Саба?ты? ма?саты: 1.Білімділік: ?аза?ты? т???ыш ?лы ?алымы, шы?ыстанушы, саяхатшы, тарихшы,этнограф,географ,фольклоршы,аудармашы Шо?ан У?лихановты? ?мір ?ткелімен таныстырып,теориялы? ж?не практикалы? білім беру
2. Дамытушылы?: О?ушыларды? ойлау ?абілеттерін,с?здік ?орын байыту,жазбаша, ауызша тіл байлы?тарын, шы?армышалы? кабілеттерін дамыту.
3. Т?рбиелік: ?аза? тіліне деген ?ызы?ушылы?ын арттырып,а?ынны? ?мірі мен шы?армаларын ме?герте отырып,??рмет,ма?таныш, с?йіспеншілік сезімдеріне баулу,т?рбиелеу.
4. XVI,XVII,XIX ?асырларда кімдерді? ?андай шы?армалары пайда бол?ан?
IV. Жа?а саба?. Теориялы? білім беру. «Шо?ан Шы??ыс?лы У?лиханов шы?ыстану ?ылымында а??ан ж?лдыздай жары? етті де жо? болды» Н. И. Веселовский. ?аза? ?дебиетіні? XX ?асырды? бірінші жартысында?ы жары? ж?лдыздарды? бірі- Шо?ан У?лиханов.
Просмотр содержимого документа
«План урока о Шокане Уалиханове»
Абай атындағы №3 жалпы білім беретін орта мектеп
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлиханов
Оқытушы: Әділхановa P.M.
10 «Б» сынып
2015 жыл
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлиханов
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Қазақтың тұңғыш ұлы ғалымы, шығыстанушы, саяхатшы, тарихшы ,этнограф,географ,фольклоршы,аудармашы Шоқан Уәлихановтың өмір өткелімен таныстырып ,теориялық және практикалық білім беру
2. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін,сөздік қорын байыту ,жазбаша, ауызша тіл байлықтарын , шығармышалық кабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: қазақ тіліне деген қызығушылығын арттырып,ақынның өмірі мен шығармаларын меңгерте отырып,құрмет ,мақтаныш, сүйіспеншілік сезімдеріне баулу,тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Ш. Уәлихановтың портреті,тірек сызба,сурттер,қосымша әдебиеттер,Шоқан туралы кинодан үзінді,видеолар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатын айту: Жаңа сабақты игеру, өткен сабақтармен байланыстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
1.Ғалым мен ғылымның айырмашылығы қандай?
2.VI-VIII, IX-XI ғасырдағы ежелгі қалалар мен қоныстар туралы не білесің?
3. Жүсіп Баласағұнның, Хайдар Дулатидың қандай шығармалары бар?
4. XVI,XVII,XIX ғасырларда кімдердің қандай шығармалары пайда болған?
IV . Жаңа сабақ. Теориялық білім беру. «Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов шығыстану ғылымында аққан жұлдыздай жарық етті де жоқ болды» Н. И. Веселовский. Қазақ әдебиетінің XX ғасырдың бірінші жартысындағы жарық жұлдыздардың бірі- Шоқан Уәлиханов.
Шоқан Уәлиханов қандай ғылым салаларымен айналысқан?
Шоқанның алғашқы ғылыми еңбегі қалай аталады?
Шоқан Уәлиханов кай жерлерде экспедицияда болды?(видео )
VI. Мұғалім тірек сызба бойынша такырыпты түсіндіреді.
Абылай хан
1958-1859
1856-1857
1853
12. Омбы
Ғалыми еңбегі «Тоқтамыстың хаңдық белгілері»
Әжесі - Айғаным
1835-1865 «11118111111118651865жыл
Шоқан Шыңғысұлы
Уәлиханов
Шоқан Шыңғысұлы
Уәлиханов
VII.Оқулықпен жұмыс
1. Сөз тіркестерін дұрыс құрастырыңдар.
1) таңдаулы жазған
2) алғашқы сапары
3) дала оқу орны
4) мақалалар бағалайды
5) қоғамның өлкесі
6) басты еңбегі
7) жоғары мүшесі
3) Сөздерді синонимдерімен сәйкестендіріңдер.
қолында өсу әсер ету
өмірге келу науқас, ауру
мекен жұмысқа орналасу
ықпал жасау біреудің тәрбиесінде болу
өлке ғұлама
қызметке кіру дүниеге келу
білімдар тұрақ
сырқат аймақ
Ережені еске түсірейік!
Құрамындағы жай сөйлемдері өзара тең дәрежеде байланасып, әрқайсысының баяндауышы тиянақты тұлғада жұмсалатын құрмалас сөйлем салалас құрмалас сөйлем деп аталады.
Салалас құрмалас сөйлем түрлері
Шылаулары
Мысалдар
Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем
және, да, де, та, те, мен, бен, пен, әрі
Ол әрі жұмыс істеді,әрі ғылыммен айналысты
Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем
бірақ, сонда да, әйтсе де, дегенмен, алайда
Ғалым көп ғылыми зерттеулер жүргізді, бірақ жарыққа шығара алмады
Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем
Өйткені, себебі, сондықтан, сол себептен, сол үшін
Қазіргі уақыт жаңа технологияларды меңгеруді қажет етіп отыр,сол себептен көп оқып,көп ізденуіміз қажет
VII.Көп нүктенің орнына тиісті жалғаулық шылауларды қойыңдар.
1.Ән басылып қалды,...гитара сазы тоқталған жоқ-ты. 2.Күріш тұқымы суға қолмен себіледі,... сеялка суға жүре алмайды. 3.Менің ағам таңертең ерте тұрады,...жаттығу жұмыстарын жасайды.4.Күн кешкірді,...қара көлеңке тартты. 5. Теңіз тынышталды,...еш нәрсе көрінбейді.6. Құнанбай Ұлжан қасына отырды...,Мәкіш пен Абайдың жүзіне қарады.
VIII Сұрақтарға мәтінге сүйеніп жауап беру.
1.Ұлы ғалым болған деп кімді мақтанышпен айта аламыз?
2.Омбы қаласында білім алды ма?
3.Алғашқы ғылыми мақаласы қашан жарық көрді?
4. Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов қандай ғылыми экспедицияларға қатысты?
IХ Тыңдалым. Естелікті кім баяндайды?
. Ол Шоқан Уәлихановпен кім арқылы және қашан танысқан?
. Мәтінде қандай қалалар, адам аттары айтылды?
. Ол Шоқанның қандай қасиеттерін ерекше атап өтті?
X Бекіту «Шоқан» сөз жұмбағы
1.Ш.Уәлиханов таныс болған орыс жазушысы.
2.Ш.Уәлиханов қағазға түсірген қырғыз жыры.
3.Марко Поло мен Гоестеннен кейін Шоқан сапарға барған аймақ.
«Хронологиялық диктант»
1835 жылы Шоқан Уәлиханов дүниеге келді.
1847 жылы Сібір кадет корпусына оқуға түсті.
1853 жылы кадет корпусында білім алып,оны бітірді.
1856 жылы Ыстық көлге сапар шекті.
1861 жылы өкпе ауруы асқынып,туған ауылына оралды.
1865 жылы Шоқан Алтын Емел жотасында дүниеден өтті.