kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Абай мен ??нанбай образдары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Романда?ы Абай мен ??нанбай бейнелерін жа?а мен ескі заманны? к?рінісі ретінде ?арастырады, талдайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Абай мен ??нанбай образдары»

Сабақтың тақырыбы: Абай мен Құнанбай образдары

Сабақтың мақсаты: 1. М. О. Әуезовтің шығармашылығы туралы алған білімдерін толықтыру, Абай мен Құнанбай образдарын талдату;

2. Оқушылардың шешендік және кейіпкерлерді сын тұрғысынан талдау дағдыларын дамыту;

3. Имандылыққа, ізгілікке тәрбиелеу.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Қолданылатын әдіс - тәсілдер: баяндау, сұрақ- жауап, іздендіру, талдау, топтау стратегиясы, INSERT

Сабақтың көрнекілігі: қағаз флипчарт, фломастер, маркер. Күтілетін нәтиже:

1. М. О. Әуезовтің шығармашылығы туралы алған білімдері толығады, Абай мен Құнанбай образдарын талдайды;

2. Оқушылардың шешендік және кейіпкерлерді сын тұрғысынан талдау дағдыларын дамиды;

3. Имандылық, ізгілік тәрбие негіздері қаланады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі ОЖТ АКТ 5 минут

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар! - Сендер неше тіл білесіңдер? Кәнеки, сол тілдерде амандасып көрейік» -Негізгі туындысы қалай аталады? -Романның кейіпкерлерін атаңыз. –Негізгі кейіпкерлері ретінде кімдерді атар едің?

Топқа бөлу

Көп тілде өзара амандасады. Абай Құнанбай

Зере

Тәкежан т.б.

Абай және Құнанбай сөздерін тарту арқылы 2 топқа бөлінеді.

Білу ОБжК 8 минут

Оқыған әңгімелерін мазмұндату, талдату. Оқулықтан жазушының шығармашылығына шолу, керек мәліметтерді теру: «Адамдық негізі - әйел» деген көркемсөздің мәні «Отан от басынан басталады» ой тастауы «Ел болам десең – бесігіңді түзе» Драматургия саласындағы еңбегі «Драматургия – қазақ әдебиетіндегі негізінен Әуезов тудырған жанр» С.Мұқанов

- «Еңлік - Кебек», «Қарақыпшақ Қобыланды», «Қарагөз» т.б

- Қазақ прозасын еуропалық проза дәрежесіне көтерген алғашқы әңгімелері / «Қорғансыздың күні» /

- Қазақстан ҒА құруға ат салысуы / 1946 ж /

Зерттеуі: Абайды зерттеуі, Манасты зерттеуі

Аудармалары: Шекспир «Отелло», Тургенев, Тренев т.б

Түсіну ОБжК 5 минут

«Абай жолы» роман-эпопеясы туралы мағлұмат

Роман-эпопея туралы мағлұмат беру. Мазмұнына тоқталу. 4 кітаптан тұруы

Тарихи шындық, көркем шындық туралы түсінік беру, жетілдіру.

Эпопеяның маңызы – оның тек Абай мен Мұхтарды ғана әлемге танытпай, қазақ халқын да танытуы

«Абай жолы» роман-эпопеясы туралы пікірлер.

Қолдану ОЖТ 7 минут

Постер жасату

І топ: Абай бейнесін топтастыру

ІІ топ: Құнанбай бейнесі топтастыру

Талдау СТО ЖЕСО 10 минут

І топ: Атаның ұлы емес, адамның ұлымын (Абай бейнесі)

ІІ топ: Адамның емес, ата ұлы (Құнанбай бейнесі)


І топ төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы Абай бейнесін талдайды: 1.Абай неге халық жағына шықты? 2.Абайдың өнер-білім жолына бет бұруының себептері неде?

3.Құнанбай мен Абай арасындағы келіспеушілік, қайшылық тек әке мен бала арасындағы өкпе, наразылық па?

4.Абай бейнесін жасаудағы жазушы жеткен биіктікті немен түсіндірер едің?

ІІ топ төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы Құнанбай бейнесін талдайды:

1.Құнанбай бейнесін қатыгез, кері

кеткен кер заманның жанкешті жоқтаушысы ретінде суреттеуінің себебі неде?

2.Құнанбайдың дәуренінің өтіп, заманының кетіп бара жатқанын романнан үзінді келтіре отырып дәлелде.

3.Қодар мен Қамқа өлімінің басты себаптері неде?

4. Мал бермей неге қызын берді?


Жинақтау ТжДБО 7 минут

Маған ұнаған кейіпкер. (Оқушылар пікірі, ойтолғау)

Бағалау СТО ОБжОүБ 3 минут


Оқушының өзіне қойған бағасы ескеріліп, мұғалім өз бағасын қояды.

Стикерге «V» - «білемін», «-» - «білмеймін», «+» - «мен үшін жаңа ақпарат», «?» - «мені таңқалдырды» деп түйін жасап, «өзіме «» деген баға қояр едім» деп жауап жазады.












































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Абай мен ??нанбай образдары

Автор: Абышева ?семг?л Б?кібай?ызы

Дата: 08.07.2016

Номер свидетельства: 337148
