Просмотр содержимого документа
«Урок белорусского языка»
ДЗЯРЖАЎНАЯ ЎСТАНОВА АДУКАЦЫІ
“ СЯРЭДНЯЯ ШКОЛА №3 г.БАРЫСАВА”
Урок беларускай мовы
9 клас
“Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі прычыны і мэты”
Праводзіла
настаўнік беларускай мовы
і літаратуры
Зелянко А.С.
2023
Тэма. Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі прычыны, мэты. Паўтарэнне: правапіс прыставак, якія заканчваюцца на зычны.
Мэты: пазнаёміць з даданымі акалічнаснымі часткамі прычыны і мэты складаназалежнага сказа; садзейнічаць фарміраванню ўмення чляніць складаназалежныя сказы на часткі і вылучаць у іх галоўную і даданыя акалічнасныя часткі прычыны, мэты; спрыяць развіццю пунктуацыйных, арфаграфічных і лексічных навыкаў; садзейнічаць выхаванню пачуцця калектывізму.
Форма правядзення: урок-падарожжа з элементамі даследавання.
Міжпрадметныя сувязі: беларуская літаратура.
Папераджальнае заданне: знайсці і выпісаць з мастацкіх твораў прыклады складаназалежных сказаў.
Эпіграф:
Цаніце кожнае імгненне,
кожны дзень жыцця,
бо гэта і ёсць самая галоўная
навука – сапраўднае шчасце.
В.А.Моцарт
Ход урока
Арганізацыйна-матывацыйны этап.
Стварэнне эмацыянальнага настрою. (Настаўнік чытае верш М. Танка “Шчасце”
Простае шчасце людское,
Так, як і наша з табою,
Пэўна складаецца з солі,
З хлеба, сабранага ў полі,
З поту, дарожнага пылу,
З роднага небасхілу,
З дружбы,мацнейшай ад смерці,
З песні … І так мне здаецца:
Каб з чаго іншага скласці,
Дык ці было б яно шчасцем.
Якія думкі выклікаў у вас верш М. Танка “Шчасце”?
А што вы ведаеце пра гэтага паэта?
Шчасце – шчаслівец – шчаслівы…Здаецца,такія простыя словы,а як многа патрабуюць ад нас. Простае шчасце людское…Якое яно?
Сёння на нашым уроку я прапаную вам разабрацца ў гэтым філасофскім паняцці, для гэтага мы адправімся ў завочнае падарожжа ў пошуках зоркі пад назвай”Шчасце”. Кожны з нас знойдзе сваю зорку і будзе, я спадзяюся, у гэтае імгненнне самым шчаслівым, таму што ў яго атрымалася, бо ўсе зрабіў, аб усім даведаўся. У час падарожжа мы будзем рабіць розныя прыпынкі і вырашаць, выконваць тыя заданні (ці пераадольваць перашкоды на шляху да пастаўленай мэты), якія будуць узнікаць. І калі мы ўсяго дасягнём, значыць, і спаткаемся са сваёй зоркай. А нашай пуцяводнай зоркай будзе зорка пад назвай”Шчасце”. Дык пажадаем адзін аднаму поспеху ў пошуках гэтай зоркі і ў рабоце на ўроку.
II. 1. Арфаграфічная хвілінка “Правапіс прыставак,якія заканчваюцца на зычны”.Тлумачальны слоўнікавы дыктант.
3.Пабудуйце сказы паводле прыведзеных схем. Вызначце від даданай часткі.
[… туды], (дзе…). 3. […наз.], (які…).
[…там], (куды…). 4.[… ], (каб…).
4.Папераджальнае заданне “Паэтычная старонка”. Вучні зачытваюць складаназалежныя сказы,выпісаныя з вершаваных твораў з назвай твора і аўтара.
III. Паведамленне тэмы ўрока.
Папрацуем з тэкстам эпіграфа
-Вызначце часткі сказа,пабудуйце схемы сказа,як называецца такі сказ?
-Вызначце галоўную і даданую часткі ў складаназалежным сказе.
-На пытанне якога члена сказа адказвае даданая частка?
IV. Знаёмства з новай тэмай.
1. Вучні самастойна знаёмяцца з правіламі на с.91,92 падручніка,а затым адказваюць на пытанні.
-На якія пытанні адказваюць даданыя акалічнасныя часткі прычыны?
-Што паясняюць у галоўнай частцы?
-Якімі падпарадкавальнымі злучнікамі звязваюцца галоўная і даданая акалічнасная частка прычыны?
-На якія пытанні адказваюць даданыя акалічнасныя часткі мэты?
-Што паясняюць у галоўнай частцы?
-Якімі падпарадкавальнымі злучнікамі звязваюцца галоўная і даданая акалічнасная частка мэты?
2.Работа па варыянтах.
Упрапанаваных складаназалежных сказах ахарактарызуйце від даданай часткі,што яна паясняе ў галоўнай?Устаўце прапушчаныя літары,пастаўце знакі прыпынку,пабудуйце схемы сказаў.
1в. Усёй душой і сэр..цам мы любім сваю зямлю бо тут пазналі ..першыню ..часце ж..ць.
2в. Трэба дома быва..ь часцей каб не стра..іць святое штос..ці.
Фізкультхвілінка.
V. Замацаванне.
1.Трэніровачна-карэкцыйны этап.
Зорка Венера ўзышла над зямлёю,
Светлыя згадкі з сабой прывяла.
Помніш,калі я спаткаўся з табою,
Зорка Венера ўзышла
-Пра які час жыцця нагадвае М.Багдановіч?(пра маладосць,калі ўпершыню прыходзіць каханне).
Мы працягваем наша падарожжа,каб знайсці сваю шчаслівую зорку.Гэты прыпынак мы ўмоўна назавём “Маладыя гады”.Як казаў М.Багдановіч:”Маладыя гады,маладыя жаданні,ні бяды,ні нуды,толькі шчасце кахання”.Сапраўды,чалавек,які пакахаў,шчаслівы.Але дарога да шчасця і кахання таксама бывае нялёгкай,на ёй сустракаюцца розныя перашкоды.Юнак ці дзяўчына,якія хочуць знайсці сваю зорку шчасця ў каханні,заўсёды будуць імкнуцца да гэтага і вырашаць ўсе праблемы,што сустрэнуцца на іх шляху.Паспрабуем і мы вырашыць пастаўленыя задачы на гэтым этапе ўрока і выканаць заданні рознага тыпу.
Заданне 1. Пераклад сказаў на беларускую мову.
Из всех путей, которые ведут к счастью, самые верные-труд и упорство.
Самый счастливый тот, кто дарит счастье наибольшему числу людей.
Человек, делающий других счастливыми, не может быть несчастным.
Заданне2.Вучні запісваюць сказ пад дыктоўку.
Жыццё даецца,каб жыццё тварыць…
Разбор гэтага сказа(вызначэнне галоўнай і даданай часткі,назвы даданай)
Так,сапраўды,як казаў А.Вярцінскі:
“Жыццё даецца,каб жыццё тварыць.
Надзеяй,праўдай,мужным парываннем,
Высакародным дружным намаганнем,
Што потым зоркай у вяках гарыць.”
Наша падарожжа ў пошуках зоркі шчасця працягваецца.І ўсе мы разам апынуліся на заключным прыпынку пад назвай”Шчасце жыцця”.
“Шчасце ёсць справа лёсу,розуму і характару.Шчасце неабходна ўсім,але якое?Ёсць шчасце-выпадак,а ёсць яшчэ нешта іншае,”-казаў А.Карамзін.Кожны разумее шчасце па-свойму.А як жа разумееце яго вы?
2.Кантрольна-карэкцыйны этап.
Тэставая работа
А) Адзначце складаназалежныя сказы з даданымі азначальнымі часткамі.
1.Лета ў нас такое сталася,што не ў памяць і старым.
2.Я рад,што ідзе з-за акіяна насустрач сонца да мяне.
3.Сям’я перабралася ў вёску,адкуль маці родам.
Б) Адзначце складаназалежныя сказы з даданай акалічнаснай часу.
1.Надыходзіла такая перадвечаровая часіна,калі ўсё сцішаецца вакол.
2.Як пахне мёдам поле грэчак,калі яны пачнуць цвісці.
В)Адзначце складаназалежныя сказы з даданай акалічнаснай прычыны.
1.Весяляцца старыяі дзеткі,што прыбытак ад працы ў іх гэткі.
2.Якое поле,такі і ўраджай.
3.Я нецярпліва пазіраю ў акно,чакаючы,калі пройдзе дождж.
Г)Адзначце складаназалежныя сказы з даданай акалічнаснай мэты.
1.Па дарозе я ішоў шпарка,каб хутчэй сустрэць свайго сябра.
2.Максім адчуваў,як закіпае ў глыбіні грудзей злосць,і намагаўся задушыць яе.
3.Каб нечага дабіцца ў жыцці,трэба многа працаваць.
VI. Падвядзенне вынікаў.
Вось і заканчваецца наша завочнае падарожжа ў пошуках зоркі шчасця. І гэты апошні прыпынак мы назавём”Жаданае шчасце”. Як вы думаеце,ці ўдалося наша падарожжа?
З дошкі зачытваюцца наступныя выказванні:
Хлеб і соль_сімвалы жыцця і дабрабыту.
Родны небасхіл_Радзіма,да якой заўжды вяртаецца кожны.
Дружба_тое,што дапамае нам быць моцнымі і ўпэўненымі.
Песня_тое,што робіць жыццё прыгожым і вясёлым.
Сапраўды,без усяго гэтага шчасце немагчыма. І я спадзяюся,што ўсё гэта ў вас ёсць,а калі не,то абавязкова будзе. Ці згодны вы з думкай,каб знайсці сваё шчасце ў жыцці,трэба да яго імкнуцца.
VII. Рэфлексія”Сінквейн”. Скласці сінквейн да слова”шчасце”.