Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по казахскому языку Весна »
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№45 МЕКТЕП-ГИМНАЗИЯ
Ашық сабақ
«Мектеп»
(5а сынып)
Өткізген:қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі
Тастанбекова А.Б.
Лексикалық тақырып: «Мектеп»
Грамматикалық тақырып: «Синоним»
Сабақ тақырыбы: «Мектеп»
Сабақтың мақсаты: «Мектеп» тақырыбы арқылы оқушылардың білімдерін жүйелеп, оларды тақырыпқа байланысты өз ойын айта білуге үйрету, тақырыптың негізгі идеясын ашу. Синоним ережелерін меңгерту, практика жүзінде оларды ажырата білуге үйрету.
Білімділік: сұрақтарға жауап беру, көрген, естіген, оқығандарын практикада қолдана білуге дағдыландыру.
Дамытушылық:оқушылардың ой-өрістерін кеңейту,ойлау, есте сақтау, көру және шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту.
Тәрбиелік: білім алуға ынталандыру, оқушыларды оқуға шақырып, өз мектепті құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың типі: жаңа сабақ .
Сабақтың әдісі: интерактивтік оқыту әдісі, мәтінмен жұмыс, қайталау, сұрақ-жауап, сөйлемдер құрастыру, талдау, топпен жұмыс жасау, бір-бірін тексеру.
Көрнекілігі:оқулық, интерактивті тақта, сөзжұмбақ, бағалау парағы.
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Амандасу
Психологиялық дайындық. Балалар, көңіл күйлеріміз қалай ? Ал енді, бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық!
1.Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне жақсы тілектер айтады.
3-тапсырма.Мәтінді оқып, сөйлемдерге сұрақ қойып, көшіріп жазу.
Бүгін күн жылы. Аспан ашық. Біздің мектептің алды таза. Сынып терезелерінің алдында ағаштар өсіп тұр. Мектеп алдында балалар футбол ойнап жүр, қыздар оларға қарап тұр. Біздің мектептің ауласы үлкен. Біздің үй мектептен алыс емес.
Тіл дамыту: 4-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу. (Ш.Мамасерікова) «Кезекші»
Бұл өлеңде кім туралы айтылған?
5-тапсырма.Кесте бойынша «Мектеп» тақырыбына әңгіме құрау.
Мектеп
Қай көшеде орналасқан
Қандай?
Неше қабатты?
Нелер бар?
Ауласы қандай?
Қандай пән кабинеттері бар?
6-тапсырма. Сөйлемдерді түсініп оқып, әр сөйлемге бір сұрақ қойыңдар.
1-топ «Білгірлер» 1,2 сөйлем
2-топ «Тапқырлар» 3,4 сөйлем
3-топ- «Алғырлар» 5,6 сөйлем
7 сөйлемге қай топ дұрыс сұрақ қояды?
Сергіту сәті: 7-тапсырма, 27 бет.Торкөздерге суреттегі заттардың атауларын жазыңдар.
1
2
3
4
1.дәптер. 2.сурет. 3.кітап. 4.парта.
5 жолды өлең.
1 топ- «Мектеп» 2 топ – «Оқушы» 3 топ – «Мұғалім»
Қорытыңды:
Білімді жан-жақты тексеру:
1. "Мектеп" деген сөз қандай тілден шыққан?
2. "Мектеп" деген сөз қандай мағынаны білдіреді?
3. Мектепте қандай ереже бар?
4. Барлық ережені орындаған оқушы қандай болады?
5. Сен нешінші мектепте оқисың?
6. Мектеп қай көшеде орналасқан?
7. Мектеп қандай?
8. Мектепте қандай кабинеттер бар?
9. Сендерге қандай мұғалімдер сабақ береді?
10. Сендердің сынып жетекшілерің кім?
11. Антоним дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.
12. Синоним дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.
13.Омоним дегеніміз не?Мысал келтіріңдер
Бекіту: тест
1. Мағыналары қарама-қарсы сөздер - ...
а) антоним ә) синоним б) омоним
2. Айтылуы бір, мағыналары бөлек сөздер - ...
а) антоним ә) синоним б) омоним
3. Синонимді тап
а) жақсы, жаман ә) мұғалім, ұстаз б) жаз, қыс
4. Оқу құралын тап
а) дәптер ә) адам б) оқушы
5. "Моя тетрадь" аудармасын тап
а) менің дәптерім ә) менің қаламым б) менің күнделігім
Тест жауаптары
1.а 2.б 3.ә 4.а 5.б
Оқушыларды бағалау
Топ атауы
Үй жұмысы
Сөзжұмбақ
Ойқозғау
Мәтінмен жұмыс
Диалогті толықтыр
Сұрақ құрау
Мәнерлеп оқу
Кестемен жұмыс
Әр сөйлемге бір сұрақ
5 жолды өлең
Тест
Сұрақ-жауап
Қорытынды баға
Рефлексия
«Білгірлер»
«Тапқырлар»
«Алғырлар»
Рефлекция Балалар сабақ туралы өз ойларын жазып, берілген смайликтердің астына апарып жапсырады
сабақ ұнады
сәл ұнады
жоқ ұнамады.
Үйге тапсырма
№4,26 бет өлеңді жаттау,ережені жаттау, «Болашақтағы мектебім» шағын әңгіме жазу және презентация жасап келу.