Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Барыс септік" »
Қазақ тілі
4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Барыс септік
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: барыс септік туралы (сұрақтары, жалғаулары)туралы мағлұмат беру, сөйлемде етістіктен болған мүшемен тікелей байланысатынын, толықтауыш, пысықтауыш қызметтерін атқаратының түсіндіру, зат есімнің септелуі туралы білімдерінжетілдіру;
Дамытушылық: Әртүрлі сөйлем үлгілерінің ішінен барыс септіктегі сөзді айыра
білу дағдысын қалыптастыру;
Тәрбиелік мәні: Туысқандар арасындағы бауырмалдық және
бейбітшіліксүйгіштік, сонымен қатар жануарларға деген
қамқорлық жасау сияқты қасиеттерін тәрбиелеу;
Сабақтың әдіс тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, түсіндіру, ойландыру, ойын
Көрнекілік: қосымша тапсырма, кесте, тест, суреттер.
Сабақ барысы
I Ұйымдастыру кезеңі
а) Психологиялық дайындық
Амандасу
- Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Қане, өздерін айтындаршы, бүгінгі сабақ несімен ерекше?
(Балалардың жауаптары)
Дұрыс айтасындар, бүгін біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр , яғни бұл – ашық сабақ. Олай болса «Сәлем – сөздің анасы» деген мәтелді ескеріп, алдымен амандасып алайық.
Сөйлемдерді оқып, қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, сұрағын кестенің екінші бағанына жазу. Қарамен жазылған сөзге жалғанған қосымшаны кестенің үшінші бағанына жазу. Осы сөздердің қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсету.
Мысалдар
Сұрақтары
Жалғаулары
Айсұлу Астанаға барды. Тауыққа жем берді. Әжесі Ақеркеге көп алма берді. Мерекеде балаларға шар сыйлады. Қыста үй жануарларға көп күтім керек.
- Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Олардың ортасында тұрып, бір сөз айтып, балалардың біріне доп лақтырамын. Допты қағып алған бала барыс септікке айналдырып айтады.