Сабақ тақырыбы | Дәрумендердің пайдасы |
Сынып | 7 |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.Т/А3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. |
7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру. |
7.ӘТН 4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
Сабақтың мақсаты: | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: • мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: • мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: • одағай түрлерін ажырата біледі,иқолданады. |
Күтілетін нәтижелер | Дәрумендердің адам тіршілігіндегі маңызын түсініп, пайдалы дәрумендерді ажыратады. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Оқыту әдіс-тәсілдері | Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Ыстық алақан» тренингі, «Кіші шеңбер»тәсілі, «Алдын-ала берілген атаулар» тәсілі, «Қос жазба күнделігі» тәсілі, «Қызықты суреттер» тәсілі, «Бес саусақ» тәсілі, «Биопоэма» тәсілі |
Қажетті құрал-жабдықтар | Тақырыпқа қатысты слаидтар, суреттер |
Дереккөздері | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар , слаид |
Сабақ барысындағы оқушы мен мұғалімнің іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Шаттық шеңберін» құрады. Оқушылар сиқырлы сандықшадағы жеміс-жидектерді таңдау арқылы топтарға бөледі. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Топтарға бөлінеді. |
Өткен сабақты тексеру | «Кіші шеңбер » тәсілі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Кіші шеңбер бойынша әр топтан бірнеше оқушы іріктеп алынады. «Үздікті анықтау» тәсілі арқылы үйге берілген тапсырманы ішінен үздік орындаған оқушыны анықтау | Үй тапсырмасының дұрыстығын тексеріп отырады,кемшіліктерді айқындайды, түзетеді. |
ІІ. Мағынаны тану | Тыңдалым. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Дәрумендер» туралы аудио тыңдайды . Жазылым. «Дәруменнің пайдасы» деген тақырып бойынша жарнама жасау . | Жазылым. Жеміс түріне жарнама дайындайды. |
Ә)Жазылым. Оқулықтағы 8- тапсырманы орындатады. | Жазылым. Көңіл-күй одағайларын пайдаланып, эссе жазады . |
Б)Айтылым.Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады. | Айтылым. Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады. |
Сергіту сәті. Мұғалім «Сүттен жасалған өнімдер» тақырыбында фотоколлаж дайындатады. (10-тапсырма) | Фотоколлаж жасайды. |
Жинақтау. А) Оқулықтағы 7,8-тапсырманы орындатады. | Жазылым.Айтылым. Эссе жазады, одағайлардың сөйлемді қалай өзгерткендігін айтады. |
ІІІ.Қорытынды | Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады. | Айтылым. Сұрақ дайындап, Ойбөліс ұйымдастырады. |
ІV.Бағалау | «Білгенің дұрыс!» айдарынан хабарламаны оқытып, талдатады. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім сабақтың соңында тақтаға «ашық журнал» формасын іледі.Оқушылар өзін бағалап болғаннан кейін қорытынды бағаны өзі қояды. | Әр оқушы «ашық журналға» өзіне баға қояды. |
V.Үйге тапсырма | Оқулықтағы 10-тапсыманы орындау | |
VІ.Ойтаразы | Мұғалім оқушыларға INSERТ оқыту стратегиясы бойынша талдатады. (11-тапсырма) | Мәтінді талдайды |