Просмотр содержимого документа
«Балаларды мектепке психологиялы? дайындау »
«Балаларды мектепке психологиялық дайындау»
тақырыбындағы психологиялық сабақтың жоспары
Мақсаты: балаларды мектептегі оқуға әзірлеуді психологиялық қостау
Міндеттері:
1) түстер, пішіндер, кеңістіктегі бағыттылық туралы білімдерді бекіту;
2) өз ойларын толық жеткізуге жағдай жасау, сөздік қорды молайту;
3) берілген тапсырма бойынша дербес әрекет ету іскерліктерін дамыту;
4) назар қойып тыңдауға, ересек адамның нұсқауын нақты орындауға үйрету
Әдіс-тәсілдер: әңгіме, сұрау
Өткізу формасы: жеке және топтық ойын элементтері бар саяхат
Стимулдық материалдар: жалаушалар, мектеп салынған сурет, түрлі-түсті қарындаштар, хат сұлбасы, конверт, мектепке қажет және қажет емес құралдардың суреті бар гүлдер, портфель
Қатысушылар: мектепалды даярлық тобының тәрбиеленушілері.
Сабақ барысы
Психолог пен балалар бір-бірімен және қонақтармен амандасады (балалардың бір-бірімен амандасу рәсімі: сөзбен, қолмен, аяқпен, йықтармен, белмен және мұрынмен сәлемдесу)
- Балалар, сендер – үлкен азаматсыңдар, 6 жасқа толдыңдар, әріптерді танисыңдар, санай аласыңдар, қолдарыңа қалам-қарындаш ұстай аласыңдар, ата-әжелерің, әке-шешелеріңнің және тәрбиеші апайларыңның ертегілері мен әңгімелерін тыңдайсыңдар, оларды мазмұндап айта аласыңдар, сондықтан осы күз мектепке барасыңдар.
Біз мектепке бару сәтін жеделдету үшін бүгін «Оқушылар» әлеміне саяхатқа шығып, жарыстар ұйымдастырамыз. Саяхатымыз алуан түрлі оқиғаларға толы болмақ.
Барлық ойыншыларды психолог бірінің артынан бірін тұрғызып, бір-бірінің белдерінен ұстауды өтінеді.
- Балалар, бәріміз «Оқушылар» әлеміне саяхатқа шықтық деп елестетейік. Барар жол қиындықтарға толы екен. Қазір бәрің бірдей келесі қимылдарды орындайсыңдар:
келе жатырсыңдар, жан-жақтарыңда ит тұмсығы өтпейтін ағаштардың жапырақтары шытырлайды, құстар өлең айтады, жасыл шөптер суылдайды (балалар жан-жақтарына қарап, құлақтарын түріп, дыбыстарды естулері тиіс);
алдарыңда шалшық кездеседі, бір шалшық, екі шалшық, үш шалшық (секіріп, аттап өтулері тиіс);
алдарыңнан ағып жатқан өзен көрінді, оның үстінен көпір салынған (көпірдің ағаштарынан ұстанып, әзер өтулері тиіс);
батпақ жерлерге кезіктіңдер (аяқтарын жерден әрең алып, зорға өтулері тиіс);
ойға тірелдіңдер, жатқан ағаш арқылы өту керек (тізбектеліп ақырын өтулері тиіс);
Міне, осы көлден кейін біз үстелге кезіктік. Үстелдің үстінде түрлі-түсті жалаулар жатыр, қазір бәрің осы жалаушаларды бір-бірден таңдайсыңдар. Ал жалаушаларың қандай түсті? (балалардың жауабы). Енді көк жалауша ұстағандар менің сол жағыма, сары жалаушалары бар балалар – оң жағыма тұрыңдар. Әдемі сап түзеп, екі қарама-қарсы команда құрайық. Енді әрбіреуің өздеріңнің қолдарыңда ұстаған жалаушаларыңда салынған фигураларға назар аударыңдар. Олардың пішіні қандай, басқа геометриялық фигуралардан айырмашылығы бар ма, неге ұқсайды? (әрбір бала жалаушасын таныстырады)
«Оқушылар» әлеміне саяхатымыздың келесі кезеңі – мектепке саяхат. Алайда болашақ мектебіміздің табалдырығын аттамас бұрын бәріміз тізбектеле жүріп, межеге жетейік:
асығып келе жатырсыңдар;
дөңгектерге кез болдыңдар: бір дөңгек, екі дөңгек, үш дөңгек (секіріп өтулері тиіс);
алдарыңға үлкен ағаш құлады (одан аттап өтулері тиіс).
Балалар, алдымызда тағы да үстелдер тұр ғой. Онда бәрің екі-екіден осы парталарға жайғасыңдар. Әрбіреуіңнің алдында ақ қағаз жатыр, онда зәулім үй салынған. Бұл – сендер оқитын мектептің бейнесі. Осы мектептің терезесіне өзіңдеріңді және сендермен бірге оқитын балалардың суретін (бет әлпетін) сал.
Қандай тамаша сурет! Бұл суреттерді қазір сол мектепте оқып жатқан оқушыларға хатпен салып жіберсек қайтеді? Келістік пе? Ал хат жазу біздің қолымыздан келе ме? Біз бәріміз жазу білмейміз ғой, сондықтан мына суреттерге назар аударамыз (екі топқа екі бет қағаз беріледі, әрбір топ ортақ хат жазады).
Бұл конверт ұзақ сапар шегеді екен, өйткені оның баратын мектебі – әдемі он қабатты мектеп. Сол конверттің жолын жүріп көруге дайынбыз ба? Ендеше бойымызды сергітіп, көңіл-күйімізді көтере отырып, он қабатты мектепті көз алдымызға елестетейік. Ол үшін бәріміз шеңбер бойымен отырамыз. Қолымыздың көмегімен қабаттарды көрсетіп, дауыс ырғағы мен денемізді көтереміз. “Бірінші қабат!” “Екінші қабат!” “Үшінші қабат” деп он қабатқа дейін жалғастырамыз. “Бірінші қабат!” дегенде, сыбырлап сөйлеп, орнымызда отырсақ, “Оныншы қабат!” деген кезде қуанышты дауыспен айқайлап, толық орнымыздан тұрамыз.
Тамаша! Соңғы сынымыз – мектепте оқуға қажетті заттарды жинақтап, мына әдемі портфельге салу. Ал ол заттарды қайдан аламыз? Балалар кілем үстіне назар аударыңдар. Ол түрлі-түсті гүлдерге толы. Сол гүлдердің екінші жағында мектепке қажет және қажет емес құралдардың суреті салынған. Қазір әрбіреуің гүлдерді үзіп алып, оларда бейнеленген суреттерді не үшін қолдануға болатындығын түсіндіресіңдер, келістік пе? (әрбір балаға 2-3 гүлден келеді).
Жарайсыңдар, қараңдаршы біздің портфеліміз оқу құралдарына толы! Ал сендер осы портфельге ұқсап, ақылды болғыларың келе ме? Ендеше, үлкен шеңберге тұрайық. Ақылдылық, білімділік мектепте бағалармен есептеледі. Мектепте жақсы оқитын балалар қандай баға алады? Ал жаман оқитындар ше? Егер сендер «екілік» баға алғыларың келсе, ақырын шапалақтайсыңдар, егер «үштік» бағаға ғана қабілеттерің жетсе, алақандарымызды алшақтау ұстап, шапалақ ұрамыз, егер «төрттік» бағаға оқығыларың келсе, құшағымызды кеңірек жайып, шапалақтаймыз, ал «бестік» баға алғыларымыз келсе, қолдарымызды артқа қарай қатты керіп, кең құлаштап шапалақтаймыз (бұл жаттығу көрнекі түрде балаларға көрсетіліп, кейін «Бестік» баға аламыз!» деп бәрі бірнеше рет шапалақтайды).
Бүгін керемет саяхат жасадық деп ойлаймын, мұндай саяхаттарға жиі шығып тұрайық.
Қоштасу.
Болашақта оқитын мектептеріңе арналған хатты суреттердің көмегімен толықтырып жазыңдар.
- мектеп
- әдемісің
- ұнайды
- қуанамыз
- жақын
Сәлем _____________!
Сен ___________. Бізге сабақ
оқу __________. Біз мектепке
баратындығымызға _________.
Сен бізді ең ____________
достармен табыстырасың.
Мектеп терезесіне өзіңнің және достарыңның суретін сал