Просмотр содержимого документа
«Менің отбасым 6класс»
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Модуль бойынша оқушылардың сөздік қорын қалыптастыру.
Тәрбиелік. Оқушыларды саналы білім алуға баулу және өз бетімен жұмыс жасауға бағыттау.
Дамытушылық. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Сабақтың барысы:
Жаңа сөздермен таныстыру. Сөздерді мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздерді тізбектеп айтып шығады.
Әр түрлі әдістер арқылы жаңа сөздерді пысықтау.
а) Мұғалім сөздік бойынша сөздің орысшасын айтып, допты бір оқушыға лақтырады, оқушы допты қағып алып, сөздің қазақшасын айтып, допты мұғалімге қайтарады. Осылай барлық сөздермен жұмыс жасалады. Көп сөз меңгерген оқушы алғыр атанады.
ә) тақтаға бір оқушы шығып, жаңа сөздерді қазақ тілінде жазып тұрады, ал сол сөздің аудармасы дұрыс тапқан оқушы тақтаға келіп, аудармасын жазады.
б) Жаңа сөздер деректі заттар болса, оларды мұғалім көрсетіп отырады, басқа оқушылар сол заттың атауын дәптерлеріне жазып отырады. Кейін оқушылар кезек- кезек тақта алдына шақырылып, сөздердің сауатты жазылуы тексеріледі.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Тыңдалым және айтылым әрекеттеріне берілген тапсырманы мұғалімнің көмегі арқылы іске асыру. Әр оқушымен жеке жұмыс жүргізу. Өз отбасы туралы айтуға дағды қалыптастыру. Сыныптағы барлық оқушыларды тілдесімге жетелеу.
2-тапсырма. .Бірінші бағанадағы сөздердің орыс тіліндегі баламасын тауып, бағдар сызықпен көрсет.
әкем - младшая сестра
анам - сестра
апам - старший брат
қарындасым - младший брат
ағам - папа
інім - мама
3-тапсырма. Отбасы өмірінде қандай мінездер қажет» (топтық сұхбат ойыны) Тапсырма: Екі топқа бөлінген қыздар мен жігіттер «Ең жақсы әйел», «Ең жақсы ер» тақырыбымен мінездеме беру, сауалнама толтыру, ойын дәлелдеу (киім киісі, тамақ әзірлеуі, өзін отбасында ұстауы, отбасы қаржысын үнемдеу, т.б.) топ-топ болып қорғау. Өткізілген материалды қолдану. Өтілген тақырып бойынша, адам мінезі, сын есім, отбасы материалдарын пайдалану. Нәтиже: Өтілген тақырыпты еске түсіре отырып, іс-жүзінде пайдаланабілулері, ойларын дәлелді жеткізуі.
4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Бұл тапсырманы оқушының ана тілінде сұрақ-жауап жасап, бекітуге болады.
5-тапсырма. Сурет бойынша тапсырманы сыныптағы барлық оқушылармен орындау. Тапсырмадағы қайда? Сұрағының мағынасын түсіндіру.
6-тапсырма. Тапсырмада берілген сергітуді оқылым, тыңдалым, айтылым әрекеттерімен ұштастырып, хормен айтып, қимылдармен жалғастырып, жаттап алу.
ҮІ. Сабақты бекіту.
«Жаңа жыл мерекесіне отбасындағы жақын адамдарға сатып алына- тын сыйлықтар тізімін жазып, таңдауыңды түсіндір.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімін бағалау (формативтік және сумативтік бағалау)
ҮІІІ. Үй тапсырмасын беру. Менің отбасым тақырыбына эссе жазу