kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ «Теңге-тәуелсіздік нышаны »

Нажмите, чтобы узнать подробности

ұлттық теңгенің ерекшелігі және ақшаның шығу тарихы туралы мағұлмат беру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ «Теңге-тәуелсіздік нышаны »»

Ашық сабақ

Мұғалім:

Әдей Ж


Сынып:10 "А"




Тақырыбы

«Теңге-тәуелсіздік нышаны »

Мақсаты:

Топтық тапсырмаларды орындау арқылы адам құқығы,оның ішінде бала құқығы жөнінде түсінігі кеңейеді, өзгенің құқығын бұзбауға үйренеді және өз ойын еркін айтып, пікірін қорғайды

Сілтеме:

Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 ж. 15 қарашадағы жарлығы

Оқу нәтижесі:

Ақшаның  пайда  болу  тарихы,  өз  ұлттық теңгеміздің айналымға  кіруі,  қалай,  кімдер жасағаны  туралы түсінігі кеңейеді, жаңадан  айналымға  енген  ұлттық  валюта, оны  енгізудің қажеттілігі, безендірілуі  туралы  кеңірек  танысады және өз ойын еркін айтып, пікірін қорғайды

Сабақта қолданылатын материалдар:

Слайд, 1997 жылы ел Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың 13 қарашадағы «Теңге –еліміздің тәуелсіздігіміздің нақты белгісі. Қазақ теңгесі халық игілігіне қызымет етіп, еліміздің байып өркендеуіне әруақытта қызмет етсін! Банкирлер мерекесі күні құтты болсын! Теңгенің туған күні құтты болсын! » Ұлттық мұражай қорындағы мұрағатынан.

Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 ж. 15 қарашадағы жарлығы

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.



Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

«Жылы болса жүрек – орындалар тілек»


1.Алдымен екі шеңбер жасап бір-біріміне қарсы қарап тұрады да сағат тілімен айналып сыртқы шеңбердегілерге тілек айтады, олар да тілекпен жауап береді.

2.Қағаз түстері арқылы(жүрек) топқа бөлінеді

ІІ. Ой шақыру

Сурет арқылы ой қозғау



Осы сурет арқылы сіздің ой пікіріңіз?

Слайттан Елбасының қолтаңбасын оқушыға оқытып «Теңге –еліміздің тәуелсіздігіміздің нақты белгісі. Қазақ теңгесі халық игілігіне қызымет етіп, еліміздің байып өркендеуіне әруақытта қызмет етсін! Банкирлер мерекесі күні құтты болсын! Теңгенің туған күні құтты болсын! » ойдың астарында не жатыр деп ойлайсыңдар?

ІІІ. Жаңа тақырып


Ендеше бүгінгі біздің тәрбие сағатымыздың тақырыбы «Теңге-тәуелсіздік нышаны »

Ел тәуелсіздігінің 25 жылында алған асу аз емес. Соның бірі ұлттық валюта –төл теңгеміздің айналымға енгеніне міне 23 жыл болған екен. Еліміздің экономикалық және қарыжылық тәуелсіздігін мойындатқан теңгеміздің тарихына қалай шолу жасамасқа. Бейне ролик «Теңге тарихы»

Ендеше теңеге туралы ақпаратты мына мәтіндер бойынша оқып, топтық жұмыс жасаймыз

Слайдта берілген мәтінмен танысады,бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды

IV.То птық жұмыс







Мәтінмен жұмыс

Тапсырма

1 топ “Теңгенің тарихы”

2 топ “Мерейтойлық және ескерткіш монеталар”

3 топ “Теңгелердің белгісі” турал постер жасау








Біздің бүгінгі сабағымыздың қонағы

«Сбербанк» АҚ бас менеджері Аслан Қазжановта сіздерге мәлімет әкеліпті таныс болыңыздар

Ойланады, жауабын айтады, сұрақтарға жауап береді.

Қосымша ақпарат жүйелерін пайдаланып, топтық тақырыптарын қорытындылайды


Аслан Қазжанов

төл теңге туралы қызықты ақпараттар айтып берді




Теңге –шоу ойыны


Теңге –шоу бағдарламасы:

І кезең  «Кім білгір?» (1000 теңге)

ІІ кезең «Танымдық сұрақтар» (2000 теңге)

ІІІ кезең – «Әлем елдері валютасын білесің бе?» (5000 тенге)

І кезең  «Кім білгір?» (1000 теңге)





І кезең  «Кім білгір?» (1000 теңге)

  1. Өзге тауарлардың бағасын білдіретін әмбебап тауар - ақша

  2. Тауар үшін сұрайтын ақша көлемі – баға

  3. Құнды қағаз ол- акция

  4. Банк баспана алуға қарыз берген адамды – борышкер

  5. Белгілі уақытқа бекітілген кіріспен шығыстың есебі – бюжет

  6. Шетелдік тауарларды елге әкелу қалай аталады – импорт

  7. Жалпы оның міндеті ұйымның қарыжылық құжаттарымен айналысу – есепші

  8. Ақша қабылдайтын және беретін апарат банкамат


ІІ кезең «Танымдық сұрақтар» (2000 теңге)

  1. Қай қалада банкнот фабрикасы ашылған? (Алматы.)

  2. Оның нәтижесінде ақша құнсызданады –инфлияция

  3. Қазақстан монета сарайы қай қалада орналасқан – Өскемен 1992ж

  4. ҚР ақшасы қай жылы, қай күні, қай қалада шықты? 12 қараша 1993 жылы, Лондонда

  5. Еркін экономикалық кеңістікке қай елдер кіреді? – Қазақстан, Ресей, Беларусь

  6. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі Бишімбаев Қуандық Уалиханұлы

ІІІ кезең – «Әлем елдері валютасын білесің бе?» (5000 тенге)

Ресей ___________ рубль
2. Қытай ___________ юань
3. Қырғызстан ___________ сом
4. Өзбекстан ___________ сум
5. Үндістан ____________ рупий
6. Германия _____________ марка, евро

V.Қорытындылау

Жинаған тенгелерінің санын шығартып жеңген топқа конверттігі Елбасының суреті бар 10000 тенге беру.теңгемания бағдарламасының теңге –шоу айдарына белсене қатысқан топ.... сіздерді құтықтай отырып, Бүгінде Қазақстан халықаралық қауымдастықтың тең құқықты мүшесі болып отыр, дүние жүзінде біздің пікірімізді тыңдап, құлақ асады Қазақстанның тәуелсіздік жылдарындағы жеткен барлық жетістігі Қазақстан Республикасының бірінші президенті Н. Ә. Назарбаевтың тұлғасымен тығыз байланысты".  Сонықтан Елбасының портреті 10000 дық банкнотқа салынуы өте дұрыс. Осы он мың теңге сіздердің жеңістеріңізге.

Білу, түсіну, қолдану.

VI. Үйге тапсырмасын беру

“Теңге – мемлекет келбеті...” эссе жазып келу

Үй тапсырмасын білу, түртіп алу




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Ашық сабақ «Теңге-тәуелсіздік нышаны »

Автор: Әдей Жайнагүл

Дата: 12.05.2017

Номер свидетельства: 414898
