Сабақтың тақырыбы: Ауаның құрамы. Ауа қабығы. Сабақтың мақсаты: Ауаның құрамы және қасиеттерімен таныстыру. «Атмосфера» ұғымымен таныстыру. Газ тәріздес заттар туралы ұғымдарын бекіту. Сұрақтар қойып үйрену. Қарым - қатынас мәдениетін тәрбиелеу, топ болып жұмыс жасау. Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың көрнекілігі: Сабақтың жүру барысы: І. Ұйымдастыру ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 1. Табиғаттағы судың ластануы туралы айтып бер. 2. Суға қандай зиянды қалдықтар түседі, олар ағзаларға қалай әсер етеді? 3. «Арал қасіреті» дегенді қалай түсінесің? ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Қызығушылықты ояту. «Көрінбейтін сиқыршы» Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім - ақ күнделікті кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайыңда екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты. Көшемен келе жатқанда жапырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенін көресің, оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. Барма жоқпа оны анық білмейсің Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің. Ол не? (ауа) 2. Мағынаны тану. - Ауа туралы не білесіңдер? Ол туралы не білгілерің келеді? Ауа көзге көрінбейді. Біз оны көрмейміз. Бірақ айналамызда екенін білеміз. Біз сабын көпіршіктерін ұшырғанда немесе желпуішті желпігенде ауаның қозғалысын байқай аламыз. Ауа - физикалық дене. Физикалық дене заттардан тұрады. Ауа газдардың қоспасы. Оның иісі де, түсі де жоқ. Мұның себебі ауаның құрамына кіретін газдардың ішінде оттегі мен көмірқышқыл газы сендерге таныс. Ағзалар тыныс алғанда оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын сіңіріп отырады. 1) Сытырлақ дорбаны үрлеп ауа толтырамыз. Аузын қолымызбен бекітеміз және жайлап қысамыз. - Тез қысылама? 2) Кішкентай шприцке ауа толтырамыз. Аузын саусағымызбен бекітеміз. Енді тұтқасын итерейік. Итере аламыз ба? Ал егер саусағымызды жіберсек, не болады? Жер шары көзге көрінбейтін мөлдір жабынды - ауамен жабылған. Жел - ауаның қозғалысы. Атмосфера деп – біздің ғаламшарымызды және бізді қоршап тұрған ауа қабатын айтамыз. Жердің ауа қабығын көбінесе бесінші мұхит деп атайды. - Адамдар, жануарлар, өсімдіктер бесінші ауа мұхитының түбінде өмір сүреді. Ауасыз жер бетінде мәңгі тыныштық пен бос кеңістік болар еді. Егер жер ауаны жоғалтса, ол Ай секілді тіршіліксіз аспан денесі болар еді. Сонда ауа деген газ, дәлірек газдардың қоспасы. 2 ғасыр бұрын ғана ғалымдар ауаның көптеген газдардың қоспасынан тұратынын дәлелдеген. Ауа қоспасындағы ең көп газ - яғни азот 78%, оттегі - 21%, ал 1%- ы көмірқышқыл газы. Ауаның барлық жерде бар екенін білеміз. Дәптерлеріңді көтеріңдер, оның ар жағындағыны көресіңдер ме?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Дамытушылық:Өз бетінше жұмыс істеуге дағдысын қалыптастыра
отырып, логикалық ойлау қабілетін дамыту, компьютерді пайдалана отырып сурет салуға үйрету.
Тәрбиелік:Оқушылардың компьютерге деген қызығушылықтарын
арттыру, еңбекке тәрбиелеу, халықтық тағылымдарды сурет арқылы бейнелеуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Қайталау сабақ
Сабақ көрнекілігі: Компьютер, Paint графикалық редакторының терезесі,
дидактикалық материалдар, интерактивтік тақта.
Пәнаралық байланыс: Сурет, бейнелеу
Сабақ жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үйтапсырмасын қайталау.
3.Психологиялық тренинг
4.Кері байланыс парағын оқу
5.Жаңа сабақ туралы түсінік беру
6.Оқушыларға компьютерде орындауға арналған тапсырмалар
7.Сабақты бекіту
8.Оқушыларды бағалау
9.Үйге тапсырма беру
10.Кері байланыс парағы
Үй тапсырмасын қайталау сұрақтары
Графикалық редактор не үшін қажет?
Paint графиктік редакорын қалай іске қосамыз?
Paint графиктік редакорының терезесінің негізгі элементтерін ата?
Сурет салу қандай кезеңдерден тұрады?
Сурет салу түсін қалай таңдауға болады?
Мәтін түсін қалай өзгертеміз?
Сурет салу тәсілі қандай?
Меню командалары арқылы не жасауға болады?
Жаңа сабақ туралы түсінік.
Графикалық редактор графикалық редауторының құралдары туралы қысқаша түсіндіру.
Құрал таңдап алу.
Paint графиктік редакорында негізінен 6 құрал пайдаланылады. Оладың міндеттерін білу үшін маус нұсқағышын құралдың үстіне орналастыру керек. Сонда ішіне олардың міндеттері жазылаған кішкене төртбұрыш шығады.
Құрал кескіні
Міндеті
Құрал кескіні
Міндеті
Белгілеу құралы, суреттің тік төртбұрышты үзіндісін таңдау қызметін атқарады
Бүріккіш, пульверизатор эффектісіне жетуге мүмкіндік береді.
Түс таңдау құралы, бұл кескіннің немесе фон түсін суреттің кез келген нүктесінің түсіне өзгертеді.
Жазу, бұл сурет ішіне мәтін орналастырады.
Карандаш, бұл кез келген сызықты әр түрлі қалыңдықта сызуға арналған.
Масштаб құралы, бұл суреттің жеке үзінділерін үлкейтуге мүмкіндік береді.
Қыл қаламды баптаулар
Оқушылар компьютерде жұмыс істеу үшін мына тапсырманы бердім.
Тапсырма
1.Берілген мәтінді оқиды.
Жұлдыз қалай жасалды
Қожанасырдан біреу:
-Қожеке,осы жаңа ай туғанда, секі айды не қылады?-деп сұрайды.
Қожанасыр сонда:
-Жаңа айтуғанда, ескі айды майдалап жұлдыз қылады да, шырағым,- депті.
2.Мәтінде не туралы айтылғанын анықтайды.
3.Сол мәтінде берілген заттың атын анықтап графикалық редакторда сызамыз.
4.Берілген затты сызу үшін графикалық редактордан мына құралдарды пайдалануымыз керек:
1.Шеңбер;
2.Жұлдызша
3.Көк түсті бояу;
2- тапсырма.
1.Берілген мәтінді оқиды.
Қожанасырмен оқытушы
Қожанасыр мектепте оқып жүрген кезінде оқытушысы:
-Қожанасыр күн неше сағат? - деп сұрапты.
-Бүгін күн жиырма бес сағат болса керек, - деп Қожа.
-Жиырма төрт сағат емес пе?-деп жекіріпті оқытушы сонда.
-Кеше «күн енді бір сағат ұзайды» дегеніңіз қайда,тақсыр!-депті оған Қожа.
2.Мәтінде не туралы айтылғанын анықтайды.
3.Сол мәтінде берілген заттың атын анықтап графикалық редакторда сызамыз.
4.Берілген затты сызу үшін графикалық редактордан мына құралдарды пайдалануымыз керек:
1.Көпбұрыш;
2.Қисық сызық;
3.Сан енгізу;
4.Нұсқау;
5.Түзу сызық;
6.Шеңбер;
7.Түстер палитрасы;
5.Сағатты сызамыз.
Сабақты бекіту сұрақтар:
Графикалық редакторының құралдарының бір–бірінен айырмашылығы;
Қисық сызықты қолданғанда қандай ережені есте сақтау керек;
Paint графиктік редакторының мәтін енгізу жолы;
Біз қандай тапсырмалар орындадық және неше құралды қолдандық;
Бағалау
Үйге тапсырма: Компьютерде графикалық редакторды сақтау,ашу тақырыбын оқып келу.