Астана қаласы Білім басқармасы Әдіскермен Бекітемін
МКҚК Технологиялық колледжі келісімді ӨОЖ жөніндегі
Топтаманың әдістемелік Е.Ю. Дедюхина директордың орынбасары
Комиссиясының _________ В.П. Широкова
Мәжілісінде қаралды _____________
Арнаулы тәртіптердің
комиссиясының төрағасы
О.А.Бучинская
______________
Ашық сабақтың әдістемелік зерттемесі
«Жағаны өңдеу және оны мойын ойығымен біріктіру»
Әзірлеген тігін
Өндірісінің шебері
Сарсенова У.О.
АСТАНА
Өндірістік оқытудың тақырыптық жоспары
Өндірістік оқытудың шебері:Сарсенова У.О.
Пән: Өндірістік оқыту
Мамандық,топ:ТӨКМ-222
Күні: 12.02.2018
Бөлімнің аталуы: Қаттауды өңдеу
Сабақтың тақырыбы: Жағаны өңдеу және оны мойын ойығымен біріктіру.
Сабақтың түрі: Өтілген сабақтарды қайталау,сабақты бекіту,құрама сабақ
Сабақтың жүргізу әдісі: Айта түсіндіру,орындалу тәсілін көрсете түсіндіру,слайд арқылы көрсету
Сабақтың мақсаты: Жағаны және оны мойын ойығымен біріктіру технологиялық бірізділігін сақтап,өңдеп үйрену, алған білімдерін бекіту.
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері
Білімділік:Студеттердің жағаны өңдеу кезінде технологиялық бірізділігін үзбей,алған білімдерін практика жүзінде көрсету.
Дамытушылық: Өз ойларын жүйелі жеткізуге, еңбектің даму әдіс-тәсілдеріне дағдыландыру.Білімді дер кезінде меңгеруге ұмтылдыру.
Тәрбиелік: Студенттердің жұмыс уақытындағы эстетикалықталғамын,еңбекқорлығын,ұқыптылығын,нақтылығын тәрбиелеу.
Көрнекілік құралдар: Презентация, жағаны өңдеу көрнекілік картасы,технологиялық картасы.
Жабдықтар:
Компьютер, проектор, тігін машинасы 1022кл., машина 51Акл., үтік.
Астаптар мен жабдықтар:
Қайшы, ине, оймақ, сантиметірлік лента, тереуіштер,бор,сызғыш.
Пәнаралық:
Арнайы технология, құрастыру, жабдықтану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2 мин.)
Оқушыларды тексеру;
Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру;
Шеберхананың даярлығын тексеру;
Шебер: Сәлеметсіздер ме, отырыңдар.
Оқушылардың қатысуын тексеру.
Сабақтың тақырыбы: Жағаны өңдеу және оны мойын ойындысымен біріктіру.
Бүгінгі сабақтың мақсаты: Жағаны және оны мойын ойығымен біріктіру технологиялық бірізділігін сақтап,өңдеп үйрену, алған білімдерін бекіту.
ІІ. Сабаққа кірісуі:(12 мин).
Шебер:Жаңа тақырыпқа көшпестен бұрын,өткен сабақты қайталай отырып сиқырлы әлемге саяхат жасап шығайық!
Әйел қаттауының пішім бөлшектерін атаңыздар?
Жауап:Алдыңғы бой,артқы бой,жең,жаға,өңір асты,қалта.
Қаттардың алдыңғы бойында қандай қалталарды өңдеуге болады?
Жауап:Жапсырма қалта,тігімдегі қалта.
Артқы бойдың қандай түрлерін білесіңдер!
Жауап:тегіс,кокеткамен,келрельефпен,бүкпемен.т.б.
Бүйір қиықшаларын неше см-ге көктейміз және нешеге тігеміз?
Жауап:0,9см көктейміз және 1,0-2,0см тігеміз.
Иық қиықшаларын неше см-ге көктейміз және нешеге тігеміз?
Жауап:0,9 см көктейміз және 1,0-2,0 см тігеміз.
Бүйір және иық қиықшаларында қандай ЫЫЖ терминін қолданамыз?
Жауап: айыра және жатқызаүтіктеу
Бүйір қиықшаларын өңдегенде қандай қол және машина терминдерді қолданамыз?
Жауап: көктеу және теңестіру терминдерін қолданамыз.
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру: (25мин).
Шебер:Жағаны өңдеу үшін келесі бөлшектер қажет олар:Үстіңгі жаға,астыңғы жаға,қатырма.
Слайд арқылы түсіндіру.
Шебердің еңбек тәсілдерін көрсету.
IV.Жаңа тақырыпты бекіту (6мин).
Шебер:Бүгінгі өткен сабақты бекітемін.
Жағаның қандай түрлерімен таныстыңдар?
Қайырма жағаның бөлшектерін атаңдар.
Қайырма жағаның тігіс ені неше?
Жағаны мойын ойындысымен біріктіру тігіс ені неше?
Қондырып көктеу дегеніміз не?
Шебер:Жағаны өңдеуге кірісейік жұмыс уақытында нұсқаулық карталарды қолданамыз.
V.Ағымдағы нұсқама: (3 сағат 30мин)
Жұмыстың уақытылы басталуын қадағалау;
Жұмыс уақытындағы оқушылардың қауіпсіздік ережесін сақталуын қадағалау;
Техникалық талапқа сай оқушылардың жұмыстарының дұрыстығын қадағалау;
Жеке жұмыстар жүргізу;
VI. Жаңа тақырыпты бекіту (10мин).
Шебер:Қандай жағаны өңдедік және қажет бөлшектерін атап өтіңдер?
Жауап:
Қандай қиыншылықтар болды?
Оқушылар жауаптары.
Сабақтың қорытындысын жасау.
Жақсы жұмыстарды атап өту.Белсенді оқушыларды атап өту.
Бағалау.Қателерін айқындау.
Үй жұмысын беру.
Кезекшілерді қою.
Сабақ аяқталды бәріңізге рахмет сау болыңыздар!