«Алпамыс батыр» жырыны? кейіпкерлеріне сын т?р?ысынан ойлау ар?ылы талдау жасап, жан-жа?ты ашады.
Жырда?ы басты бейнені? халы?ты? алып ?уатыны?, ?ажымас ?айратыны?, сар?ылмас к?шіні? к?ркі екендігін д?лелдейді.
Топпен ж?мыс негізінде жыр кейіпкерлеріне т?н ?асиеттерді саралайды.
О?ушылар ?з Отанын, ту?ан елін с?юге, ??рметтеуге т?рбиеленеді.
Просмотр содержимого документа
«"Алпамыс батыр" жырыны? кейіпкерлері»
Сыныбы- 6 | Күні - 23.09.2016 |
Пәні | Қазақ әдебиеті |
Сабақтың тақырыбы | «Алпамыс батыр» жырының кейіпкерлері |
Сілтеме | Оқулық, жырдың толық нұсқасы( интернет материалынан) |
Мақсаты | «Алпамыс батыр» жырының кейіпкерлеріне сын тұрғысынан ойлау арқылы талдау жасап, жан-жақты ашады. Жырдағы басты бейненің халықтың алып қуатының, қажымас қайратының, сарқылмас күшінің көркі екендігін дәлелдейді. Топпен жұмыс негізінде жыр кейіпкерлеріне тән қасиеттерді саралайды. Оқушылар өз Отанын, туған елін сүюге, құрметтеуге тәрбиеленеді. |
Күтілетін нәтижелер | А) кейіпкерлерін сын тұрғысынан ойлау арқылы талдайды. В) жыр кейіпкерлеріне тән қасиеттерді саралайды. |
Керекті жабдықтар | оқулық, тақта,постер, маркерлер, түрлі түсті қағаздар,стикерлер |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
Сабақ кезеңдері (тапсырма) | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Оқушылармен амандасу. Сыныпты топқа бөлу (жырдың ең басты 3 кейіпкерін ата) 2 минут | Жырдың ең басты 3 кейіпкерін атау арқылы топқа бөлінеді. (Алпамыс, Байшұбар, Ұлтан) |
Кіріспе «Алпамыс батыр» әні | Үй тапсырмасын сұрау: Семантикалық карта толтыру. 2минут 1 топ. «Кейіпкерлер әлемі» Алпамыстың туыстары, достары. | Қарындасы | Әкесі | Қайын атасы | Әйелі | жауы | тұлпары | Шешесі | Әкесінің ағасы | Құлтайдың баласы | Тайшық ханның қызы | Тайшық еліне хан болған адам | Күңнен туған ұл | Мыстан кемпір | Ұлы | Құл Тай | | | | | | | | + | | | | | | | Гүлбаршын | | | | + | | | | | | | | | | | Тор Тай | | | | | | | | | + | | | | | | Байбөрі | | + | | | | | | | | | | | | | Ана Лық | | | | | | | + | | | | | | | | Қарлығаш | + | | | | | | | | | | | | | | Жәді Гер | | | | | | | | | | | | | | + | Кей қуат | | | | | | | | | | | + | | | | Қара Көза Йым | | | | | | | | | | + | | | | | Ұл Тан | | | | | | | | | | | | + | | | Бадамша | | | | | | | | | | | | | + | | Байшұбар | | | | | | + | | | | | | | | | Сары бай | | | | | | | | | | | | | | | Тайшық | | | | | | | | | | | | | | | | Жыр кейіпкерлерінің жырдың басты қаһарманына қатыстылығын анықтайды. |
2 топ .«Жырға композициялық талдау» Басталуы: ________________________________ Дамуы: __________________________________ Шиеленісуі: ______________________________ Шарықтау шегі: ___________________________ Шешімі: _________________________________ |
3 топ. «Сөздікпен жұмыс» Тірсек, телі, әулиеге түниеді, әзірет, аса, машайық, сәруар, берен, қабынды. |
Негізгі бөлім «Алпамыс батыр» мультфильмі | Жаңа тақырып «Алпамыс батыр» жырының кейіпкерлері (10 минут) Ноутбук арқылы интернеттен алынған «Алпамыс батыр» жырының толық нұсқасы арқылы кейіпкерлерді ашады. | Кесте бойынша «Алпамыс батыр» жырының толық нұсқасы арқылы кейіпкерлер бейнесін ашады. |
Постер қорғау. Алпамыс Ұлтан Байшұбар | Бейнелнген кейіпкерге байланысты мақал –мәтел айту |
Бағалау. Қорытынды | Өзін – өзі бағалау. Топтық бағалау. Жиынтық бағалау Сұрақтармен жұмыс. | Әр топ топ жұмысын дәстүрлі түрде бағалайды. Оқушылар стикерлер арқылы рефлексия жасайды. |
Үйге тапсырма | «Туады ерлер ел үшін» ойтолғау жазып келеді. | Оқушылар берілген тапсырмаларға дайындалып келеді. |
Алпамыстың туыстары, достары. | Қарындасы | Әкесі | Қайын атасы | Әйелі | жауы | тұлпары | Шешесі | Әкесінің ағасы | Құлтайдың баласы | Тайшық ханның қызы | Тайшық еліне хан болған адам | Күңнен туған ұл | Мыстан кемпір | Ұлы |
Құлтай | | | | | | | | | | | | | | |
Гүлбаршын | | | | | | | | | | | | | | |
Байбөрі | | | | | | | | | | | | | | |
Аналық | | | | | | | | | | | | | | |
Қарлығаш | | | | | | | | | | | | | | |
Жәдігер | | | | | | | | | | | | | | |
Қаракөзайым | | | | | | | | | | | | | | |
Ұлтан | | | | | | | | | | | | | | |
Бадамша | | | | | | | | | | | | | | |
Байшұбар | | | | | | | | | | | | | | |
Сарыбай | | | | | | | | | | | | | | |
Тайшық | | | | | | | | | | | | | | |
«Жырға композициялық талдау»
Басталуы: ________________________________
__________________________________________
Дамуы: __________________________________
__________________________________________
Шиеленісуі: ______________________________
__________________________________________
Шарықтау шегі: ___________________________
__________________________________________
Шешімі: __________________________________
__________________________________________
«Сөздікпен жұмыс»
Тірсек ___________________________
Телі _____________________________
Әулиеге түнеді ___________________
Әзірет ___________________________
Аса _____________________________
Машайық ________________________
Сәруар __________________________
Берен ___________________________
Қабынды ________________________
Бағалау парағы:
№ | Аты – жөні | Семантикалық карта | Кейіпкер бейнесі | Постер | Сұрақ – жауап | қорытыды |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
Бағалау парағы:
№ | Аты – жөні | Композициялық талдау | Кейіпкер бейнесі | Постер | Сұрақ – жауап | қорытыды |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
Бағалау парағы:
№ | Аты – жөні | Сөздікпен жұмыс | Кейіпкер бейнесі | Постер | Сұрақ – жауап | қорытыды |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
«Бекітемін»
Мектеп директоры:
Ж.Абдуллаев
«Шұғыла» жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Алпамыс батыр» жырының кейіпкерлері
6 - сынып
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Исанова Б.Е.
2016-2017 оқу жылы