kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба? "Жолбарыс" 4 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білімділік ?з сыныбы туралы ??гімелей алу?а ?йрету.

 Дамытушылы?: берілген м?тін негізінде ?з сыныбы туралы ?ыс?аша айта алу, берілген ??рылымды? ?лгі бойынша с?ра? ?оя білу.

Т?рбиелік:  ?з сыныбын, оны? ?р затын ба?алай білу.

К?рнекілігі: суреттер,

Саба?ты? т?рі:  Жа?а саба?

  Саба?  барысы

1.?йымдастыру кезе?і

ІІ.?й  тапсырмасын  тексеру.

ІІІ.Жа?а  саба?

1.С?здікпен ж?мыс

Класс-сынып

?атар-ряд

2.М?тінмен ж?мыс

3.О?улы?пен ж?мыс.

А) М??алімні? ?лгі о?уы

 ?) о?ушы?а о?ыту

 Б) с?ра?-жауап

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба? "Жолбарыс" 4 сынып»

Сынып:4

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Жемістер .Жіктік жалғау
Сабақтың мақсаты: 
1. Оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру, сөйлеу әрекетінде қолданаалуға үйрету. 
2. Оқушылардың тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту. 
3. Еңбек сүйгіштікке, табиғатқа деген қызығушылықтарын арттыру. 
Көрнекілік: қоян, қызыл телпек,жемістердің суреттері: алма, алмұрт, алхор, жүзім, өрік.
Сабақтыңтүрі:жаңа сабақ 
әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын 
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастырукезеңі. 
- Сәлеметсіңдермебалалар! 
- Отырыңдар. 
- Бүгін сыныпта кім жоқ? 
- Бүгін сыныпта кім кезекші? 
- Қазір қандай жыл мезгілі? 
- Күз айында жапырақтардың түстері қандай болады? 
- Құстар қай жаққа ұшып кетеді? 
ІІ. Үйжұмысынтексеру. 
Үй жұмысын «Чемпион ойыны» арқылы сұрау. 
Шарты: Мұғалім азық-түліктерді орыс шаайтады, оқушылар жауабын қазақша қайтарады. 
Мысалы: молоко-сүт, кефир-айран, сахар-қант, соль-тұз, хлеб-нан. 

ІІІ. Жаңа сабақ 
Бүгінгі біздің жаңа тақырыптың аты- Жемістер. Бүгін бізге қонаққа

Қызыл телпек, Қоян, Әдемі қыз Настя және Бум-бум келді. 
Олар өзімен бірге әрбіреуі өздірінің жемістерінә келді. 
Қызыл телпе көзімен бірге алма; алмұрт, алхор әкелді. 
Қоян өзімен бірге жүзім, өрік, банан әкелді. 
Әдемі қыз Настя апельсин, лимон, анарәкелді. Бум-бум өзіменбіргешабдалы, шиеәкелді. 
Жемістерге: лимон, алма, банан, жүзім, апельсин, алхор, өрік жатады. 
Жемістерді біз күнделікті жейміз және онда көптеген дәрумендер бар. 
Алма жемісінде «А» дәрумені бар, ал лимон жемісінде «С» дәрумені бар. 
Балалар алма қандай түсті болады? 
Алма қызыл, сары, жасыл түсті болады. 
Жүзім қандай түсті болады? Жүзім жасыл түсті болады. 
1. Жұмбақ 
1. Көк пеңбекеді көктемде 
Қызардыкүні жеткенде. 
(Алма) 
2. Сырты тәтті, ішітәтті 
Ортасы сүйек қатты 
(өрік) 
3. Домалаққана әлі бар 
Ішінде тәтті дәні бар 
(Анар) 

2.Сөздікпен жұмыс:

Алма   -   яблоко

Алмұрт  -    груша

Жүзім  -   виноград

Шабдалы  -   персик

Анар  -   гранат

Шие   -  вишня

3.Сергітусәті 
Қоян, қоян тұршы. 
Бетінді жушы. 

Шашынды тарашы 
Айнаға қарашы 


4. Жіктік жалғау

Ережемен таныстыруу

Жіктік жалғау - баяндауышқа ғана тән жалғау.

1-жақ    оқушы-мын, мұғалім-мін    оқушы(лар)-мыз, мұғалім(дер)-біз
2-жақ    оқушы-сың, мұғалім-сің    оқушы(лар)-сыңдар, мұғалім(дер)-сіңдер
оқушы-сыз, мұғалім-сіз    оқушы(лар)-сыздар, мұғалім(дер)-сіздер
3-жақ    оқушы, мұғалім    оқушы(лар), мұғалім(дер)

Дәптермен жұмыс. 

. "Қай әріпті жоғалттым " ойынын ойнау.
Тақтада бірнеше сөздер жазылып тұрады. Оқушылар жоғалған әріпті орнына қойып, сөзді оқып, аударады.
К... к... н... с, қ... с,... з... қ, қ... р... қ... т, қ... с, ж... ңб... р, т... б... ғ... т, к... з, п... ст..., к... н, м... зг... л, ж... м... с.

5. Суретпенжұмыс. 
Балалар мен қазір сендерге сандарды, түстерді, жемістерді көрсетемін. Ал сендер олар мен сөз тіркестерінжәнесөйлемқұрауларыңкерексіңдер. 
Мысалы: 1 алма, 4 жүзім, 6 сары лимон. 
Бір алма, төртжүзім, алтысары лимон. 
ІV.Қорытындылау.
- Балалар бүгінгі сабақта не білдік? 
- Жемістер қайда өседі екен? 
- Бақты күтетін адамды кімдейміз?




1. Үйгетапсырма беру.  1-тапсырма , сөздік
2. Бағалау 























































Күні:

Сынып: 4

Сабақтың тақырыбы :Сүйікті тағамым-алма. Қанша тұрады?

Сабақтың мақсаты

1.Білімділік: Тақырып бойынша өз ойын жүйелі түрде әңгімелеуге үйрету,

2.Дамытушылық:  Әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік: .Әдептілікке тәрбиелеу.    

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үйге тапсырма

ІІІ Жаңа сабақ. Ой -қозғау

Балалар: сендер қандай жемісті жақсы көресіңдер?.
Балалар: Алманы.

Балалар, сендер алманың қайда, қалай өсетінін білгілерің келе ме?
Балалар: Иә, біз алманы қалай өсетінін білгіміз келеді.

Алма ағаштың бұтақтарында өседі екен. Осы ағаштағы алмалардың түсі қандай?
Балалар: Қызыл, сары, жасыл, көк.
Дұрыс балалар, енді осы алмалардың ішінен бір түсті алманы таңдауымыз керек. Сендер қай алманы таңдайсыңдар?
Балалар: Қызыл алманы.
Тәрбиеші: Неге қызыл түсті таңдайсыңдар?
Балалар: Қызыл алма әбден піскен, әрі тәтті болады.

1.Сөздікпен жұмыс.

Алма-яблока

Алмағы бағы- яблоневый сад

Дәмі-вкус

Жинау-собирать

2. Сурет бойынша жұмыс:1-тапсырма берілген жемістердің атауларын

атайық? Онда қандай жемістер салынған?

2-тапсырма Диалогті досынмен жалғастыр.

3.Оқылым.

3-тапсырмадағы «Алма» атты өлеңмен оқылым әрекетін іске асыру.

Тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.

5.Сергіту сәті

6.Жазылым 4- тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып жаз.

7. Тілдесім. Кім не сатып алады? Сұрақ-жауап

ІV.Қорытындылау. 1Сұрақтар:
- Балалар , бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ? 
- Қандай жемістер болады?

-Жемістер қайда өседі екен? 
-Сызбаны толтырамыз

ЖЕМІСТЕР

алмұрт алма ......, ....., .......



1. Үйге тапсырма беру.  3-тапсырма 2. Бағалау 































































Күні:

Сынып:4

Сабақтың тақырыбы: Сен қандай жеміс жақсы көресің?

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: тақырып бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау, үйренген сөздерді сөз тіркестерін қайталау, сөйлем құрап, ауызша сөйлеуге жаттықтыру.

ә) Дамытушылық:, еске сақтайтын қабілеттерін дамыту, тіл ұстарту.

б) Тәрбиелік: ойын түрлері арқылы оқушыларды жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, ойын, түсіндіру, әңгімелесу

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сөзжұмбақтар, кеспе қағаздар,интерактивті тақта

Пәнаралық байланыс: сурет, дүниетану, есеп

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.  Әнұран орындау.

Оқушылармен амандасу.

Үй тапсырмасын тексеру.

 -  Балалар қандай жемістер білесіңдер?

 -  Жемістер қайда өседі?

 -  Алманың түсі қандай?

 -  Алманы жылдың қай мезгілінде жинаймыз?

ІІІ,Жаңа сабақ.   Мұғалім жаңа сабақтың мақсатымен таныстырады.

Ой шақыру.Сурет арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табу.

   -   Мынау не?

   -   Мынау - алма

   -   Мынау  не?

   -   Мынау - алмұрт

   -    Мынау  не?

   -   Мынау  - өрік.

   -   Мынау не?

   -   Мынау - жүзім

   -    Балалар, қалай ойлайсыңдар, бұлар нелер?

   -   Бұлар жемістер

   -    Балалар, яғни бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Сен қандай жемісті жақсы көресің.

1.Сөздікпен жұмыс:

Алма   -   яблоко

Алмұрт  -    груша

Жүзім  -   виноград

Шабдалы  -   персик

Анар  -   гранат

Шие   -  вишня

Мұғалім оқушылармен бірге жаңа сөздерді қайталайды. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

Қызыл  алма, жұмсақ алмұрт, тәтті жүзім, дәмді  шабдалы, қышқыл анар, қызыл шие.

 1-тапсырма. Мұғалім  сөздерді орысша айтады,оқушылар қазақша  жауап береді.

Это красное  яблоко.

Это большое красное яблоко.

Это маленькое красное яблоко.

Это не яблоко, это груша.

Это не виноград, это вишня.

У меня есть сладкая, желтая груша.

Мұғалім:

 -  Балалар, біз не істедік?

 -  Сөйлемдерді аудардық, сөздерді қайталадық.

 -   Ал, енді  демалайық!

2.Сергіту  сәті.

Мен сендерге жұмбақ жасырамын.


Бұтақта ілініп тұрамын,
Піскенде себетке құладым. \жеміс\

Үлкендігі алмадай,
Сырты жанған қызыл от.
Ішін ашып қарасаң,
Майда майда қызыл шоқ. \анар\

Үстіне тігіп көк шатыр,
Астында қызыл дәу жатыр. \қызылша\

Қалың киім ұнатады,
Шешіндірсең жылатады. \пияз\

3.Жазылым

4-тапсырма Сөйлемді толықтырып жаз.

Үлгі:Алина алма жақсы қөреді.


4.Айтылым 2- тапсырма. Жұптық жұмыс жасау.

Ойын.» Қайталай гой»

Үлгі: 1.алма

2. алма, алша

3. алма, алша, шие

ІV.Қорытындылау. 1Сұрақтар:
- Балалар , бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ? 
- Сен қандай жемістерді жақсы көресің?

1. Үйге тапсырма беру. 4-тапсырма

2.Бағалау




















































Күні:

Сыныбы.  4

Сабақтың тақырыбы. Көкөністер

Сабақтың мақсаты

а) Білімділік   Оқушыларды қазақ тіліне үйрету, қазақ тіліне тән                  дыбыстарының айтылуы мен жазылуын  қадағалау.                           Оқушылардың білім-білік дағдыларын     қалыптастыру.  Көкөністердің қазақша атауларымен таныстыру.                                

ә) Дамытушылық   Оқушыларды сөйлету арқылы тілдік қорларын                молайту, ой- өрістерін дамыту.

Тәрбиелік:      Оқушыларды ұқыптылыққа баулу..

Сабақтың түрі:     Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:     Сұрақ –жауап, түсіндірмелі, әңгімелеу.

Сабақтың көрнекілігі:  Суреттер

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушыларды түгендеу. Оларды сабаққа бейімдеу.

ІІ Үй тапсырмасы

Оқушылардан үйге берілген тапсырманы сұрау.

ІІІ Жаңа сабақ

Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру, мақсатын қою.

1 Сөздікпен жұмыс

қызылша - свекла             үйілу- много

асқабақ   - тыква            бақша-огород    

2.Тақырыпты көрнекілік арқылы түсіндіремін
қызанақ
пияз
қияр
сәбіз
орамжапырақ
картоп
3 Тапсырмалармен жұмыс.
1 - тапсырма. Сурет бойынша көкөністерді атаймын, оқушылар мұқият тыңдап, қайталайды.
2. Оқушылар сурет бойынша көкөністерді тізбектеп айтып шығады.
2 - тапсырма.
1. Үстелдің үстінде тұрған көкөністерді көрсете отырып атап шығады.. Мынау - сәбіз. Мынау - орамжапырақ. Мынау - қызанақ. көкөністер.
2. Сөздерді оқимын, оқушылар суреттен көрсете отырып қайталайды..
3. Көкөністерді көрсетіп, атайды, оқушылар қайталайды.
Үлгі: Мынау — қызанақ.

3-тапсырма: Оқылым.Тыңдалым.

Бақшасында атамның

Көкөністер көп екен

Теріп, жинап аламыз

Себеттерге саламыз

Пияз, картоп, қызылша

Түйнек, сәбіз, қызанақ

Орамжапырақ қиярлар

Жалқан болса тағы бар.

4.Сергіту сәті

5 Дәптермен жұмыс

4-тапсырма. Мына сөздерді пайдаланып сөйлем құраңдар.

                          орамжапырақ., картоп.                      

 Маған               қауын., қарбыз.                   өлшеп беріңізші.

                          қызанақ., көкбұршақ.

                          сәбіз., қияр.

5-тапсырма. Үлгі бойынша сөйлесіңдер.

  • Қызанақтың 1 кг қанша тұрады?

  • Жүз елу теңге. Қанша аласыз?

  • Маған 2 кг өлшеп беріңіз.

  • Тағы не аласыз?

  • Қиярдың бағасы қанша?

  • Жүз теңге, өлшейін бе?

  • Иә, бір кило өлшеңіз.

  • Сізден төрт жүз теңге.

  • Көп рақмет.

  • Сізге рақмет.

  • Сау болыңыз!

IV.Қорытындылау. «Көкөніс базары» ойыны.

1. Көкөніс қайда? (Бақшада)

2. Балалар бақшада көкөністерді баптап өсіретін адамды кім дейміз? (Бағбан)

3. Қыс айларында көкөністерді қайда өсіреді? (жылыжайда)

4. Көкөністердің құрамында қандай дәрумендер кездеседі?

5. Көкөністерді жылдың қай мезгілінде отырғызады? (көктем)

6. Көкөністерді қай мезгілде жинап алады?

Үйге тапсырма: сөйлесу

Бағалау: 










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Саба? "Жолбарыс" 4 сынып

Автор: Жан?алиева То?жан Кенесовна

Дата: 19.01.2016

Номер свидетельства: 279134
