Просмотр содержимого документа
«Дыбыс ?ндестігі.Ілгерінді ы?пал. Кейінді ы?пал. »
Сабақ жоспары
Пән: қазақ тілі
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Дыбыс үндестігі.Ілгерінді ықпал. Кейінді ықпал
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Оқушыларға буын үндестігінің түрлері,ілгерінді ықпалдың,кейінді ықпалдың жасалуын мысалдар арқылы түсіндіріп ,жаттығу жұмыстарын жүргізу;
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау,есте сақтау,ой жинақтау еркін сөйлеу,шығармашылық қабілеттерін арттыру;
Тәрбиелік : Дұрыс сөйлей білуге, өз білімін бағалай білуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың көрнекілігі:тірек сызба,
Әдіс-тәсілдер:түсіндіру,жаттығу , ой жинақтау, сұрақ-жауап
Сабақ типі: жаңа сабақ
Сабақ барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақ процесіне дайындау
ә) Үй тапсырмасын тексеру
Ережені оқу
319-жаттығу. Мына жұрнақтарды қандай сөздерге жалғай алатындарыңды үлгі-сызбаға сүйеніп жазыңдар.
б) Жаңа сабақ
Сөз бен қосымшаның жігінде немесе сөз бен сөздің аралығында дыбыстардың бірін-бірі өзіне ұқсата әсер етуі дыбыс үндестігі деп аталады.
көрші дыбыстардың Сөз бен қосымшаның
алғашқысы жігінде немесе сөз бен
соңғысын сөздің аралығында
өзіне ұқсата кейінгі дыбыстың
әсер етуі алғашқы дыбысқа
бала-лар әсер етуі
мектеп-ке жап-жабу
жазса-жасса
қатар тұрған екі дыбыстың
бір-біріне бірдей ықпал етуі
Шайтанкөл-Шайтаңгөл
в) Жаттығу жұмыстары
329-жаттығу. Жаттығуды шарты бойынша орындату.
Үлгі: ұрпақ-тың, ...
Тапсырма. Берілген сөздерді айтылуы бойынша жазыңдар.
Боз жорға. Қарбыз сатты. Көк ала. Көзсіз. Жанғали. Келе алмады.
330-жаттығу.Сөз ішіндегі бір-біріне әсер етуші дыбыстарды анықтап, алғашқысының астын-бір рет, кейінгісінің астын-екі сызыңдар да, қайсысы қайсысына әсер еткенін табыңдар.
Үлгі: Егінбай-Егімбай б , ... м
333-жаттығу.Мәтіннен құрамындағы дыбыстары кейінді ықпалдың әсеірнен өзгеріске ұшыраған сөздерді теріп жазыңдар..
Үлгі: өсімдігі, ...
Графикалық диктант
ілгерінді
кейінді
Жезқазған көмегі шекара дүйсенбі ала кел
Тапсырма. Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерінің айтылу,жазылу заңдылықтары бойынша екі бағанға көшір.
Айтылуы
Жазылуы
Құндыз
Құндұз- ілгерінді ықпал; ұ-ы
Бара алмады
Құлын
Он бес
Ала қаз
Қолбасшы
Күнбағыс
Көмек
Қарақұс
Тұзсыз
г) Сабақты бекіту
Не білемін?
Не білдім?
Нені білгім келеді?
д) Үйге тапсырма
Ережені оқу
331-жаттығу. Төмендегі сөздерге дауыстыдан басталған –ым, ,-ім, -ы, -і, -ың,-ің,-ып,-іп қосымшаларын жалғап, қандай дыбыс үндестігіне ұшырағанын табыңдар.
Үлгі: бесік-бесігі, ...
335-жаттығу. Мәтіннен басқа тілден енген сөздерге қосымшаның жалғану ерекшеліктерін түсіндіріңдер. Дыбыс үндестігіне назар аударыңдар.