kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Не сатып аламын?

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза? тілінен ашы? саба? "Несатып аламын". 5 сынып 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Не сатып аламын?»

Қостанай қаласы білім бөлімінің әкімшілігінің ММ«Дружба орта мектебі»







Сабақ тақырыбы: Не сатып аламын.















ҚҰРАСТЫРҒАН: Аушахметова А.Ж.









2014 – 2015 оқу жылы



Күні: 11.03.2016ж пәні: қазақ тілі сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: Не сатып аламын?

Мақсаты:

а) Сөз таптары саласы негізінде алған білімдерін еске түсіре отырып, оқушыларға тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді меңгерту.

ә) түрлі әдістерді пайдалана отырып, балалардың тапқырлық, жылдамдық, есте сақтау қабілетін, сөйлету, ойлау арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өз ойын еркін жеткізу дағдысын жетілдіру, ауызекі сөйлеу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

б) Тілге деген қызығушылығын арттыру, топтық жұмыс арқылы достық қарым-қатынасқа, сыпайы болуға тәрбиелеу. Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып,оқушыларды елін,отбасын,үйін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,іздену,мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, күн

Пәнаралық байланыс: орыс тілі,

Сабақтың барысы: ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ СӘТ

Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ басталады оқушылармен амандасамын: Сәлеметсіңдерме балалар!Отырыңдар! түгендеймін ,оқу құралдарын тексеремін,сыныптың тазалығына көңіл бөлемін,зейіндерін сабаққа аударамын.

Үй тапсырмасын пысықтау: үй тапсырмасын сұраймын.Дүкен түрлерін жазып келу.

Оқушыларды 2 топқа бөлемін

1 топ. «Тәттілер»

2 топ. «Қышқылдар»

Балалар сабақтың тәртібін білеміз бе? Қане айтайық

Оқушылар бір-бірімізді мұқият тыңдаймыз да қадағалаймыз. Сабақтың соңында бір-бірлеріңді бағалайсыңдар.

Дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз.

ІІІ. Жаңа сабақ.
- Балалар, айтыңдаршы дастарқанның сәні не? (нан, хлеб, брэд) Дұрыс айтасыңдар. (мұғалім слайдтан нанның суретін көрсетеді)
- Адамдардың сүйіп ішітін сусыны не? (шай, чай, ти). Дұрыс айтасыңдар. (мұғалім слайдтан шайдың суретін көрсетеді)
- Шай дәмді болу үшін шайға не қосады? (сүт, молоко, милк) Дұрыс айтасыңдар. (мұғалім слайдтан сүттің суретін көрсетеді)
- Шайымыз тәтті болу үшін не қосамыз? (қант, сахар, щуга).Дұрыс айтасыңдар. (мұғалім слайдтан қанттың суретін көрсетеді)
- Осы тағамдарды біз қайдан сатып аламыз? (дүкеннен)
- Қандай дүкеннен? (азық-түлік).
- Дұрыс, азық-түлік дүкенінен сатып аламыз. Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы «Азық-түлік дүкенінде» деп аталады. (Слайдтан сабақтың тақырыбы көрсетіледі)
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Азық-түлік дүкені туралы білімдерімізді жетілдіру, сөздерден сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыра алу, тіл байлығымызды дамыту.

Слайд «Азық-түлік дүкенінде»
Жаңа сөздерді сұрап шығу , қайталау.

Азық-түлік дүкенінде нелер сатылады?

Тақтадан сөздерді айту.

ірімшік шұжық

сүт

нан май

Балалар осы заттар қандай сұраққа жауап береді?

Не?

-Не деген сұрақ қандай сөз табының сұрақтары?

- Зат есім.

-Зат есім деген не? (ереже)

Жаңа сөздер: (хормен оқу, жеке оқу, жатқа оқыту)
Өлшеңіз –взвесьте пожалуйста
тізім – список
Сапа –качество
беріңізші- дайте пожалуйста
барлығының құны – стоимость всего
тағы не аласыз? - что еще возьмете?

Оқылым. Мәтінмен жұмыс.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар.
Біздің қаламыздағы Абай даңғылында «Астықжан» сауда орталығы орналасқан. Оның ішінде жиһаз, киім-кешек, ойыншықтар, азық-түлік, дәріхана бөлімдері бар. Азық-түлік бөлімінде: нан, сүт, қант, шұжық, ет, тұз, жұмыртқа, ірімшік, айран сатылады. Дүкенге Олжас пен Алмат келді. Олжас нан мен шай сатып алды. Алмат айран сатып алды. Дүкеннің іші үлкен, жарық және таза.


Сұрақ-жауап:

-балалар мәтін не туралы айтылған?

-Балалар мәтінге қандай тақырып қояр едіңдер?

-Дүкен қандай?

-Мәтіннен жалқы есімдерді табайық?

Мәтіннен етістіктерді табайық?

Дәптермен жұмыс. Бәріміз тақтаға қараймыз.

Мәтіннен жалқы есімдерді көшіріп жазу.

Сергіту сәті.

2-тапсырма. «Адасқан әріптер» ойыны. Әр топ жасырылған сөзді шешуі керек.
ә м к и т п – кәмпит
н т а қ - қант
р і м і к ш і – ірімшік
қ й м а қ а – қаймақ
ы м қ ы з – қымыз

ж ұ ш қ ы - шұжық

Енді балалар осы сөздерден және берілген сандардан сөз тіркестерін құрастырып, дәптерге жазамыз. Сандарды әріппен жазамыз.

15 шай

17 кг қант

7 литр ірімшік

4 сүт

5 шұжық.

Мысалы: бес кг шай, жеті кг ірімшік

Осы сөздерді байланыстырып, сөйлемдер құрастыру.

Диалог «Дүкенде» ойыны

4-тапсырма.

Бекіту. Мақал-мәтел айтайық нан туралы.

Қорытынды: семантикалық карта арқылы қорытындылаймын.

Сұрақ:


кәмпит

қымыз

бұрыш

бауырсақ

тәтті





ащы





ұннан жасалған





ақ







Бағалау: сабаққа қатысқан оқушылардың білімдерін бағалау.

Рефлексия:

Үй тапсырмасы: «Азық – түлік дүкені» тақырыбына келіңдер.

Сабақ аяқталды! Сау болыңдар!












Оқу іс-әрекетінің өзіндік талдауы.


Оқу іс-әрекеті 5- сыныпта «Не сатып аламын?» тақырыбында өтті.

Мақсаты:

а) Сөз таптары саласы негізінде алған білімдерін еске түсіре отырып, оқушыларға тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді меңгерту.

ә) түрлі әдістерді пайдалана отырып, балалардың тапқырлық, жылдамдық, есте сақтау қабілетін, сөйлету, ойлау арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өз ойын еркін жеткізу дағдысын жетілдіру, ауызекі сөйлеу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

б) Тілге деген қызығушылығын арттыру, топтық жұмыс арқылы достық қарым-қатынасқа, сыпайы болуға тәрбиелеу. Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып,оқушыларды елін,отбасын,үйін сүюге тәрбиелеу.


Сабақ психологиялық сәттен басталды. Оқушылар ұйымдастырылды. Үй тапсырмасын тексердім. Сынып екі топқа бөлінді.Сабақтың тақырыбын сұрақ-жауап әдісі арқылы ашылды. Сабақтың мақсатын айтып, жаңа сөздермен таныстырдым. Жаңа сөздердің мағынасын ашылды. Интерактивті тақтадан суреттер берілді. Сол суреттердің атын тапты және ол қандай сұрақтарға жауап беретінін айтты.Ол сұрақ қандай сөз табының сұрағы екенін табу.(Зат есім) Келесі мәтінмен жұмыс жасалды. Тапсырма:

  • мәтінді оқу,

  • не туралы екенін айту және мәтінге ат қою.

  • Мәтіннен жалқы есімдерді табу.

  • Мәтіннен етістіктерді табу.

Дәптермен жұмыста мәтіннен жалқы есімдерді көшіріп жазу керек болды. Оқушылар дұрыс орындап шықты. Оқушылардың демалу мақсатында сергіту сәті жүргізілді. «Адасқан әрәптер» ойыны жүргізілді. Мұнда әр топ жасырылған әріптерден сөз құрап шешу керек болды. Осы сөздерден және сандардан сөз тіркестерін құрау керек болды.Оқушылар дұрыс орындады.

Диалог «Дүкенде» ойынын өткіздім. Диалог көрініс түрінде болды. Өте қызықты болды. Бекіту бөлімінде нан туралы мақал-мәтелдер айтылды. Семантикалық карта арқылы сабақты қорытындыладым. Бағалау , үй тапсырмасын уақытында берілді. Сабақ мақсатына жетті.



Сұрақ:


кәмпит

қымыз

бұрыш

бауырсақ

тәтті





ащы





ұннан жасалған





ақ







Сұрақ:


кәмпит

қымыз

бұрыш

бауырсақ

тәтті





ащы





ұннан жасалған





ақ







Сұрақ:


кәмпит

қымыз

бұрыш

бауырсақ

тәтті





ащы





ұннан жасалған





ақ







Сұрақ:


кәмпит

қымыз

бұрыш

бауырсақ

тәтті





ащы





ұннан жасалған





ақ

















Біздің қаламыздағы Абай даңғылында «Астықжан» сауда орталығы орналасқан. Оның ішінде жиһаз, киім-кешек, ойыншықтар, азық-түлік, дәріхана бөлімдері бар. Азық-түлік бөлімінде: нан, сүт, қант, шұжық, ет, тұз, жұмыртқа, ірімшік, айран сатылады. Дүкенге Олжас пен Алмат келді. Олжас нан мен шай сатып алды. Алмат айран және ірімшік сатып алды. Дүкеннің іші үлкен, жарық және таза.





Біздің қаламыздағы Абай даңғылында «Астықжан» сауда орталығы орналасқан. Оның ішінде жиһаз, киім-кешек, ойыншықтар, азық-түлік, дәріхана бөлімдері бар. Азық-түлік бөлімінде: нан, сүт, қант, шұжық, ет, тұз, жұмыртқа, ірімшік, айран сатылады. Дүкенге Олжас пен Алмат келді. Олжас нан мен шай сатып алды. Алмат айран және ірімшік сатып алды. Дүкеннің іші үлкен, жарық және таза.





Біздің қаламыздағы Абай даңғылында «Астықжан» сауда орталығы орналасқан. Оның ішінде жиһаз, киім-кешек, ойыншықтар, азық-түлік, дәріхана бөлімдері бар. Азық-түлік бөлімінде: нан, сүт, қант, шұжық, ет, тұз, жұмыртқа, ірімшік, айран сатылады. Дүкенге Олжас пен Алмат келді. Олжас нан мен шай сатып алды. Алмат айран және ірімшік сатып алды. Дүкеннің іші үлкен, жарық және таза.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Не сатып аламын?

Автор: Аушахметова Арита Жемагулиевна

Дата: 20.06.2016

Номер свидетельства: 335363
