордасы екендігі жайлы түсіндіру.
Сабақтың барысы. Кіріспе.
Кітапханашы: Кітап – адам өмірінде аса маңызды рөл атқарады. Ол елді, жерді сүюге, талапты, кішіпейіл болуға,мейірімділікке, төзімділікке баулиды. Біз кітаппен күнде кездесеміз. Кітап білімімізді молайтады, кітаптан көп өнеге мен тәрбие аламыз. Кітаптың арабтың «жазу» деген сөзінен шыққан. Кітап – рухани байлық, оқу-тәрбие құралы болып табылады.
«Түлекті тәрбиелер кітап - мектеп,
Өседі сол бұтақтан кітап көктеп.
Молайтар ақылыңды сан еселеп,
Береді білім нәрін кітап көктеп»,- деп ақын жырлағандай, білім нәрімен сусынымызды қандыру үшін «Кітап – біздің досымыз» атты тәрбие сағатымызды бастаймыз.
І.Саяхат барысында оқушылар кітапхана ережесімен, кітапты оқу ережесімен таныстырылды.
Кітапты күнделікті үзбей оқып, дағдыға айналдыр. Ол үшін күніне кітапты оқуға уақыт бөлуді жоспарла.
Кітапты төсекте жатып оқыма.
Кітаппен көздің арасы 35- 40 см болуы тиіс және әрбір 45 -50мин сайын үзіліс жасау керек.
Кітапты оқығанда бөлменің ауасы таза, жарық жеткілікті болуы керек.
ІІ. Кітап қайдан келеді?
Кітаптың шығу тарихы мыңдаған жылдар мен ғасырларды артқа тастаған. Кітап жасау үшін адам баласы көп еңбек сіңірді. Алдымен адам орманнан ағаш кеседі. Оны фабрикага апарады. Фабрикада ағашты өңдеп, қағаз жасап шығарады. Дайын қағаз кітап шығаратын баспаханаларға жеткізіледі. Ал, балалар кітап шығару ісіне мыңдаған адамдардың маңдай терінің бар екенін білдіңдер. Сондықтан кітапқа үнемі құрметпен қарап, жыртпай таза ұстауға дағдыланған жөн.
(«Шалқан», «Қасқыр мен жеті лақ», «Бауырсақ», «Қызыл телпек»)
IV.Кітап туралы тақпақ, мақал – мәтелдер, жұмбақтар айтылады.
1 – оқушы: Адамның досы кітап – өмір кілті,
Тең келмес, оған жиған мүлкі.
Ақылшы, жанға серік жол бастаушы,
Асыл ой қазынасы, өмір көркі.
2 – оқушы: Кітап – өмір айнасы,
Көпке тиер пайдасы,
Кітап өмір – шырағы,
Тәлім беріп тұрады.
3 – оқушы:Кітап - білім бұлағы,
Білім – өмір шырағы.
4 – оқушы: Кітап – алтын қазына.
5 – оқушы: Қабат қабат қатталған,
Асыл сөзбен апталған.
Парағы бар сөйлейтін,
Ол қазына өлмейтін(кітап)
6-оқушы: Бір нәрсе білмегенді білгізеді,
Өзіңді тұрсаң қарап күлгізеді.
Жалғанда әңгімесі сондай қызық,
Жаныңды тыңдай білсең кіргізеді(кітап)
7-оқушы: Кітапсыз үй – жансыз дене
8-оқушы: Кітап – ғажайып дос
9 – оқушы: Кітап – өмір ұстазы.
10- оқушы: Кітап – рухани құндылық.
V. Қорыту.
Кітапты жыртпай, кірлетпей, бүлдірмей таза ұстап, оқыған кезде мәнерлеп, дұрыс оқу керек. Кітапты түсініп оқысаң көп білесің. Ол сенің сөздік қорыңды байытып, ой – өрісіңді кеңейтеді, сөйлеу мәдениетіңді арттырады.Кітап өмірдің ащы тұщысын үйретеді. Кітап – ұрпақтан – ұрпаққа қалатын рухани қазына.