Заман ?згерген сайын мектептегі о?ыту ?дістері де ?азіргі уа?ыт?а сай ?згеруге тиіс деп ойлаймын. Д?ст?рлі саба?та ?олданып ж?рген к?птеген ?діс- т?сілдерді жа?адан ?арастырып, мазм?нын зерттеп оны? формасын ?азіргі кезге ы??айлатып ж?не ?мір ?ар?ына ?згерген сайын интерактивті ?дістерді ?зімізді? ж?мысымыз?а е?гізу керекпіз. О?ушыны – жеке т?л?а ретінде ?абылдап, оны т?рбиелеуде ж?не білім беруде бас?а жолдарын ?арастыруымыз керекпіз. Жеке т?л?аны т?рбиелеу мен білім беру барысында оны білімді ?зі табу?а, ізденуге, шы?армашылы??а, ?зі- ?зімен ж?мыс істеуге ?йрету. Б?л ?азіргі заманны? м??алімге ?ойып отыр?ан талабы. Ал, м??алім осы о?у ?дерісінде: к?шбасшы, ба?ыттаушы, ке?есші, досы ретінде болу?а міндетті. Сонымен ?атар т?рбие мен білім беруде м??алімдерді? инновациялы? іс-?рекетіні? ?ылыми педагогикалы? негіздерін ме?геру болады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Саба? жоспары "Атамекен" 10-сынып»
Сабақтың тақырыбы: Атамекен
Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Мәтін арқылы жаңа сөздер. Сөз тіркестері мен сөйлем құрау.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін қайталау. Морфологиялық талдау жасауды білу; Табиғат, жер-ана, Отан, туған жер, атамекен ұғымдарының мағынасын түсіндіру.
Ә) Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорын, сөз байлығын дамыту;
Б) Тәрбиелік: Табиғат пен Жер-Ананы сүйе білу, оны аялау – әр азаматтың борышы екеніне тәрбиелеу.
Сабақ көрнекіліктері: Сызба, интерактивті тақта, үлестірмелі тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет, музыка.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу;
Оқу-құралдарын алу
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы- АТАМЕКЕН. Мақсаты – жаңа сөздер үйрену, олармен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін еске түсіру. Морфологиялық талдау жасау.
ІІ. Тіл дамыту. АТАМЕКЕН (земля предков, отчизна) сөзінің синонимін айтыңдаршы?
Сен атамекенің, туған жерің туралы не білесің?
Қазақстан қандай ел?
Туған жер туралы қандай мақал-мәтел білесің?
Өлең жолдарын еске түсіріп көрейікші?!
Отан деген – атамекен.
Отан деген – туған жер.
Отан – ана,
Отан – үлкен
Қазақстан – туған ел.
Е.Өтетілеуов
ІІІ. Үй тапсырмасын тапсырмасын сұрау.
А) Диалог. Орда мәтінінің мазмұнын айту.
Б) Өткен сабақты қайталау.
Айқындауыш мүше.
№1 Берілген сөйлемнің тыныс белгілерін қойып, қойылу себебін түсіндір.
Еліміздің болашағы жас ұрпақтың дені сау мейірімді сауатты бақытты болуын тілеймін.
ІҮ. Жаңа сабақ.
А) Жаңа сөздермен жұмыс.
Тіркеспе қыстау – соединенные друг с другом дома на зимовье
Тоқалтам – дом без чердака
Қоржын үй –дом из двух комнат
Күнкөріс – житье
Ілтипатпен - уважительно
құрылымы , құрылысы -строение
безендіру, әшекейлеу, әдемілеу-украшать
ескінің көзі -свидетель старины
сіңіседі екен – впитывается (сіңеді)
Мұғалімнің оқуы
Хормен оқу
Кезектесіп оқу
Осы сөздермен сөз тіркестерін құрау.
Сөз тіркестерінен сөйлем құрау.
Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібіне көңіл бөлу. Еске түсіру.
Көмекші етістік (вспомогательный глагол) сөйлемнің соңында тұрады.
Көмекші сөздер (служебные слова)
Б) Кітаппен жұмыс.
мәтінді түсініп оқу;
мәтін бойынша сұрақ – жауап;
мәтіннің мазмұнын айту.
В) Жазбаша жұмыс. 20-бет, 3-тапсырма. Морфологиялық талдау жасау.