Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық сәндік-қолданбалы өнері
Сабақтың мақсаты: Қолда бар халық қолөнерінің нәрін тиімді пайдаланып,оны ізденімпаздықпен жаңарта отырып келешек ұрпақтың бойына сіңіру
Сабақтың міндеті: Оқушыларға қазақ халқының қолданбалы өнерінің түрлері жөнінде мәлімет беру, олардың функционалдық сауаттылығын арттыру.
Оқушыларға ою – өрнектер өнерін үйрету үстінде эстетикалық талғамдары мен өнерге деген шеберлікке ынта, қабілетін арттырып, көркемдікпен, әсемдікпен жасалғанына көздерін жеткізе отырып тәрбиелеу;
Оқушыларды халқымыздың салт – дәстүріне, қолөнеріне терең үңілдіріп, ой - өрісін дамыту;
Сабақтың түрі: Практикалық жұмыс
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау
Көрнекілігі: АКТ, ұлттық бұйымдар, дайын үлгі
Сабақтың барысы: « Біз кешегі бабаларымызбен ғана емес, бағамызбен ертеңгі шамамызбен мақтана алатын қолөнер туындыларымызды да ойлауымыз керек» Н.Ә.Назарбаев
1.Қызығушылықты ояту: “ Шашу”
2. Топқа бөлу: Геометриялық пішінді тәттілер арқылы.
3 . Пішіндер бойынша сипаттама
Шаршы : Шыдамды, ерекше тиянақты,көздеген мақсатына жетпей қоймайды, мұндай адамдардан керемет маман иесі шығады
Үшбұрыш: Мақтағанды сүйетін,өзінің пікірін жөн деп санайды,бірақ бәсекеге қабілетті қарсылас
Шеңбер: Мейірімді, ашық мінезді,өзгенің қуанышына қуана алады, дау-дамайды ұнатпайды.
4.Мағынаны ашу. Мәтінмен жұмыс
1-топ : Қолөнердің шығу тарихы
2-топ: Зергерлік бұйымдар
3-топ: Сәндік-қолданбалы өнер
5.Слайд « Қазақтың ұлттық сәндік-қолданбалы өнері»
6.Сарамандық жұмыс Тәуелсіздікке тарту ретінде бұйымдар жасау
(Әр түрлі материалдардан )
Айтсаң – ұмытып қаламын.
Көрсетсең –есімде қалады,
Өзіме жасатсаң-үйреніп аламын
Конфуций
Кіріспе нұсқау:
Жұмыс барысындағы қауіпті жағдайлар:
-инемен, түйрегішпен немесе қайшымен, саусақты, қолды немесе көзді жарақаттап алудан сақтану керек.
Жұмыс басталғанда:
-инешекте қанша ине, қанша түйрегішбар екенін санау;
-құрал-жабдықтарды арнайы бөлінген жерге қою.
Жұмыс барысында:
-мұқият болу;
-саусақты инемен немесе түйрегішпен шаншып алмау үшін оймақ кию;
-инені, түйрегішті пайдаланғаннан кейін қайтадан инешекке немесе арнаулы қорапшаға салу;
-қайшының ұшын өзіңнен бұрып, оң жаққа қою.
Жұмыс соңында:
-инешектегі ине мен түйрегішті санау, түгелдеу;
-жұмыс аяқталғаннан кейін бұйымдарды, құрал-саймандар мен аспаптарды арнаулы орындарына жиыстырып қой.
Ағымды нұсқау:
1.Эскиз сызу
2.Пішіндерді қию
3.Негізгі бетке орналастыру
Қорытынды нұсқау:
Дайын бұйымның сапасын тексеру.
Сергіту сәті Топ серуені
Сабақты қорыту: Әр топ өз жұмыстарын қорғайды
Кері байланыс “Бес саусақ әдісі”
Бас бармақ:Бүгінгі үйренгенім
Сұқ саусақ:Топта кімге риза болдым ?
Ортаңғы саусақ: Қандай жаңалық аштым
Аты жоқ саусақ:Маған не ұнады
Шынашақ: Көңіл-күйім.
Рефлексия Аралдар әдісі. Смайликтер арқылы «Қуаныш» аралы, «Белгісіздік» аралы, «Бермуд үшбұрышы», «Алғыс» аралы