Білімділік: жапсырмалау туралы түсінік беру. Жапсырмалау технологиясын үйрету. Дамытушылық: жапсырмалау түрлерің түсіндіру, сырына мән беру арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелік: жапсырмалау арқылы оқушылардың ой-өрісін, білімін жан-жақты дамыту, халқымыздың асыл мұраларын, салт дәстүрін, өнерін құрметтеуге тәрбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
«№272 ОРТА МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
АШЫҚ САБАҚ
«Жапсырмалау өнері »
Сыныбы: 5 «Ә» сыныбы
Пән мұғалімі: Жанкуатова С.М.
Байқоңыр қаласы.
Мерзімі:18.02.2016
Сыныбы: 5 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Жапсырмалау өнері. Сабақтың мақсаты: Білімділік: жапсырмалау туралы түсінік беру. Жапсырмалау технологиясын үйрету. Дамытушылық: жапсырмалау түрлерің түсіндіру, сырына мән беру арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелік: жапсырмалау арқылы оқушылардың ой-өрісін, білімін жан-жақты дамыту, халқымыздың асыл мұраларын, салт дәстүрін, өнерін құрметтеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ. Сабақтың типі: аралас сабақ. Сабақтың әдісі: түсіндірме, сарамандық ,ойын, сұрақ-жауап Сабақтың көрнекілігі: мата, қайшы, желім, түсті қағаз
Техникалық құрал: интер белсенді тақта Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қазақтың осы күнгі ою-өрнектерін қарт шеберлері екіге бөліп қарайды. Біріншісі – қазақ халқының өзіне тән ертеден келе жатқан ұлттық өрнектері. Екіншісі – басқа халықтардан ауысқан жаңа туындылардың үлгілері. IV. Жаңа сабақ Жапсырмалар жасаудың негізгі шикізаты қағаз болып саналады.
Ең алғаш біздің заманымызға дейінгі ертетекте Греция өнерінде пайда болған. Ал түрлі материалдардан жасалынатын жапсырма түрі 16 ғ. Италия пен Испанияда, 17. ғ. Германия мен Францияда дамыған. Кейін, яғни 18 - 19 ғ. Ресей өңірінде дами түскен. Жапсырмалау өнері қай халықтың өнерінде болса да кездеседі. Әсіресе қолданбалы өнерде алатын орны ерекше. Бұл өнер түрі Батыста орта Азияда жақсы дамыған. «Жапсырма», «аппликация» латынның «жапсыру, қиыстыру» деген сөзінен шыққан. Жапсырмалау өнерін қолданылатын материалдарына қарай үш түрге бөледі:
түрлі түсті қағаз, қатты картонмен орындалатын жапсырма;
әр түрлі мата, киіз, тері, мақта, қауырсын, жіп және т.б. материалдарды қолданумен орындалатын жапсырма;
табиғи материалдармен (сабан, ши, қамыс, дәндер, т.б.) қолданумен орындалатын жапсырма;
Қазақ халқының дәстүрлі өнерінің бірі – екі түстен құрақ құрап, жапсырмалау. Негізгі жүннен басылған жұқа киіз бетіне түсті барқыттан өрнекті құрақ жапсырыпбұйым жасайды. Сондай-ақ, ақ, қара киіз арқылы оюлап жасаған сырмақтың өзі жапсырмалау өнерінің бір туындысы. Бұл өнер киімде, әсіресе баскиімдерде көбірек қолданылады.
Ертеде халқымыз бар қажетін өз қолдарымен жасаған уақытта, қолөнерді барынша дамытты, әр бұйымды үлкен өнер көзіне айналдырды, бұйымға салынатын ою-өрнекке терең мән берді, наным-сенімін паш етті. Барынша әдемілікке ұмтылды, ал қазіргі уақытта өнеркәсіп пен техника дамыды, барлық қажет бұйымдар дүкенде бар. Әйтсе де, өз қолымызбен, игерген білімді пайдаланып жасаған дүниелердің орны бөлек. Әр істе өзіңді сынап, шеберлігіңді қалыптастыру өз-өзіңді бағалау үшін қажет.
V.Сарамандық жұмыс
1. Қиылған оюды матаға басу
2.Матадағы оюды қиып алу
3.Оюды матаға орналастыру
4.Матаны көктеу
VІ. Сергіту сәті «Кім жүйрік» атты ойын
Оқушыларды топқа бөліп, өнер туралы мақал-мәтел айтып жарысады.
VІІ. Жаңа сабақты бекіту
Жапсырмалау өнері қолдануына қарай неше түрге бөледі?