kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Есімдіктен ?ткенді ?айталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты.

А) Білімділік: Есімдік туралы ал?ан теориялы? білімдерін практикада ?олдану; ауызша, жазбаша талдау ж?мыстарын ж?ргізе отырып, білімдерін бекіту.

?) Дамытушылы?: ойлау ?абілеттерін, ?иялдарын дамыту; ой ?орытып, на?ты шешім жасау?а ?йретіп, ?здеріне сенімдерін арттыру.

Б) Т?рбиелік: сауатты жазу?а, ??ыптылы??а баулу, топпен ж?мыс жасап, бір – бірін ты?дай білуге ?йрету; с?йлеу м?дениеттерін ?алыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Есімдіктен ?ткенді ?айталау »

№ 45 мектеп-гимназиясы Шымкент қаласы Есімдіктен өткенді қайталау Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Қаржаубаева Жазира Мамыровна

45 мектеп-гимназиясы Шымкент қаласы

Есімдіктен өткенді қайталау

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Қаржаубаева Жазира Мамыровна

Сабақтың мақсаты. А) Білімділік: Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану; ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту. Ә) Дамытушылық: ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту; ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру. Б) Тәрбиелік: сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу, топпен жұмыс жасап, бір – бірін тыңдай білуге үйрету; сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты.

А) Білімділік: Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану; ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту.

Ә) Дамытушылық: ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту; ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру.

Б) Тәрбиелік: сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу, топпен жұмыс жасап, бір – бірін тыңдай білуге үйрету; сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру.

Сабақтың барысы.    1.Есімдік туралы осыған дейін не білдік?  2. Есімдік дегеніміз не? 3. Жұмбақ сұрақтар» Бұл қай есімдіктер?» 4. Басқаның бәрін өзі сұрайды, өзінен ешкім сұрамайды? 5. Жақтас жалғауға жіктеле қояды, жақтас емесіне жоламай қояды? 6. Көпшіл және көңілшек,  Ештемені бөліп жармайды,  Көптік ұғым беріп,  Көпшілікті қармайды. 7. Құрамындағы сөздің көбін көршісінен сұрап алыпты. Алдына бір буын қосыпты да, есімдіктің бір түрі боп тұра қалыпты.

Сабақтың барысы.

1.Есімдік туралы осыған дейін не білдік?

2. Есімдік дегеніміз не?

3. Жұмбақ сұрақтар» Бұл қай есімдіктер?»

4. Басқаның бәрін өзі сұрайды, өзінен ешкім сұрамайды?

5. Жақтас жалғауға жіктеле қояды, жақтас емесіне жоламай қояды?

6. Көпшіл және көңілшек,

Ештемені бөліп жармайды,

Көптік ұғым беріп,

Көпшілікті қармайды.

7. Құрамындағы сөздің көбін көршісінен сұрап алыпты. Алдына бір буын қосыпты да, есімдіктің бір түрі боп тұра қалыпты.

Деңгейлік тапсырмалар  І деңгей  4-тапсырма.  Мәтіннен есімдіктерді табу

Деңгейлік тапсырмалар І деңгей 4-тапсырма. Мәтіннен есімдіктерді табу

2. Көп нүктенің орнына тиісті есімдіктерді қойып жаз  ..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл?..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік.  Есімдіктер: осы, сіз, бұлар, өз, мына, мынау, кім

2. Көп нүктенің орнына тиісті есімдіктерді қойып жаз

..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл?..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік.

Есімдіктер: осы, сіз, бұлар, өз, мына, мынау, кім

ІІ деңгей 1.Бәрі, түгел,барлық деген сөздерге сөйлем құра. 2.Мәтіннен септік және жіктік жалғауы бар сөздерді теріп , жалғауларын ажыратыңдар. Анасынан, үйге, нанымыз, адамға, зейінмен, топырақты.

ІІ деңгей

1.Бәрі, түгел,барлық деген сөздерге сөйлем құра.

2.Мәтіннен септік және жіктік жалғауы бар сөздерді теріп , жалғауларын ажыратыңдар.

Анасынан, үйге, нанымыз, адамға, зейінмен, топырақты.

“ Сергіту сәті” “ Сіз” деген – сыпайылық, “ Сен” деген – анайылық. “ Біз” деген – көмек, “ Сіз” деген – әдеп.

Сергіту сәті”

“ Сіз” деген – сыпайылық,

“ Сен” деген – анайылық.

“ Біз” деген – көмек,

“ Сіз” деген – әдеп.

   Семантикалық карта      Мысалдар Барлық   жіктеу   олар сілтеу   сұрау мыналар   өздік өздері   болымсыздық ешқашан   жалпылау біздің   қайда   әлдеқашан Біреуге ештеңе әне Қалай өзім бүкіл ешқашан  

  Семантикалық карта  

Мысалдар

Барлық

  жіктеу

 

олар

сілтеу

 

сұрау

мыналар

 

өздік

өздері

 

болымсыздық

ешқашан

 

жалпылау

біздің

 

қайда

 

әлдеқашан

Біреуге

ештеңе

әне

Қалай

өзім

бүкіл

ешқашан

 

Тест . 1. Жіктеу есімдігін табыңыз: А) Бұлар В) қайдан С) ешкім Д) олар Е) кейбіреу 2. Тәуелденген тұлғадағы сілтеу есімдігін табыңыз: А) Кіміңіз? Несі? В) Бұнысы, мынауымыз С) Соның, анаған Д) өздерің, өзіңіз Е) Барлығынан, бәрінің 3. Болымсыздық есімдігін көрсетіңіз: А) Бірнеше В) Саған С) Дәнеңе

Тест .

1. Жіктеу есімдігін табыңыз:

А) Бұлар В) қайдан С) ешкім Д) олар Е) кейбіреу

2. Тәуелденген тұлғадағы сілтеу есімдігін табыңыз:

А) Кіміңіз? Несі?

В) Бұнысы, мынауымыз

С) Соның, анаған

Д) өздерің, өзіңіз

Е) Барлығынан, бәрінің

3. Болымсыздық есімдігін көрсетіңіз:

А) Бірнеше

В) Саған

С) Дәнеңе

4. Есімдік сөйлемде қандай жағдайда анықтауыш болады? А) Зат есім орнына қолданылса В) сын есім, сан есім орнына қолданылса С) Мезгіл, мекен мағынасын білдірсе Д) Сөйлем соңында келсе Е) Үстеу сөздердің орнына қолданылса 5.Дұрыс септелген есімдікті табыңыз: А) менге В) сенмен С) сода Д) бұдан Е) сеннің 6. Болымсыздық есімдігін тап А) дәнеме В) бірдеме С) сода Д) әлдекім Е) біреу

4. Есімдік сөйлемде қандай жағдайда анықтауыш болады?

А) Зат есім орнына қолданылса

В) сын есім, сан есім орнына қолданылса

С) Мезгіл, мекен мағынасын білдірсе

Д) Сөйлем соңында келсе

Е) Үстеу сөздердің орнына қолданылса

5.Дұрыс септелген есімдікті табыңыз:

А) менге В) сенмен С) сода Д) бұдан Е) сеннің

6. Болымсыздық есімдігін тап

А) дәнеме

В) бірдеме

С) сода

Д) әлдекім

Е) біреу

Есімдіктерді тауып, есімдік болған сөздердің қандай бөліктерден тұрғанын ажырат. ....Ерлік, елдік, қайрат, бірлік, бақ, ардың, Жауыз тағдыр жойды бәрін не бардың... Алтын күннен бағасыз бір белгі боп, Нұрлы жұлдыз, бабам тілі, сен қалдың!

Есімдіктерді тауып, есімдік болған сөздердің қандай бөліктерден тұрғанын ажырат.

....Ерлік, елдік, қайрат, бірлік, бақ, ардың,

Жауыз тағдыр жойды бәрін не бардың...

Алтын күннен бағасыз бір белгі боп,

Нұрлы жұлдыз, бабам тілі, сен қалдың!

Үй тапсырмасы. Есімдікті қатыстыра отырып, «Менің отбасым» тақырыбында әңгіме жазу

Үй тапсырмасы.

Есімдікті қатыстыра отырып,

«Менің отбасым» тақырыбында әңгіме жазу


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Есімдіктен ?ткенді ?айталау

Автор: ?аржаубаева Жазира Мамыровна

Дата: 20.02.2015

Номер свидетельства: 176500
