kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок "Обставина як другорядний член речення. Види обставин за значенням"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Уважаемые коллеги! Предлагаю вашему вниманию материал, который может быть полезен как учителю украинского  языка, так учителю и русского  языка.Обратите внимание на виды заданий. Может, они вам покажутся интересными, и вы будете использовать похожие на своих уроках. Буду признательна за комментарии к материалу..

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок "Обставина як другорядний член речення. Види обставин за значенням"»

Амвросіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4








Обставина як другорядний член речення.

Види обставин за значенням









Українська мова,8 клас

Широколав В.Г.


2014

Мета: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність;

навчальна: поновити і розширити знання учнів про другорядні члени речення, зокрема обставину,розглянути види обставин, їхні функції в реченні, формувати в учнів уміння правильно визначати види обставин за значенням, ставлячи до них питання;

розвиваюча: сприяти розвитку орфографічних, пунктуаційних навичок, вміння правильно, аргументовано висловлювати власну думку, спостерігати та аналізувати мовні явища;

виховна: виховувати старанність, наполегливість, самостійність, бажання творчо працювати.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Обладнання: дидактичний матеріал, підручник.


Форми,методи та прийоми:

  • робота з підручником;

  • евристична бесіда,

  • пошуково-вибіркова робота,

  • «редактор»,

  • лінгвістичне дослідження,

  • самостійна робота

  • «знайди помилку»,

  • робота в парах ,

  • мовні розминки.


Очікувані результати:

учні зможуть знаходити обставини в реченнях; розрізняти види обставин за значенням; правильно використовувати різні види обставин в усному й писемному мовленні.



Під час уроку розвиваються,удосконалюються мовленнєва,соціокультурна,

діяльнісна,самоосвітня та пізнавальна компетентності учнів,а також комунікативна компетенція.



Хід уроку


І.Організаційний момент.(2хв)


ІІ. Актуалізація опорних знань.(13 хв.)

  1. Розминки.


Вісімнадцяте листопада

Класна робота


А) З: визначити частини мови(морфологічна ),

Б) З: слово листопада розібрати за будовою, вказати спосіб творення(морфемно-словотворча),

В)З: слово листопада за транскрибувати(фонетична),

Г)З:до слова робота підібрати синонім, до слова Класна- антонім(лексична)

Д)З: записати слова, пояснивши правопис, вибравши «Зайве»(орфографічна).


Угорі, тишком-нишком,раз у раз, по-вашому, згарячу, невеликий, де-не-де, ліворуч, знизу, навшпиньки, попідтинню, восени.(робота біля дошки ланцюжком)


  1. Бесіда

  • Який розділ мовознавства досліджує будову речень і словосполучень?

  • Ми вивчаємо Просте двоскладне речення. Що відрізняє просте речення від складного?

  • Що називаємо граматичною основою речення?

  • Які види присудків знаєте?

  • Назвіть другорядні члени речення.

  • Що знаємо про означення?

  • Яким буває додаток?


3.Синтаксична розминка(усно)

З: у записаних на дошці реченнях визначити , яким членом речення вистуває виділене слово.

  • Він зустрів товариша.

  • Читав твори Франка.

  • Очі дзеркало душі.

  • Вітер колише зелені хліба.

  • Хтось скрикнув за дверима.


Вправа «Знайди помилку»( речення №3)


  • Що ще ми не згадали?( прикладку)


  1. Самостійна робота учнів з роздавальними картками



варіант 1

Знайти,правильно записати прикладки та підкреслити їх.

  • Ми привезли на ділянку кілька дубців сіянців.

  • В довгому покрученому яру розкинулось село Семигори.

  • Місто Донецьк – центр Донбасу.

  • І не чула того вечора Маруся наймичка,як на неї сварилася хазяйка.

  • Я жив колись у готелі Україна.

  • Студенти першокурсники вже перезнайомилися.

  • Операцію провів відомий лікар хірург.

  • Бібліотека імені В.Вернадського – найбільша в Україні.

  • Я вперше побачив траву звіробій.

  • І побачив я малого хлопця вірменина.

варіант 2

Знайти,правильно записати прикладки та підкреслити їх.

  • Дівчина гречанка чудово співала.

  • Ми передплачуємо журнал Барвінок.

  • Уже почервоніли яблука циганки.

  • Летить у небі голуб птах.

  • На воду був спущений пароплав імені Т.Шевченка.

  • Гора Говерла – найвища в Україні.

  • Мій брат інженер влаштувався на роботу.

  • До класу зайшла дівчинка семиліток.

  • Біля воріт нас зустрів собака Полкан.

  • Проїжджали недалеко від міста Амвросіївки.




ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів. (1хв.)

Запис у зошити теми уроку.


ІV. Основний зміст уроку.(25хв)

1 Лінгвістичне спостереження


А) На дошці речення

Завтра я терміново їду з Амвросіївки в Одесу на нараду.


  • З : Визначити члени речення.

  • Від якого члена речення ставили питання до обставин?

  • Якою частиною мови виражені обставини в реченні?

  • Визначте за питаннями, що означають обставини?

  • Прочитайте речення без виділених слів. У якому випадку повідомлення є більш конкретним? Зробіть висновок про роль обставин у мовленні.

Б) Прочитайте уривок, Знайдіть обставини.

Ревуть, стогнуть, гори-хвилі
В синенькім морі;
Плачуть, тужать козаченьки
В турецькій неволі.
Вже два роки у кайданах
Терпнуть наші руки;
За що ж, Боже милосердний,
Нам послав ці муки?

2. Робота з підручником.

З: Розгляньте таблицю «Види обставин за значенням». Наведіть

власні приклади. . ,

Прочитайте вголос фрагмент «Зверніть увагу.»



Домашнє завдання та інструктаж до нього


Параграф №13, вивчити правила , види обставин за таблицею,

вправа № 97( 1 та 2 завдання )




  1. Виконання вправ на закріплення.


А) Вправа №99


Б) Пояснювальний диктант.

З: записати речення, знайти обставину, визначти вид за значення та частину мови, якою виражена. Зробити повний синтаксичний розбір останнього речення.

  • Ніч легко опустилася на землю.

  • Виїхав на море відпочити.

  • З голоду та холоду і півень не співає.

  • Тривожно і радісно злетіли сірі гуси вгору.

  • Незважаючи на погану погоду, до школи прийшли усі.

  • Недобачаючи в темряві, Сашко спіткнувся об гілляку.

В) Тестове завдання.(роздатковий матеріал) робота в парах

Установіть відповідність між виділеними обставинами та їх групами за значенням.

1    обставина міри й ступеня

2    обставина способу дії

3    обставина мети

4    обставина допусту

5    обставина часу

А   Колядували хлопці, ходячи по дворах із саморобною зіркою. (Н. Шумада)

Б    У новорічну ніч приходили переважно дівчата щедрувати. (Н. Шумада)

В   Ніколи я не знав, що так люблю — до болю, до смертельного жалю — понад Дніпром сріблясті верболози. (М. Рильський)

Г    У перший день нового року діти ходили по хатах із «засівалками» чи посипалками. (Н. Шумада)

Д   Незважаючи на складне життя, любив співи: дівочі колядки, щедрівки, веснянки, обжинки. (О. Довженко)



Відповідь: 1В; 2А; 3Б; 4Д; 5Г.



V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання(4хв.)

- Дайте коротку відповідь,чого ви навчилися робити на уроці.

Творча вправа «Редактор»


З: Вставте обставини, відтворюючи строфу вірша.

Вийшла Алла...

Хтось їй...підставив ніжку,

Ожеледиця на Аллу

...ще... чатувала.

(В. Кравчук).



Довідка: тут, враз, зранку, на доріжку.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Урок "Обставина як другорядний член речення. Види обставин за значенням"

Автор: Широколав Виктория Геннадьевна

Дата: 10.11.2015

Номер свидетельства: 251145
