kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аққудың айырылуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

разработка уроков по казахской литературе в 8 классе. по новой программе

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Аққудың айырылуы»

Қазақ әдебиеті 8 сынып


Сабақтың

тақырыбы: С.Сейфуллин. Аққудың айрылуы (10.12.10ж.)


Мақсаты: поэмаға талдау жасау, сөйлеу әрекеттерін әдеби тіл

элементтерімен байыту, табиғатты қорғауға баулу


Сабақтың түрі: аралас сабақ


Әдістері: түсіндірмелі баяндау, проблемалық, коммуникативті,

синквейн


Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру. – Сәлемдесу, түгелдеу.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар?

- Көңіл-күйлерің қалай?

- Сабаққа дайынсыңдар ма?

Үй тапсырмасын тексеру, бағалау

С.Сейфуллиннің өмірі туралы мәліметтермен танысу, поэманы оқып, мазмұнымен

танысу берілген.

Сынып оқушылары үй тапсырмасы бойынша 3 топқа бөлінеді.

Берілген тақырып кластер жасап қорғайды.

1-топ: Ақынның өмірі

2-топ: Ақынның шығармашылығы.

3-топ: Поэманың қысқаша мазмұны.

Жаңа сабақ

1. Сабақтың мақсатымен таныстыру

2. Поэма қай жылы жазылған? (1925ж)

3. Поэманы неше бөлікке бөлуге болады? Поэмаға жоспар жасату

А. Сарыарқа - жер жаннаты.

Б. Көлдің тіршілігі

В. Аққулар

Г. Мергеннің аққуды атуы

Д. Аққудың адалдығы.

Мұғалімнің түсіндірмелі баяндауы. Презентация.

1. Поэма – махаббат жайындағы романтикалық поэма.

Поэманың тақырыбы: махаббат, табиғат.

Идеясы: махаббатта адалдықты үлгі ету, табиғатты қорғауға баулу.

Поэмадағы ақынның көзқарасы: шын сүю, адалдық, тұрақтылық, қоршаған ортаны

қорғау, табиғат сұлулығын сақтау, аққуларды атуға болмайды. Олар арқылы автор

табиғаттың нәзіктігін көрсеткен.

Бекіту.

1- тапсырма. Көлді сипаттау.

2- тапсырма. Поэманың көркемдік ерекшеліктері: (теңеу, эпитет, кейіптеу)

Оқушылар кестені толтырады.

3-тапсырма. Автор аққуды, мергенді қалай суреттеген?


эпитет

теңеу

кейіптеу

Маржан құмы, күміс суы,

Кең айнадай көл,

Көл селк етті,

Айна көл, кербез аққу,

Уыздай, найзадай

Күңіренді көл қарғыс шашып, аққу бетін жаспен жуды, жалынды.

Суық жүрек, аппақ төс,



Аққу

Мерген

Екі ғашық, екі сұлу, екі маңғаз ғашық жұбай, сорлы жар, сорлы ғашық, аққу кербез

Сұрша мерген, шапшаң мерген,

Сұр мерген, батыр мерген,

4-тапсырма. Сұрақтармен жұмыс.

1)Автор аққудың қайғылы халін қалай суреттеген?

Поэмадан тауып оқыңдар

2). Мергеннің психологиясын қалай берген?

3). Поэмадан қандай ой түюге болады?

Аққулар – сұлулық, адалдықтың белгісі. Автор поэма арқылы аққулардың тұрақтылығын, адалдығын, қайсарлығын көрсетті. Ендеше аққуды ату әдемілікке, тазалыққа оқ ату.

Адамдар – аққулар секілді, табиғаттың бір бөлшегі. Табиғаттың қандай болатыны адамға ғана байланысты. Табиғатты аялайық, ол біздің ортақ үйіміз.

Үйге тапсырма: ой – толғау. «Аққулар айырылмасын» (Идеясы: табиғат сұлулығы сақталсын, адамдар сүйген жандарынан айырылмасын. Адамдар махабатын да қорғай білсін.)

Бағалау.

Рефлексия. «Көңіл-күй аралдары» әдісі арқылы.
















































Қазақ әдебиеті


Сабақтың

тақырыбы: 20 ғасыр әдебиеті. Мысал туралы


Мақсаты: 20 ғасыр әдебиетінің өкілдерімен таныстыру, мысал туралы

түсінік беру, сөйлеу дағдыларын, іскерліктерін дамыту, адам

бойындағы жақсы қасиеттерге баулу


Түрі: аралас сабақ


Әдістері: түсіндірмелі оқу, баяндау, іздендіру


Сабақтың барысы:


1. Ұйымдастыру. – Сәлемдесу, түгелдеу.

Сұрақтармен жұмыс (тілдік ортаға енгізу)

  • Абай кім?

  • Ол қайда дүниеге келген?

  • Абайды кім тәрбиелеген?

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Ғылым таппай мақтанба (жаттау)

Сұрақтарға жауап беру: 50 – бет, 1,2,3,4

3. Жаңа сабақты түсіндіру

1. сабақтың мақсатымен таныстыру

  1. 20 ғасыр әдебиеті

  2. мысал деген не?

  3. аллегория деген не?

  4. мысал жанрының шеберлері. – тақта

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б.

20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

Мәтінді оқу, аударту.

4. Бекіту: Кестені толтыру

Мысал деген не?

Мысал кейіпкерлері

Мысалда не туралы айтылады?

Мысал жанры шеберлері





  1. Үйге тапсырма: қазақ тілінде мысал оқып, мазмұнын даярлау.

  2. Қорытынды. Кесте бойынша қорытындылау.

Бағалау.



20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б. 20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б.

20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б. 20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б.

20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б. 20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б.

20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б. 20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б.

20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.

20 ғасырдағы әдебиет – ұлы дәуір әдебиеті. Қазақстанда мәдени байланыстар дамыды. Сондықтан әдебиет пен өнер де дамыды. 20 ғасыр басында қазақ тілінде 200 кітап басылып шықты. (было выпущено около двухсот книг) 20 ғасырдағы қазақ ақын – жазушылары: С.Торайғыров, А.Байтұрсынов, С.Көбеев, С.Дөнентаев, С.Сейфуллин, Б.Майлин т.б. 20 ғасыр басында әдебиеттік жанрлар шыға бастады. Бұрын тек поэзиялық әдебиет болатын, енді прозалық, драмалық шығармалар шыға бастады.
























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Аққудың айырылуы

Автор: Аленова Кымбат Биржановна

Дата: 08.01.2017

Номер свидетельства: 376360
