kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.

Мақсаты: Оқушыларға одағай және оның түрлерімен  таныстыру, Елбасы Жолдауы туралы мағлұмат беру.

Міндеттері:

Білімділік. Оқушыларға сөз табы  одағай туралы мағлұмат беріп, одағайдың  түрлері, айтылу ерекшеліктері, жазылу емлесі жайлы  кеңірек түсінік беру, сөйлем ішінен тауып, түрлеріне ажыратуды үйрету, Жолдаудың мағынасын ашу.

Дамытушылық. Оқушылардың  есте сақтау қабілеттері мен сөздік қорларын арттыру, өз ойларын  жүйелі түрде жеткізе білуін, таным деңгейін дамыту.

Тәрбиелілік. Оқушыларды елін, жерін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу, сауатты жазуға баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы.

Сабақтың әдіс – тәсілдері: оқытудың жаңа әдіс - тәсілдері.

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, слайд, суреттер,бағалау қағаздары

Сабақтың пәнаралық байланысы:  тарих, орыс тілі, қазақ әдебиеті.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.»

Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.


Тақырыбы: Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.

Мақсаты: Оқушыларға одағай және оның түрлерімен  таныстыру, Елбасы Жолдауы туралы мағлұмат беру.

Міндеттері:

Білімділік. Оқушыларға сөз табы  одағай туралы мағлұмат беріп, одағайдың  түрлері, айтылу ерекшеліктері, жазылу емлесі жайлы  кеңірек түсінік беру, сөйлем ішінен тауып, түрлеріне ажыратуды үйрету, Жолдаудың мағынасын ашу.

Дамытушылық. Оқушылардың  есте сақтау қабілеттері мен сөздік қорларын арттыру, өз ойларын  жүйелі түрде жеткізе білуін, таным деңгейін дамыту.

Тәрбиелілік. Оқушыларды елін, жерін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу, сауатты жазуға баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы.

Сабақтың әдіс – тәсілдері: оқытудың жаңа әдіс - тәсілдері.

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, слайд, суреттер ,бағалау қағаздары

Сабақтың пәнаралық байланысы:  тарих, орыс тілі, қазақ әдебиеті.

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру бөлімі: амандасу, түгендеу.

Фонетикалық жаттығу: слайд 3 мин

Лексикалық жаттығу: 5 мин

  • Сенің атың кім?

  • Сен нешінші сыныпта оқисың?

  • Сен қай қалада тұрасың?

  • Риддер қай облыста орналасқан?

  • Біздің Отанымыз қай мемлекет?

  • Қазақстан қандай мемлекет?

  • Қазақстанның рәміздерін ата?

  • Қазақстанның астанасы қай қала?

  • Қазақстанның елбасы кім?

  • Біз өткен сабақта «ҚР Президенті», Етістіктің шақтары тақырыбын өткен болатынбыз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 2 мин

«Өзіңді тексер» шағын тест

  1. Іс қимылды білдіретін сөз табы ....деп аталады.

А) сан есім

Б) сын есім

В) етістік

2. Етістіктің сұрақтары қандай?

А) не істеді?

Б) қандай?

В) қанша?

3. Етістіктің шақтары қанша?

А) 5

Б) 3

В) 4

4. «Бардым, жаздым, келдім» етістіктің қай шағында тұр?

А) осы шақ

Б) келер шақ

В) өткен шақ

5. Келер шақтың жұрнақтарын табыңыз

А) – а, -е, -й

Б) –ды, -ді, -ты, -ті

В) – п, -ып, -іп

6. Асты сызылған сөздің аудармасын табыңыз

Ученик читает интересную книгу.

А) оқыды

Б) оқиды

В) оқып отыр

7. Президент халқы үшін кім?

А) сынып мұғалімі

Б) қазақ ғалымы

В) мемлекет басқарушысы

8. Астана қай мемлекеттің астанасы?

А) Ресей

Б) Қазақстан

В) Қытай

Өзара бағалау (жауап парақтарын ауыстырып тексеріп, баға қояды) 1 мин

8- «5»,

7-6 – «4»,

5-4- «3»,

3- «2»

  • Шағын тесттегі соңғы сұрақ не туралы еді?

  • Мемлекетіміз туралы. Дұрыс айтасыңдар. Ендеше біз топқа бөлінеміз. Қазір сендерге әр елдің қала атауларын таратамын. Бір мемлекет болып топқа бөлінесіңдер. 2 мин

  • Сонымен, 1 топ- Қазақстан

  • 2 топ Ресей

  • 3 топ Қытай

  • 4 топ АҚШ.

  • Топ капитандарын анықтаймыз. Кімдер?

ІІІ. Жаңа сабақ

- Тақтадағы сызбаға,торкөздерге көңіл аударайық. Ерекше торкөздерден біз жаңа сөз туралы ұғым аламыз. Сөзжұмбақты шешкенде, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын оқи аламыз. 3 мин

Одағай. Жолдау сөздері шықты.

-Яғни, сендер бүгін ережемен танысып, оны қолданып, пысықтайсыңдар, жаңа тақырып бойынша сөз тіркесін, сөйлем құрастырып, тақырыпты түсіну үшін топпен жұмыс жасайсыңдар.

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі тақырыпты жазыңдар. 1 мин

Оныншы ақпан. Одағай. Елбасының Жолдауы. 143 бет



Одағай сөз дегеніміз - адамның әр алуан көңіл күйін білдіреді, басқа сөздермен байланысқа түспейді, сөйлем мүшесі болмайды. Одағайларға қатысты тыныс белгілеріне, дауыс ырғағына назар аудару керек.

Одағайдың түрлері бар. Түрлерінің өзі қызық! Одағай сөзін буынға бөлейікші!

- О-да-ғай.

- Неше буын бар?

- 3 буын бар.

- Қызықтың өзі осында. Одағай сөзінде  қанша буын болса, сонша түрі  болады. Бірінші түрі, ол -  Көңіл күй одағайлары деп аталады. Көңіл - күй одағайлары қандай мағынаны  білдіруі мүмкін?

- Қуану, шаттану, таңдану, жылау,армандау, өкіну, ренжу, т.б.

- Ал екінші түрі - Шақыру одағайлары  деп аталады. Шақыру одағайлары нені білдіруі мүмкін. Шақыру одағайлары – ол ит, құс, малды шақыру, мысалы: моһ-моһ, шөре-шөре, кә-кә, т.б.

- Үшінші түрі  ол – Жекіру одағайлары. Ол – тыйым салу мағынасын білдіреді. Мысалы: тәйт, жә.

Одағай

Көңіл күй-----Шақыру------Жекіру

- Ендеше, үш одағайдың  түрлеріне ажыратып жазу: Бәрекелді!, кә-кә, Алақай! Шөре – шөре, Әттең!, Ойбай!, Тәйт!, тек!, құр – құр, әй! 3 мин

Сергіту сәті 2 мин

Сөзжұмбақта қандай сөз бояумен беріліп еді? Жолдау. Дұрыс айтасыңдар. Что такое Послание? Как Вы думаете почему наш Президент пишет Послание народу Казахстана? Да, это направление, стратегия действии в развитии нашей страны. Цель развития нашей страны что?

Сөздікпен жұмыс: 3 мин

  1. Қажырлы еңбек – упорный труд

  2. Бірлік – единстов

  3. Аянбай тер төгу – трудиться не жалея сил

  4. Біріктіруші күш – объединяющая сила

  5. Ұлы құндылық – великая ценность

  6. Тағзым – поклон

  7. Мақтаныш – гордость

  8. Сенім –вера

  9. Мәңгілік – вечный ( )

  10. Тұрақтылық –стабильность

Жаңа сөз, сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастыру.

 144 беттегі мәтінді мәнерлеп оқып, аудармасын жасау. 3 мин

СТО: Мәтінде не туралы айтылған? Қандай сөз тіркесі қайталанады?

Қазақстан «Мәңгілік ел» болу үшін біз не істеуіміз керек?

Ассоциация: Жолдау, Тәуелсіздік, Мәңгілік ел, Патриотизм. (4 мин топпен жұмыс)

Жобаны қорғау: 4 мин


«Константинополь әдісі»: Тұрақтылық (3 мин)

Бағалау: капитандар қорытындысы.


Сабақты қорыту: 3 мин

Біз бүгін не туралы әңгімелестік?

Елбасының халқына Жолдау жариялауының басты мақсаты не?

Біздің міндетіміз қандай деп ойлайсыңдар?

Сол үшін біз ең алдымен не істейміз?

 

Рефлексия: «Мен», «Біз», «Жұмысымыз» (Я, Мы, Дело) на стикерах 2 мин

Үйге тапсырма: 1 мин

Ереже , жаңа сөздерді жаттау, жаңа сөз, сөз тіркестерімен 5 сөйлем құрастыру.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Одағай. Нұрлы жол – болашаққа бастар жол.

Автор: Муканова Шынар Болаткановна

Дата: 27.02.2017

Номер свидетельства: 396231
