УРОК - КВК
6 КЛАС
ТЕМА: ЛЮБИ, ВИВЧАЙ РІДНУ МОВУ! Повторення та узагальнення вивченого за темою «Фонетика. Лексика.»
МЕТА: повторити та узагальнити вивчене за розділами «Фонетика», «Лексика»; сприяти розширенню словникового запасу школярів, викликати бажання вивчати українську мову, милуватися її красою, розвивати творчі здібності учнів, уміння спостерігати; виховувати любов до мови рідного народу.
ОБЛАДНАННЯ: святково прибрана кімната, рушники, висловлювання про мову; картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Вступне слово вчителя.
Мова кожного народу,
Неповторна і – своя,
В ній гримлять громи в негоду
В житі – трелі солов'я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять,
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов'їну, барвінкову,
Колосисту – на віки -
Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Будем всюди й повсякчас,
Бо ж єдина – так, як мати -
Мова в кожного із нас.
-Любі друзі, ми розпочинаємо змагання знавців української мови між командами...
Наш перший конкурс «Привітання команд».
ІІ. Конкурс «Розминка».
Ведучий по черзі ставить запитання кожній команді.
- Що необхідно зробити , щоб повільна дія «висипа?ти» швидко закінчилась? («ви?сипати»)
- Що знаходиться в середині школи? (о)
- Що стоїть між стелею і підлогою? (і)
- Чим закінчується зима і весна? (а)
- На яке питання не можна відповісти «ні»? (Ти мене чуєш?)
- На яке питання не можна відповісти «так»? (Ти спиш?)
- Чи можна з кози зробити козака? (коза+к)
- Що треба зробити, щоб майка злетіла? (майка – чайка)
- Чого багато має золото, менше – озеро, ще менше – море, і зовсім не має ріка? (о)
- Що мають береза, бук, дуб, яблуня, але не мають ні клен, ні вишня? (б)
ІІІ.Конкурс капітанів.
- Завдання: записати слова в алфавітному порядку і правильно поставити наголос.
Випадок, алфавіт, верба, циган, козаки, дзвонять, квартал, кілометр, договір, щавель, магазин, водій, портфель, комбайнер.
2.Утворити нові слова, додавши один звук.
- Буква,рука, буря.
- Мова, образ, країна.
ІV. Закінчити прислів'я.
Хто рано посіє... (той рано й пожне)
Землю прикрашає сонце, а... (людину – праця)
Наша сила - ...(сім'я єдина)
Зробив діло - ...(гуляй сміло)
Чим багаті...(тим і раді)
Праця чоловіка годує, а...(лінь марнує)
V.Прочитати скоромовки.
1.Принеси, синку, синьку, підсинить мама косинку,
Підсинить тобі сорочку – піднеси ж синьку, синочку!
2.Раз розказували жваво ґава паві, ґаві пава.
Пава ґаві, паві ґава.
Ну і парочка ж цікава!
VІ.Розгадування шарад.
На неї птах сідає,
Вона його гойдає,
А звук ви замініть,
Звірятком стане вмить. (білка - гілка)
З О мене не помічаєте,
Хоч щодня переступаєте,
З И помітять враз хлоп'ята,
Та буваю лиш на свята.(поріг -пиріг)
К відняти, СОБ додати,-
Стане гавкати й скавчати.
СОБ на К замінити -
Буде на водоймах жити.(собачка-качка)
Люблять нас усі збирати
Після дощичку в ліску,
А як букву Г відняти,
Будем плавати в ставку.(гриби-риби)
VІІ.Написати чотиривірш за поданими римами:
мова дитини
молода єдина
слово дбає
вода навчає
VІІІ.Відредагувати речення.
1 команда.
- Столяр зробив стіл із дуба з чотирма ніжками.
- Світять фонарі.
- Скільки годин?
2 команда.
- Остап Вишня у своїх гуморесках висміяв добре зло.
- Опасний поворот.
- Скільки стоїть хліб?
ІX.Підсумки журі
X.Заключне слово ведучого.
Українська ж мова -
Мов те сонце дзвінкотюче,
Мов те золото блискуче,
Вся і давність, і обнова -
Українська мова.
Розцвітай же, слово!
І в родині, і у школі,
Й на заводі, і у полі.
Пречудесно, пречудово -
Розцвітай же, слово!