Өзін -өзі тану. 5 сынып
Тақырып: «Жаным толған жақсылық»№ 26
Құндылық: қиянат жасамау.
Қасиеттер:риясыз жақсылық,қайырымдылық жасау,қамқорлықкөрсету.
Мұғалім: Куаналиева А.Ж.
Сабақ мақсаты: Оқушыларды жақсылық жасауға үйрете отырып, қиянат жасамау құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: -адам өмірінде риясыз жақсылық жасауға үйрету. -жақсылық жасай білуге,қамқорлыққа тәрбиелеу. --өмірде көмектесу,қайырымдылық жасау әрекетін дамыту. | Ресурстар: оқулық,интернет, «Өзін-өзі тану» журналы |
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. 5Т Тыныштық сәті. «Су патшалығына ойша саяхат» | |
2.Үй тапсырмасын тексеру.№ 26 «Ақ көгершін» М.Байділдаұлы - Бала көгершіннің жағдайына қарамастан неліктен оны алды? -Көгершін алғысын қалай білдірді? | |
3.Дәйексөз. «Біреуге жақсылық етсең ол жақсылығыңды міндет етпе» Ы.Алтынсарин. -Жақсылық жасасаң,міндет етпе дегенді қалай түсінесің? -Жақсылық жасау қандай әрекет ? -Дұрыс әрекет жасау қандай құндылыққа жол ашады? | |
4.Әңгімелеу.Мұғалімнің сыйы Денсаулық дәрісі (аңыз әңгіме) Бір патша ауырып жатқанда сарайындағы емші оған ем ретінде «Денсаулық» салатын жасап жеуді ұсынады. Ал, салат құрамы мынандай екен: «Тыңдай білудің тамырын, қайырымдылық дәруменін, тіл табысудың жапырағын салыңыз, риясыз жақсылық жасау тұзын, жан тазалығы мен сенім жемісін қосып,бәрін сабырлықтың ыдысында сақтап, күнде пайдаланыңыз»- деген екен. -Патша емді өмірінде қалай қолданады деп ойлайсыңдар? -Салат неден жасалған?(құрамын ата) -Өз өмірімізде қайырымдылық,қамқорлық,риясыз жақсылық қасиеттері болса,қандай құндылық бойымыздан табылады? | |
5.Шығармашылық жұмыс,топтық жұмыс. Шығармашылық жұмысты жүргізбес бұрын,балаларды топтарға бөліп аламыз. Мен сендерге табиғатың бір бөліктерін беремін (бұлт,жапырақ,гүл) суреттері. Ал сендер кімге қандай сурет түссе,сол бойынша топтаса қойындар. І топ «Бұлттар». Тапсырма «Ағаш еккен бала...» ІІ топ «Жапырақтар». Тапсырма «Жолдан сөмке тауып алдың...» ІІІ топ «Гүлдер». Тапсырма «Дүкенде саған артық ақша қайырды...» | |
6.Топпен ән айту. «Достар» әні Айжігіт Асанов, Фариза Оңғарсынова 1.Ақ,қарамыз,сарымыз Тату доспыз бәріміз. Достық жайлы ән салып, Шырқатайық, кәне,біз 2.Жүзімізге қараңыз Бал-бұл жанған баламыз Бізге қымбат күн шуақ, Бізге қымбат анамыз. 3.Күннің нұрын сүйеміз, Қырдың гүлін сүйеміз. Бізді ойнатып тәтелер, Күлдіргенін сүйеміз 4.Балдырғанбыз арай жүз Бал-бұл жанып қараймыз Ойыншықтар біздерде Көп болғанын қалаймыз 5. Таласпаймыз біз бірақ Отырмаймыз тұнжырап Қуысамыз көгалда Жүгіреміз құлдырап 6.Ән саламыз күнде біз Шаттық толы іргеміз Біз мәңгіге достармыз , Біз мәңгіге біргеміз. | |
7.Үй тапсырмасы №27 «Күн мен гүлдер» әңгімесін оқып келу. | |
8.Соңғы тыныштық сәті: (Көңіл толқыны әуеніменен ) Өздеріңіздің табиғатқа,үлкен адамдарға ,өздеріңнен кіші адамдарға , ата –анаңа, ұстазыңа,мектебіңе және достарыңа,бір- біріңе жасаған жақсылықтарыңызды елестетіңіз. | |