САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ТАҒАМ АТАУЛАРЫ (Базалық (А2) деңгейі)
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
- Тағам атауларын еске түсіре отырып, тағамның дәмін сипаттайтын жаңа сөздер, сөз тіркестерімен таныстыру.
- Туынды сын есімдерді меңгерту арқылы білімдерін толықтырып, тағамды сипаттай білуге үйрету.
- Өзіндік ой-пікірін, көзқарасын білдіруге жағдай жасау, тіл байлықтарын, сөздік қорларын молайту.
САБАҚ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ
САБАҚТЫҢ ӘДІСІ: қайталау, түсіндіру, сұрақ-жауап, аударма, сөздікпен жұмыс, интерактивті тақтамен жұмыс, жұптық, топтық жұмыс.
САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІГІ: слайд, аудио-бейне материалдар, суреттер.
САБАҚТА ҚОЛДАНЫЛАТЫН ТЕХНОЛОГИЯЛАР:
- Оқытудың ақпараттық технологиясы,
- Сын тұрғысынан ойлау технологиясы
- Ойын технологиясының элементтері
Грамматикалық тақырып: Туынды сын есім.
Лексикалық минимум: Дәмді, тәтті, ащы, тұщы, тұзды, тұшпара, ет, сусын, ботқа, қышқыл, палау, сорпа.
Күтілетін нәтиже:
- Тағам атауларын, дәмін сипаттай алады
- Грамматикалық құрылымдарды пайдалана отыра, жазылым,тілдесім әрекеттерін жүзеге асыра алады.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі
Бейнеролик көрсету (Ас адамның арқауы)
ІІ. Жаңа сабақ Тағам атаулары
Лексикалық минимум.
Мақсаты: жаңа сөздердің оқып, мағынасымен таныстыру, сөздік қорларын дамыту, жетілдіру.
ЖАЗЫЛЫМ БӨЛІГІ
1. -лы-лі, ды-ді, ты-ті жұрнақтарын жалғап, сөйлемді толықтырыңыз.
Біздің қаламызда мейрамхана бар. Онда тәжірибе. аспаздар жұмыс істейді. Олар дәм. тағам дайындайды. Мен мейрамханаға жиі барамын. Өйткені, аспаздар менің сүйікті тамағымды пісіреді. Менің сүйікті тағамдарым - тұшпара және палау. Тұшпараны еттен дайындайды. Тұшпараға тұз, бұрыш қосады. Мен тұз. және ащы тұшпараны жақсы көремін. Мен май. тағамдарды онша ұнатпаймын.
ОҚЫЛЫМ БӨЛІГІ
Мәтінді тиісті сөздермен толықтырыңыз, оқыңыз.
Менің атым - Рауан. Біздің жұмысымыздың асханасы. қабатта орналасқан. Біз түскі тамақты үнемі асханадан ішеміз. Асхананың тамақтары өте.. Мұнда түрлі тағамдар даярлайды.. сусындар,. тоқаштар,. салат түрлері және. сүт өнімдерінен жасалған тағам түрлерін дайындайды. Маған біздің асхананың тағамдары ұнайды. Біз үнемі әріптестерімізбеносында келеміз. Әріптесім Асқар.,. тағамдарды ұнатады. Ал Әминаболса,. піскен тағамға және тәттілерге тапсырыс береді. Менің талғамын оларға қарағанда бөлек. Мен.,. сусындардыжақсы көремін. Бірақ үшеумізде. шай ішкенді ұнатамыз.
Керекті сөздер: төменгі, дәмді, қышқыл, ащы, тұзды, дәмді, тәтті, сүтсіз, етсіз, ащы.
СЕРГІТУ СӘТІСөздік ойыны
Каша – ботқа
Стой – тоқта
Горький – ащы
Пресный – тұщы
Плов – палау
Грабить – талау
Мясо – ет
Лицо – бет
Молоко - сүт
Жди – күт
Сметана – қаймақ
Оладьи – құймақ
Сабақты бекіту.
Венн диаграммасын пайдаланыпыстық тағам қазақша етті жәнесалқын сусындысалыстырыңыз.
Сұрақтарға жауап беріңіз.
- Қандай тағам түрлерін білесіз?
- .
- Туынды сын есімдерге мысал келтіріңіз.
- Ыстық тағамдар мен тіскебасарлардың айырмашылығы бар ма?
- .
- Күніне неше мезгіл тамақтанған жөн?
- .
- Ең жақсы көретін тағамыңыз қандай?
- .