kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстан астанасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

ТАҚЫРЫП:   Қазақстанның  астанасы 

МАҚСАТЫ: 1. «Қазақстанның  астанасы »  тақырыбы  туралы  түсінік.    

2  Ауызекі сөйлеу тілін, логикалық ойлауға дағдыландыру.

3 Өз  Отанын   қадірлеуге  тәрбиелеу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР    ОҚУШЫ:  ауызекі сөйлеу, өз ойларын жеткізе білу, өз сезімдерін, ойларын жеткізе білу.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау»

    түстер арқылы топқа бөлінеді.

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ

ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ (ДИФФЕРЕН-ЦИАЦИЯ)

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

І.Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Өткен  тақырыптарды тексеру:

«Миға шабуыл»

Шаттық  шеңбер  ««Келші, досым, айналайын,

                                    Құшақтайын аймалайын»

Оқушылар  өткен  тақырып  бойынша  сұрақтарға жауап  береді.

Топқа бөлу

Жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар

Бағалау парағы таратылады, бірін-бірі, топты бағалайды.

ІІ. Мағынаны ажырату

(30 минут)

Сергіту

Жаңа тақырыпты оқушылардан шығарып алу. Мақсатын  айту.

Әр топқа тапсырма беру

 1. Жаңа  сөздермен  жұмыс  жасайды.  Сұраулы  шылау туралы  ережені  түсініп  оқиды.

2. Сурет  бойынша  әңгіме  құру

 Оқушылар  мәтінді  өз беттерімен оқып, танысады. Әр топ  әңгімелейді  (№ 5 96  бет)

4.  Өлеңді  мәнерлеп  оқу. Диалогты  өзара оқу

5. Сұраулы  шылаулар  арқылы  сұрақтар  құрастырып  жазу № 4 95 бет

Жұмыстарын жеке, жұппен, топпен қорғау.

5.   Сергіту жасайды.   Кел,  балалар,  тұрайық,

                                      Үлкен  шеңбер  құрайық.

                                       Шаңырақты  көтеріп, 

                                      Керегені  құрайық.

                                     Уықтарша  иіліп,

                                    Шаңыраққа  қосылып,

                                    Қазақ  үйді  құрайық.

Жеке, жұппен, топпен жұмыс

Талантты және дарынды оқушыларға тапсырма

Жеке жұппен, топпен  ди

Үш шапалақ, жұлдызшалар тарату, сигналды карта.

Смайликтермен мараппаттау, топ ішінде басқа топты бағалау.

Суреттер, үлестірме  қағаз,  оқулық

ІІІ.Ой-толғаныс

(2 минут)

6. Диалогты  өзара оқу

7. Сұраулық  шылауларды  дұрыс  қойып  айту. 96 бет № 6

8. Сөйлемдерді толықтырып   жазу

9. Сұрақтарға  жауап  беру

Жас ерекшеліктеріне байланысты деңгейлік тапсырмалар,

диалоктық жұмыс

Бағалау парағы арқылы бағалау.

  кеспе, оқулық

Рефлексия

«Нені  түсіндім     Нені  түсінбедім»  сызба арқылы  өз ойларын   білдіру

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.

стикер

ІV. Үй тапсырмасы

  94 бет  № 2 тапсырма  жатқа.

Рефлексия

«Нені  түсіндім     Нені  түсінбедім»  сызба арқылы  өз ойларын   білдіру

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.

стикер

ІV. Үй тапсырмасы

  94 бет  № 2 тапсырма  жатқа.

ТАҚЫРЫП:   Қазақстанның  астанасы 

МАҚСАТЫ: 1. «Қазақстанның  астанасы »  тақырыбы  туралы  түсінік.    

2  Ауызекі сөйлеу тілін, логикалық ойлауға дағдыландыру.

3 Өз  Отанын   қадірлеуге  тәрбиелеу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР    ОҚУШЫ:  ауызекі сөйлеу, өз ойларын жеткізе білу, өз сезімдерін, ойларын жеткізе білу.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау»

    түстер арқылы топқа бөлінеді.

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ

ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ (ДИФФЕРЕН-ЦИАЦИЯ)

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

І.Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Өткен  тақырыптарды тексеру:

«Миға шабуыл»

Шаттық  шеңбер  ««Келші, досым, айналайын,

                                    Құшақтайын аймалайын»

Оқушылар  өткен  тақырып  бойынша  сұрақтарға жауап  береді.

Топқа бөлу

Жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар

Бағалау парағы таратылады, бірін-бірі, топты бағалайды.

ІІ. Мағынаны ажырату

(30 минут)

Сергіту

Жаңа тақырыпты оқушылардан шығарып алу. Мақсатын  айту.

Әр топқа тапсырма беру

 1. Жаңа  сөздермен  жұмыс  жасайды.  Сұраулы  шылау туралы  ережені  түсініп  оқиды.

2. Сурет  бойынша  әңгіме  құру

 Оқушылар  мәтінді  өз беттерімен оқып, танысады. Әр топ  әңгімелейді  (№ 5 96  бет)

4.  Өлеңді  мәнерлеп  оқу. Диалогты  өзара оқу

5. Сұраулы  шылаулар  арқылы  сұрақтар  құрастырып  жазу № 4 95 бет

Жұмыстарын жеке, жұппен, топпен қорғау.

5.   Сергіту жасайды.   Кел,  балалар,  тұрайық,

                                      Үлкен  шеңбер  құрайық.

                                       Шаңырақты  көтеріп, 

                                      Керегені  құрайық.

                                     Уықтарша  иіліп,

                                    Шаңыраққа  қосылып,

                                    Қазақ  үйді  құрайық.

Жеке, жұппен, топпен жұмыс

Талантты және дарынды оқушыларға тапсырма

Жеке жұппен, топпен  ди

Үш шапалақ, жұлдызшалар тарату, сигналды карта.

Смайликтермен мараппаттау, топ ішінде басқа топты бағалау.

Суреттер, үлестірме  қағаз,  оқулық

ІІІ.Ой-толғаныс

(2 минут)

6. Диалогты  өзара оқу

7. Сұраулық  шылауларды  дұрыс  қойып  айту. 96 бет № 6

8. Сөйлемдерді толықтырып   жазу

9. Сұрақтарға  жауап  беру

Жас ерекшеліктеріне байланысты деңгейлік тапсырмалар,

диалоктық жұмыс

Бағалау парағы арқылы бағалау.

  кеспе, оқулық

Рефлексия

«Нені  түсіндім     Нені  түсінбедім»  сызба арқылы  өз ойларын   білдіру

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.

стикер

ІV. Үй тапсырмасы

  94 бет  № 2 тапсырма  жатқа.

Рефлексия

«Нені  түсіндім     Нені  түсінбедім»  сызба арқылы  өз ойларын   білдіру

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.

стикер

ІV. Үй тапсырмасы

  94 бет  № 2 тапсырма  жатқа.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан астанасы»

24.10.2016

Мұғалім: Каракунанова Г. К. № 3 орта мектеп

ПӘН Қазақ әдебиеті КЛАСС 6 « А»

ТАҚЫРЫП Шығармашылық жұмыс. «Ертегі әлеміне саяхат»

МАҚСАТЫ Өткен тақырыптарды пысықтай отырып,сауатты сойлеуге және жазуға дағдыландыру

МІНДЕТТЕР 1 Ауыз әдебиет тақырыптарын пысықтау.

2 Сыни ойлау қабілеттерін арттыру.

3 Сауатты сойлеуге және жазуға дағдыландыру.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР ОҚУШЫ: . Оқушылар өз беттерімен, жұппен, топпен жұмыс жасауға дағдыланады, тапсырмаларды түсінеді, орындай алады, ертегі кейіпкерлеріне хат жаза алады, өз ойларын толық жеткізіп, оны дәлелдей алады.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясы.

Сергіту сәті: «Сыйлық» ойыны. « Толағай» ,«Алдар Көсе» , «Жиренше» арқылы топқа бөлу.



САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ

ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ (ДИФФЕРЕН-ЦИАЦИЯ)

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

І.Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Үй тапсырмасын тексеру.

Өз көңілдерін смайлик арқылы көрсету. (1 мин)

Үй тапсырмасын тексеру.

Мақал – мәтелдерді айту. (3 мин.)

Топқа бөліну. (1 мин)

«Толағай», «Алдар Көсе», «Жиренше»





Үш шапалақ


Смайликтер

ІІ. Мағынаны ажырату

(37 минут)

Ауыз әдебиет тақырыбы бойынша нақты мысалдар келтіре отырып, алған білімдерін еске түсіріп, қайталау арқылы оқушы білімін бақылау, тексеру, толықтыру, оқушының ойлау қабілетін, ой өрісін, пәнге деген қызығушылығын арттыру, дамыту.

1. Танысу. Өз ертегі кейіпкері туралы айту.(5 мин)

2. Мұражай заттарына қарап, қай ертегіде болғанын тауып айту. Кейіпкерлерін естеріне түсіру.

Суретте: (Домбыра, мысық, асық, тон, жаурын сүйегі.(5 мин)


3 Сөз жұмбақ шешу.(3 мин)

( Жиренше, Алдар, Тазша, кемпір, жер, миіз)


4.Өз кейіпкер ертегілері бойынша шағын қойылым немесе ертегіні айту. (5 мин)

5. Сергіту сәті.( 1 мин)

6. Ертегі кейіпкерлерін ертегімен сәйкестіру. (3 мин)

А) Алдар Көсе өте кедей болыпты. Тамағын балық аулап тапқан. Ал жел үрсе Алдар желмен ұшып кететін болған........

Ә) Жиренше мен Мысық дос болыпты. Бір күні Жиренше үй жинап жүріп, миіз тауып алады да, Мысықты шақырады. Бірақ Мысық келмеді......

Б) Мақта қыз өте ақылды, сөзге шешен, тапқыр болған. Бір күні хан оны шақырып, сынамақшы болған. Ол Мақта қызды дастарқандағы қазды бәріне тең боліп беруді сұрады.....

7. Ертегі кейіпкеріне хат жазу. Қорғау. (10 мин)

( Сәлеметсіз бе, қадірлі ....... Біз ..... оқушыларымыз. Сіздің оқиғаңызды біз ........ оқыдық ........)






8. Мақал-мәтелдердін жалғасын табады.( 5 мин)

. Күшіңе сенбе, ісіңе ......

. Күш білекте емес, .......

. Көп сөз – көмір, аз сөз - .......

. Ата- бәйтерек, ана - .........




Оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар.




Диалогтық: жеке, жұппен, топпен жұмыс түрлері



Талантты және дарынды оқушыларға арналған тапсырмалар

Жұлдызша арқылы бағалау. Бағалау парағы.









Екі жұлдыз, бір тілек.

Үш шапалақ.



Бағалау парақшасы: оқушылар өздерін, топ мүшелерін, басқа топтарды бағалайды



Интербелсенді тақта.

Презентация

Ертегі кейіпкерлер суреттері және тапсырмалар.

Сөзжұмбақ


Қойылымды қорғау




ІІІ.Ой-толғаныс (рефлексия)

(3 минут)









«Білемін. Білгім келеді.Үйрендім.» сызбасын толтырады.




Стикер арқылы кері байланыс.



« Б.БҮ». сызбасын толтыру.


Үй тапсырма



Ертегі тақырыбы бойынша эссе жазу.































КЛАСС 3 « Б,» күні: 7.12

ТАҚЫРЫП: Қазақстанның астанасы

МАҚСАТЫ: 1. «Қазақстанның астанасы » тақырыбы туралы түсінік.

2 Ауызекі сөйлеу тілін, логикалық ойлауға дағдыландыру.

3 Өз Отанын қадірлеуге тәрбиелеу.


КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР ОҚУШЫ: ауызекі сөйлеу, өз ойларын жеткізе білу, өз сезімдерін, ойларын жеткізе білу.


Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау»

түстер арқылы топқа бөлінеді.


САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ

ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ (ДИФФЕРЕН-ЦИАЦИЯ)

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

І.Қызығушылықты ояту

(5 минут)



Өткен тақырыптарды тексеру:

«Миға шабуыл»

Шаттық шеңбер ««Келші, досым, айналайын,

Құшақтайын аймалайын»

Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.




Топқа бөлу

Жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар

Бағалау парағы таратылады, бірін-бірі, топты бағалайды.


ІІ. Мағынаны ажырату

(30 минут)








Сергіту

Жаңа тақырыпты оқушылардан шығарып алу. Мақсатын айту.

Әр топқа тапсырма беру

1. Жаңа сөздермен жұмыс жасайды. Сұраулы шылау туралы ережені түсініп оқиды.

2. Сурет бойынша әңгіме құру

3 Оқушылар мәтінді өз беттерімен оқып, танысады. Әр топ әңгімелейді (№ 5 96 бет)

4. Өлеңді мәнерлеп оқу. Диалогты өзара оқу

5. Сұраулы шылаулар арқылы сұрақтар құрастырып жазу № 4 95 бет


Жұмыстарын жеке, жұппен , топпен қорғау.

5. Сергіту жасайды. Кел, балалар, тұрайық,

Үлкен шеңбер құрайық.

Шаңырақты көтеріп,

Керегені құрайық.

Уықтарша иіліп,

Шаңыраққа қосылып,

Қазақ үйді құрайық.



Жеке, жұппен, топпен жұмыс


Талантты және дарынды оқушыларға тапсырма


Жеке жұппен, топпен ди




Үш шапалақ, жұлдызшалар тарату, сигналды карта.









Смайликтермен мараппаттау, топ ішінде басқа топты бағалау.



Суреттер, үлестірме қағаз, оқулық












ІІІ.Ой-толғаныс

(2 минут)









6. Диалогты өзара оқу

7. Сұраулық шылауларды дұрыс қойып айту. 96 бет № 6

8. Сөйлемдерді толықтырып жазу

9. Сұрақтарға жауап беру

Жас ерекшеліктеріне байланысты деңгейлік тапсырмалар,

диалоктық жұмыс


Бағалау парағы арқылы бағалау.







кеспе, оқулық



Рефлексия






«Нені түсіндім Нені түсінбедім» сызба арқылы өз ойларын білдіру


«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.


стикер

ІV. Үй тапсырмасы


94 бет № 2 тапсырма жатқа.












Рефлексия






«Нені түсіндім Нені түсінбедім» сызба арқылы өз ойларын білдіру


«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы өз тілектерін білдіру.


стикер

ІV. Үй тапсырмасы


94 бет № 2 тапсырма жатқа.

































«15-18 ғ. жыраулар поэзиясы.» тақырыбы бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы.

Топтаманың мақсаты: Көркем әдебиет туралы оқушыларға түсінік беру. Қазақ әдебиетінің негізгі тақырыптарын ашу, негізгі проблемаларды оқушыларға жеткізе білу, ақындар шығармаларындағы ортақ үндестікті табу, оқушыларды өз беттерімен жұмыс жасауға, сыни ойлауға дағдыландыру. Оқушылардың қазақ әдебиеті туралы түсініктерін қалыптастыру, олардың бойларындағы елге, жерге деген сүйіспеншілік сезімді, патриоттық сезімді ояту.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясы « «Блум таксономиясының» «Кубизм» әдісі, «Б.Б.Ү.» әдісі, «Сиқырлы сұрақтар» әдісі, диалогтық оқыту, топтық әңгіме, сергіту сәттері, АКТ-ны қолдану.

Сергіту сәті: Өлең жолдарымен топқа бөлінеді, үнтаспадан өлең тыңдау.


10 сабақ

ПӘН

Қазақ әдебиеті

9 А- КЛАСС

Күні 15. 11

ТАҚЫРЫП

Асан Қайғы жырларындағы ел бірлігін сақтау идеясы.



МАҚСАТЫ

Оқушыларға жырау өмір сүрген тұстағы тарихи – әлеуметтік жағдайларды ұғындыру.Асан жырларындағы ел бірлігін сақтау, жайлы қоныс іздеу идеясы, Жерұйықты іздеуінің түпкі мақсаты, жырларының көркемдік – философиялық ерекшелігі туралы түсіндіру.Сыни ойлау көзқарасын дамыта отырып, жырау шығармаларының мағынасын ашу, өз бетімен жұмыс жасау барысында қабілетті оқушыны табу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР

ОҚУШЫ: шығарманың тақырыбы мен идеясын аша алады.Оқығандарын ортаға салып талдай алады, өз ойын тұжырымдай біледі.

Жырау жырларындағы адамгершілік мәселелерінің көркем жинақталуын түсінеді.Өз біліміне есеп беріп,бағалауға, өзге топтарды тыңдауға үйренеді.



Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясының «Сиқырлы сұрақтар» тәсілі,зерттеушілік әңгіме, АКТ.

Сергіту сәті: үнтаспадан өлең тыңдау,өлең жолдарымен топқа бөлінеді.

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМНІҢ

ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ (ДИФФЕРЕН-ЦИАЦИЯ)

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

І.Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Үй тапсырмасын тексеру:

«Күлтегін» жырын мазмұндау.

Жырдан үзінді жатқа айту. Өзіндік ізденіс жұмыстары :

Ежелгі дәуір әдебиетінен мәліметтер.

Қазақ әдебиетінің даму жолдары туралы әңгімелесу.

Топқа бөлу

Дарынды және талантты оқушылар

Бағалау парағы таратылады, бірін-бірі, топты бағалайды.

Н.Келімбетов.Ежелгі дәуір әдебиеті – Алматы, 1991

Қазақстан тарихы.

ІІ. Мағынаны ажырату

(30 минут)

Жаңа тақырыпты оқушылардан шығарып алу.

Жырды мәнерлеп оқу.

Әр топқа тапсырма беру.


Сұрақтар

Қазақ хандығы дәуіріндегі әдебиет.

15-18 ғ. жыраулар поэзиясы. Асан қайғы жырлары. (15 ғ.)

Оқулықтағы тексті топқа бөлініп талдайды,

сөздік жұмысын жүргізеді, сұрақтар дайындайды,өз ойларымен бөліседі.

Кроссворд шешеді.

Асан Қайғы жырларын мәнерлеп оқиды.

« Еділ бол да, Жайық бол...», «Бұл заманда не ғаріп?» (өлеңдерді мәнерлеп оқиды, тақырыбы мен идеясын анықтайды, жырау шығармасында қандай ақыл – нақыл айтылғанын анықтайды)

Сұрақтар: Жыраулар поэзиясына тән ерекшеліктер.

Жырау өз жырларында қандай адам болуға шақырады?

Әз жәнібек ханға арнаған толғаулары.


Дарынды және талантты оқушыларға тапсырма:

Ел қамын ойлап күңіренген «көшпенділер философы»

Асан- замана сыншысы.

Ел бірлігі мен бүтіндігі, туған жер тәуелсіздігі – жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы.


Жеке, жұппен, топпен жұмыс,

диалогтық жұмыс.



Деңгейлік тапсырма.









Талантты және дарынды оқушыларға тапсырма

Үш шапалақ,

мадақтау













Үш шапалақ, топ ішінде, басқа топтарды бағалау

«Жеті ғасыр жырлайды» жинағы.

оқулық.

Кроссворд, тест сұрақтары.












ІІІ.Ой-толғаныс

(10 минут)





Көшпенді елдің философы атанған Асан қайғының халқына бақытты өмір іздеп, Жерұйықты аңсаған арманы бүгін орындалды ма?

( оқушылар өз ойларын дәптерге жазады, екеуара, топқа, класқа оқиды)


Жақсының өзі өлсе де, асыл мұра сөзі өлмейді.

(жыраудың нақыл сөздерін жинақтау)

Әдебиет теориясы:өлеңдегі буын, бунақ және ырғақ.





Талантты және дарынды оқушыларға тапсырма




Бағалау парақшасымен әр оқушының, әр топтың жұмысын анықтау



ІV. Үй тапсырмасы

Жыраулар поэзиясы. Асан қайғы.(текстерді оқу, мазмұндау, өлеңдерінен үзінді жаттау )




+










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстан астанасы

Автор: Каракунанова Гулмира Карасаевна

Дата: 07.12.2016

Номер свидетельства: 367014
