kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ Батыр Баян Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпайды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас»

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Қазыбек би атындағы №36 жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Б.Н.Садықова

СЫНЫП: 7


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

  • Балалар мен үлкендер

Сабақтың тақырыбы

Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

7Б/С1 Кейіпкерлердің іс-əрекеті мен автор берген портреттік мінездемесін салыстырып тарихи жəне көркемдік құндылығына баға беру;

7Б/С3 Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, əдеби эссе жазу.

Сабақтың мақсаты:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Шығармадағы кейіпкер іс-әрекетін анықтап, сипаттап жазады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлердің жəне жалпыадамзаттық құндылықтардың ерекшелігін салыстырып, өз халқының құндылықтарымен ұштастыра отырып бағамдайды, шағын эссе жазады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерге ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, көркемдік құндылығына өзіндік сыни баға бере отырып, эссе құрылымын сақтап, əдеби эссе жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылер орындай алады:

- Орфоэпиялық нормаға сай сөйлейді;

- Сөздің лексикалық мағынасын түсінеді;

- Сөз тіркесін орнымен қолданады;

- Диалогқа қатысады;

- Эссе құрылымын сақтап əдеби эссе жазады;

- Ауызекі сөйлеу стилін қалыптастырады.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы

Елжандылыққа, отансүйгіштікке, патриоттық құндылыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Ортақ тақырыптарға кіріктірілген пәндер


Алдыңғы оқу

Ашу түбі – кейіс

Т/Ж2 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;

Т/Ж4 Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту.

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы


Ресурстар

Сабақтың басы


















«Көрмеге саяхат» әдісі. Өткен тақырыптар бойынша суреттерге саяхат жасайды, бір-бірімен ой бөліседі.














«Темір жол вокзалы» әдісі бойынша оқушылар әр түрлі қалаларға билет алу арқылы топқа бірігеді.

1-топ «Астана»

2-топ «Алматы»

3-топ «Шымкент»

Оқушылар алған бағыттары бойынша өз вагондарына отырады.




Өткен тақырыптарға байланысты суреттер, постерлер











Темір жол билеті


«Роундробин» әдісі Оқушылардың бірінің айтқанын бірі қайталамай, ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы айтады.

Дескриптор:

1. Ақынның өмірі, шығармашылығы туралы айтып береді.

2. Өлеңдер тізбегіне тоқталады.

ҚБ: Жарайсың! Жақсы! Талпын! (мөр арқылы).

Ойтүрткі.

Erlerdi umytpasa, el de umytpas (латынша жазылған сөзді оқу, яғни осы арқылы жаңа тақырыпты ашу).




Сабақтың ортасы






























«Батыр Баян» поэмасынан үзінді келтіріп, кейіпкерлердің іс-әрекетінен көрініс көрсету.

І топ.

10-тапсырма. Берілген мінездемелерді сәйкестендіру, жырдан үзінді келтіре отырып, өз ойларыңды дәлелдеңдер. (Дәптерге жазу, постер арқылы қорғау).

Ноян ашуға бой алдырды, артынан өкінді, өз елінің намысы үшін бауырын өлтірді, ел на мысы үшін басын қатерге тікті

Қалмақ қызы жас сұлуға шынайы ғашық болды, махаббат үшін өз елінің намысын да, өз басын да бәйгеге тікті

Батыр Баян анасына берген уәдесін орындау үшін Ноян ды өз дегеніне көндірді, өте сұлу, сымбатты

ІІ топ.

12-тапсырма. Поэмада аталатын жер-су атауларын (Сарыарқа, Көкшетау, Бурабай, Оқжетпес, Обаған, Жолдыөзек) жазып алыңдар.(Дәптерге жазу, постер арқылы қорғау).

ІІІ топ.

11-тапсырма. Берілген үзіндіні ұйқас түрлеріне, әдебиет теориясын ажырату.(Дәптерге жазу, постер арқылы қорғау).

Ерлерді ұмытса да ел, – сел ұмытпас,

Ерлерді ұмытса да ел, – жел ұмытпас.

Ел үшін жаннан кешіп, жауды қуған

Ерлерді ұмытса да ел, – шөл ұмытпас.

(12 буынды, 3 бунақ, 4 тармақ, 1 шумақ, қара өлең ұйқасы, ассонанс)

Дескриптор:

1. Берілген мінездемелерге жырдан үзінді келтіреді..

2. Поэмада кездесетін жер-су атауларын анықтайды.

3. Берілген үзіндіні ұйқас түрлеріне ажыратады.

ҚБ: Жарайсың! Жақсы! Талпын! (мөр арқылы).

Әр топқа бағалау парақшасы беріледі.

Дескриптор:

  1. Тақырыпқа сай өз ойын қорыта және жинақтай отырып, ой толғанысын жазады.

  2. Тақырыптың мазмұнын ашып, әдеби эссе жазады.

ҚБ: шапалақ әдісі

«Құпия конверт» әдісі. Конвертте берілген тақырып бойынша үйде эссе жазады. («Абылайдың қанаты, қанды балақ серігі», «Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас», «Ер елі үшін елі үшін өледі»).туады,

Оқулық, А4 қағазы, түрлі-түсті маркерлер.



Топтық жұмыс

Дәптермен жұмыс
















Бағалау парақшасы






Тақырып салынған конверт

Сабақтың соңы


«Авторлық орындық» әдісі арқылы оқушылар авторға сұрақ қояды.
Автор – Мағжан Жұмабаев.
1. Сіз қай жылы дүниеге келдіңіз?
2. Туған жеріңіз қай жер?
3. Қайдан білім алдыңыз?
4. Ең алғашқы өлеңдер жинағыңыз қалай аталады?

А4 қағазы, маркер.


Авторлық орындық

Бағалау

Керібайланыс


Әр топ басшысы бағалау парақшасы бойынша график бойына нәтижесін жазады.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазып, қоржынға салады.

Графикалық бағалау, стикер, мөр, қоржын.

Үй тапсырмасы

«Күңіреніп көкірегі нар қобыздай...»

7А/И2 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармалардағы автор бейнесін анықтау.


Қосымша аппарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлаймыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенің тексеруді қалай жоспарлаймыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс




Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Иен оз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас

Автор: Садыкова Бибайша Нариковна

Дата: 05.06.2018

Номер свидетельства: 472337
