Просмотр содержимого документа
«Жабайы аңдар. Сын есімнің шырайлары.»
Күні: 21.02.2014 ж 6 «Б» сыныбы
Сабақтың тақырыбы: Жабайы аңдар. Сын есімнің шырайлары.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың білімдерін тереңдете отырып, сын есімнің шырайларының жасалу жолдарын ұғындыру. Жабайы аңдар түрлерін, сипаттарын білуге үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың қазақ тіліндегі сөздік қорын толықтырып, ауызекі сөйлеу тілдерін, ойлау қабілеттерін жан-жақты дамыту. Тәрбиелік: Табиғатты, жан-жануарларды қадірлеуге, қазақ халқының ұлттық құндылықтарын қастерлеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап,сипаттау, ойын түріндегі және мәтін бойынша тапсырмалар , ойлау қабілетін жетілдіру жаттығуын орындау, тірек сызбалар арқылы әңгімелеу. Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, кесте,ойын түріндегі бейнелі жаттығулар, үлестірмелер, тірек-сызба Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. ІІ. Үй жұмысын тексеру Сөйлемдерді мағынасына қарай рет-ретімен қойып, мәтін құрау. Мәтіндегі кездесетін есімдіктерді атау.
ІІІ. Жаңа сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру. 1. Грамматикалық тақырыпты түсіндіру Кесте арқылы сын есімнің шырайларымен таныстыру.
2.Сын есімнің шырайлары түрлерін оқушы көкейіне қондыру мақсатында жаттығу орындау.
3. Жабайы аңдардың суреттері арқылы олардың түрлерімен танысып,сын есімдерді қолдана отырып сипаттау.
VІ. Тапсырмалар орындау. 1. Мәтін бойынша 5 сұрақ дайындау. Өзара сөйлесу. 2. Болжағыш сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар. 3. Мәтіннен бір сын есімді алып,сын есім шырайының салыстырмалы және күшейтпелі формаларын жасау. 4. Бөренелерді, аңдар, көктемде сөздерін құрамына қарай талдаңдар. 5. Аңшы сөзін жіктеңдер.
ҮІІ.Ойлау қабілетін дамыту жаттығуын орындау. Сын есім шырайлары пайдаланылып жасалған сөйлемдердегі сипатталған нәрселердің атауларын табу.(Жасырылған сөздер суреттері көрсетіліп отырады)
ҮІІІ. Қорытындылау. Жаңа тақырыпты тірек-сызба арқылы әңгімелеу.
ІХ.Бағалау Х.Үйге тапсырма: Жаңа сөздер мен сын есім шырайларын пайдалана отырып диалог құру.