kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок белорусского языка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тэма: А.Федарэнка “Падслуханая казка”

     Мэта: аналіз твора А.Федарэнкі “Падслуханая казка”, паказ адрознення літаратурнай казкі ад народнай;

Задачы: Пазнаёміць пяцікласнікаў з казкай А. Федарэнкі; выкарыстоўваць на ўроку прыёмы візуалізацыі (карты, схемы, відэа, уласныя малюнкі вучняў, калектыўнае складанне “воблака слоў”)

     Развіваць памяць, лагічнае мысленне, звязную мову; творчыя здольнасці вучняў.

     Выхоўванць адказнасць, пачуццё прыгажосці, патрыятызму, эстэтычныя пачуцці. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок белорусского языка»

Дата :17.12.23

Клас: 5 “В”

Тэма: А.Федарэнка “Падслуханая казка”

     Мэта: аналіз твора А.Федарэнкі “Падслуханая казка”, паказ адрознення літаратурнай казкі ад народнай;

Задачы: Пазнаёміць пяцікласнікаў з казкай А. Федарэнкі; выкарыстоўваць на ўроку прыёмы візуалізацыі (карты, схемы, відэа, уласныя малюнкі вучняў, калектыўнае складанне “воблака слоў”)

     Развіваць памяць, лагічнае мысленне, звязную мову; творчыя здольнасці вучняў.

     Выхоўванць адказнасць, пачуццё прыгажосці, патрыятызму, эстэтычныя пачуцці. 

Абсталяванне: ТСО (відэа, музычная кампазіцыя “Вальс кветак”, карткі з заданнямі (табліцы), ватман, каляровыя фламастары.

     Ход урока

     1.Арганізацыйны момант

       Звонка празвінеў званок –

       Усіх паклікаў на ўрок.

       Тут ствараюць нам умовы –

       І да працы мы гатовы.

     2.Увядзенне ў тэму.

     Давайце ўспомнім, які раздзел мы вывучаем?

     Сёння мы працягнем знаёміцца з заключным творам у гэтым раздзеле “Падслуханая казка” Андрэя Федарэнкі.

     3.Работа з тэкстам.

     Прачытаўшы назву твора, ці можам вызначыць, ад каго пачута, дзе падслухана казка?

     Чытанне тэкста з прагназаваннем.

     Настаўнік чытае 1 абзац.

     -Ці  лёгкае гэта заданне? А якую  б кветку намалявалі вы? Чаму  менавіта такую?

Папераджальнае заданне (на дошцы намаляваныя вучнямі кветкі)

  • Давайце мы зараз паглядзем на нашу дошку: дзяўчынкі таксама намалявалі цудоўныя кветкі!

     -А  ці ведаеце вы ўсе гэтыя  кветкі?

     Настаўнік чытае 3 абзац (1 сказ).

     -Як вы лічыце, пра што мог быць гэты сон? Уявіце тое, што снілася Марыйцы, паглядзіце зараз цудоўны відэаролік пра кветкі пад музыку

     Настаўнік чытае абзац да канца пад музыку Чайкоўскага “Вальс кветак”. (На мультымедыя відэа-ролік з рознымі прыгожымі кветкамі. )

 Ці можаце дакладна сказаць,якія  кветкі найбольш спадабаліся  Марыйцы? Якія б кветкі яна  магла пачаць маляваць?

     Фізкультхвілінка

     Аналіз твора

     1.Якое  ўражанне аказаў на вас твор?

     2.Чаму  мы гэты твор лічым казкай?

     3.Чым  адрозніваецца народная казка  ад літаратурнай?

     4.З  якой цяжкасцю сутыкнулася галоўная  гераіня казкі пры выкананні  дамашняга задання?

     5.Апішыце  поплаў, які прысніўся Марыйцы.

     6.Пра  якія краіны расказваюць маргарыткі  на поплаве, што прысніўся Марыйцы?


     4.Гульня “Фота-апісанне”(паказваецца слайд з выявай кветкі, вучні зачытваюць, як выглядае кветка ў творы).

     

     Настаўнік. Пра маргарытку складалі легенды, паданні, апявалі ў вершах.

     Маргарытка валодае і лекавымі здольнасцямі: яна лечыць раны, дапамагае пры паралізаваных органах. Пры плямах на целе неабходна закіпяціць гэтую траву з карэннямі ў дажджавой вадзе, вымыць ёю плямы – яны пройдуць. Лічыцца, што калі маці будзе дабаўляць у грудное малако сок маргарытак, то дзіця вырасце моцным і здаровым.

     6.Гульня “Суадносіны”

     1.Швецыя

     1.праверка  спаўнення жаданняў

     2.Германія

     2.букет  ад рыцара

     3.Аўстрыя

     3.паходжанне  назвы

     4.Беларусь

     4.легенда  пра паходжанне

     5.Грэцыя

     5.помнік  кветцы

     6.Італія

     6.звычай

     7.Англія

     7.прадвеснік  вясны

     8.Францыя

     8.гісторыя  краіны

     Адказы:1-7, 2-1, 3-5, 4-8, 5-3, 6-4, 7-6,8-2

Узаемаправерка (вучні абменьваюцца карткамі , правяраем разам)

     7.Падвядзенне вынікаў.

     Спадзяюся, што вы сёння даведаліся шмат новага не толькі пра маргарытку, але і пра некаторыя звычаі і традыцыі розных краін. Як вы думаеце: маргарытку з якой краіны намалюе Марыйка і чаму?

     Выстаўленне і каменціраванне адзнак

     8.Д\З: с.138 (пытанні і заданні), складзіце на аснове твора казку пра любую іншую кветку.

     9.Рэфлексія. Воблака слоў

     Давайце створым калектыўнае “Воблака слоў” па творы “Падслуханая казка”. (На плакаце вучні пішуць, якія словы асацыіруюцца ў іх з пройдзеным творам, з тым, што яны даведаліся новага на ўроку)


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Урок белорусского языка

Автор: Корнюшко Елена Сергеевна

Дата: 08.12.2023

Номер свидетельства: 641634
