Қысқа мерзімді жоспардың 3 А Бөлімі: 17-18 | Дизайн және технология | Мектеп: | |
Күні: | | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Бұйымды сәнді безендіру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.6.1 Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау. 5.2.3.2 Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым жасау |
Сабақтың мақсаты | Қауіпсіздік іс - шараны сақтай отырып, бұйымды сәнді безендіруді орындаудың өндірістік процесінің аяқталу кезеңіне өту |
Жетістік критерийлері | 1. Құралдар мен құрал – жабдықтарымен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау. 2. Бұйымдарды әрлеу материалдарымен сәнді безендірумен айналысады 3. Шығармашылық жұмыс өте ұқыпты және аяқталған болып табылады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Талшықтар мен материалдардың жіктілігін, тоқыма материалдарының құрамын, жай мата тоқитын өрімдерін білу және суреттеуді істей алады. Оқушылар: Табиғи және химиялық тоқыма талшықтарын суреттеуді; жіп негіздерінің бағытын білу, сыртқы сипаттары бойынша және сипап білу арқылы мата мен талшықтарды аңықтау және салыстыру, түсініктемелер беруді, аңықтау және талқылауды істей алады. Маталар қасиеттерінің кестелерін презентациялау. Пәндік лексика және терминология Диалог және хаттар үшін пайдалы фразалар топтамасы тоқыма материалдары, талшық, табиғи және химиялық талшықтар, мақта, зығыр, жүн, жібек, вискоза, мата, тоқымашылық, негізгі, үлестік және арқаулы жіп, кескілеу, тоқыма өрімдері, қасиеттер, оң және ішкі жақтары. Маған мына маталар белігілі … Мен маталарды … осыдан дайындайды деп ойлаймын Мен мынандай …. талшықтар түрлерін білемін Мата …. жіптерден құралады. Бұл жағдайда арқаулық жіп/ негіздері…. Әдемілеу Декор Decoration Сурет Рисунок Drawing Мәдениет Культура Culture |
Құндылықтарды дарыту | Басқалардың көзқарастарын құрметтеу және бағалай білу. Өзінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқалардың пікірлерін тындай білу және дұрыс қабылдау. |
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу | Құрақ өнеріндегі әлемде белгілі азаматтардың шығармашылығын қарастыра отырып, алған білімдеріне негізделе тәсілдерді өз жұмыстарында қолдану. |
АКТ қолдану дағдылары | Өз жобаны құрастыру үшін ғаламторда ақпаратты іздеу. |
Түп нұсқалық оқыту | Қол өнершілердің және әрлеушілердің шығармашылығын зерттеп, ол түпнұсқалық өнеге болып табылатын жұмыстарына талдау жасап, өз қабілеттіліктерін және дағдыларды қолдану мен дамыту |
Пән аралық байланыстар | Бейнелеу өнері мен технология пәні бойынша теориялық білімдерді қолдану. |
Бастапқы білім | Кестеге негізделіп оқушылар топтамалардың бір - бірімен байланыстырып тігін орындады. |
Сабақтың барысы |
Жоспарланған жұмыс кезеңдері | Сабақта жопарлаған іс-әрекет | Ресурстар |
1 жұп Басталуы 5 минут | (Д) Мұғалім оқушыларға оқу мақсаттарын қарастыруға және бірлесіп сабақ мақсаттарын аңықтауды ұсынды. Сабақ жұмысымен және жетістік өлшемімен танысу. Сабаққа дайындығын тексеру. | Жұмыс үлгілері. Құралдар мен материалдар. Осы техникада бұйымдарды орындау үшін тігін машинасы үшін қандай құралдар керек. - орташа өлшемдегі инелер; жіптерді кесу және киім пішу үшін екі дана қайшы; сантиметрлі лента немесе өлшегіш; шаблондарды орындау үшін картондар; әр түрлі түстегі мақта- мата жіптері; матасыз материалдар (синдепон, ватин, флизелин); тігіншілер боры; түйреуіштер; тігін машинасы; үтік; үтік тақтасы; үтіктелген ник; термопистолет,желімді өзекшелер, стразалар, металик жіптері, моншақтар, бисерлер,скетчбук. http://www.rukodelie.ru Тігуді жақсы көретіндер үшін http://masterica.narod.ru/index.htm - "Мастерица". .http://stitchaholik.narod.ru/index.html –Барлығы тігу туралы – тарихы, стилі, техникасы, әрлендіру, сабақтар және т.б. http://www.neva-mozaika.ru/ - Қолөнер, тігу кестелері бойынша Петербург сайты |
2жұп 5 минут 5 минут 5 минут 60 минут | (К) Оқушылар ұсынған сөздерге сөз тіркестеріне қарай сұрыптайды. Әдемілеу Декор Decoration Сурет Рисунок Drawing Мәдениет Культура Culture 1 іс- әрекет (И) (К) (П) Мұғалім толық жоспарға назар аударуды ұсынады Сұрақ: Осы сабақта не орындауымыз керек? Ол үшін бізге не керек? (П) Оқушылар бұйымды жасау үшін кесінділерді, сонымен қатар, керекті материалдар мен құралдарды келесі кезеңге дайындайды. 2 іс- әрекет Тігін құрал - саймандарымен, құралдар мен материалдармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік іс- шаралары бойынша ережелерді қайталау. Мұғалім: Қол жұмыстары мен тігін машинасымен жұмыс жасаған кезде негізгі ережелерді есте сақтау өте маңызды. Ал, енді негізгі қауіпсіздік ережелерін қайталап өтейік. іс- әрекет (П) (Ф) Мұғалімнің жетекшілігімен тәжірибе Оқушының технологиялық картасын қолдана отырып, өзінің жұмысында табиғи және жасанды материалдар (стразалар, металлик жіптері, моншақтар, бисерлер, атласты лента, тоқыма бау) қолданып бұйымдарды сәндеуді орындап өзінің шығармашылық жұмысының аяқталу кезеңіне өту. Оқушылардың практикалық жұмыстары кезінде мұғалім сынып жағдайын бақылап отырады, оқушыларды жұмыстың жақсаруы бойынша іс-әрекет жасайды. - оқушыларға тәжірибелік жұмысты орындау бойынша келесі нұсқау жүргізеді: оқушылар әр түрлі тәсілдер арқылы жоспарланған кестеге сәйкес өзінің бұйымын сәндеуді орындайды. сәндеу тәсілдерінің дұрыс орындалуын қадағалайды; тәжірибелік жұмысты жасаған кезде мүмкін болатын қиыншылықтар туралы ескертеді. Жұмыстың көлемі мен сапасының орындалуын бақылайды. Қауіпсіздік іс- шарасын сақтауды қадағалайды; Оқушылардың пайда болған қиыншылықтарына қарай көмек көрсетеді Оқушылар суреттің беткі қабатына, мысалы стразаларды желімдейді немесе өрнектің шеттерін бисермен қаптайды, сонымен қатар, құрақ бұйымын периметр бойынша атласты лентамен тігіп, оның үстіне моншақтар, пайеткамен, тоқыма баулармен сәндейді. 4 іс- шара Сабақтың қорытындылау (К) (П) Оқушылар өздерінің аяқталған жұмыстарын ұсынады және шарт жоспарларына сәйкес бір – біріне баға береді. Сыныпқа өзінің орындаған жұмыстарын көрсетеді. |
Үй жұмысы | Рефлексия Менің жұмысым аяқталған болып табылады ма? Шығармашылық жұмысты орындау процесінде менің жұмысымның жетістігі неден құралады? Қандай жаңашылдық алдым? |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Дифференциация тапсырмаларды талдауда, нақты оқушыдан күтетін нәтижеден, оқушыға жеке жәрдем беруде, жеке қабілеттілігін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарында (Гарднер бойынша көптеген интеллектер теориясы) байқалуы мүмкін. Дифференциация уақытты рационалды пайдалануды ескере отырып, сабақтың әрбір кезеңінде пайдалануы мүмкін. | Сіздер оқушылар сабақтан қандай деңгейде білім алғанын бағалау үшін тәсілдерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланатын болыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Пайдаланылатын физикалық минуттер және жұмыстың белсенді түрлері.Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік іс-шаралар Ережесінен тармақтар. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты/ оқыту мақсаты шынайы болды? ОМ барлық оқушылар білді ме? Жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма? Сабақтың мақсаты мен жоспарынан қандай алшақтықтар байқалды? | |
Жалпы баға Сабақтың қандай екі мәнісі жақсы өткізілді (оқыту сияқты оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін не әсер етті (оқыту сияқты оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ бойынша мен сынып туралы немесе нақты бір оқушының қандай жетістіктері/ қиыншылықтарына көзім жетті, болашақта неге назар аударуым керек ? |