kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстан Республикасының Еңбек құқығы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға құқықтық сауаттылықты арттыру 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан Республикасының Еңбек құқығы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1 
Еңбек құқығы түсінігі

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:9

Қатысқандар:

Қатыспаған-дар:

Сабақтың тақырыбы

Еңбек құқығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.1.1 еңбек құқығы ұғымын түсіндіру

Сабақтың мақсаттары


Еңбек құқығы мен ұстанымдарын оқып үйренеді.

Бағалау критерийі

еңбек құқығы ұғымын сипаттайды..

Тілдік мақсаттар



Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Еңбек құқығы, еңбек қатынастары, еңбек бостандығы, конститутциялық кепілдіктер, еңбек шарты.


Құндылықтарға баулу

Өткен тарихқа құрметпен қарау,мақтаныш сезімін қалыптастыру. «Мәңгілік ел» идеясының(6-бөлім )құндылықтарын негізге ала отырып,Ұлттық демократиялық-патриоттық ұстанымдарын бойына сіңіру.


Пәнаралық байланыс


Алдыңғы оқу


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 5мин










Сабақтың ортасы


30 мин




















Сабақтың соңы 5мин


Ой қозғау. «Кіру билеті» стратегиясы. (оқушылардың қолына өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар жазылған қағазды беремін. қолына жазылған сұраққа жауап береді)

ҚБ. Бармақпен бағалау

М. Еңбек құқығының әдісі құқықтық реттеу қандай тәсілмен іске асырылады деген сауалға жауап береді. Еңбек құқығы әдістері құқықтық нормалардан көрніс табады. Еңбек құқығы әдістерін мынандай белгілермен:

1) еңбектік құқықтық қатынастар және солардың негізінде туындайтын басқа да қаты­настарды реттейтін императивтік және диспозитивтік нормалардың қосындысымен;

2) еңбек құқығы пәнін реттейтін орталықтанған, жергілікті және шартты әдістердің қосындысымен;

3) әлеуметтік әріптестіктің тараптарының өкілдерін қатыстыра отырып қоғамдық қатынастарды реттеуде әлеуметтік-әріптестік келісімдерді барынша кең пайдаланумен;

4) жалдамалы еңбекті пайдалануды реттеудің даралығы мен саралап жіктелінуі;

5) еңбек дауларын шешудің ерекше тәртібін бекітуімен сипатталады.

Еңбек құқығы жүйесі деп біртұтас еңбек құқығын бір-бірімен тығыз байланысты жеке бөлшектерге (институттарға) бөлуден көрінетін объективті өмір сүретін құқық саласының құрылымын айтамыз. Еңбек құқығы жүйесі жалпы және ерекше сияқты екі бөлімнен тұрады. Еңбек құқығының жалпы бөлімі жалпылама сипаттағы және еңбек құқығы институттарының барлығына бірдей қолданылатын нормалардан тұрады. Ол нормалар еңбек құқығының пәнін, негізгі қағидаттарын, еңбекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін қамтиды. Еңбек құқығының ерекше бөлімі еңбектік құқықтық қатынастардың және онымен тығыз байланыстағы еңбек катынастарының жекелеген элементтерін қамтиды.

Еңбек құқығы негіздері (деректік көздері) дегеніміз заңнамалармен белгіленген, арнайы құзыретті органның нормативті актілері. Еңбектік құқықтық қатынастарын және онымен тығыз байланысты еңбек қатынастарын реттейтін нормативті актілердің төмендегідей өзіндік ерекшеліктері бар:

1) еңбек туралы норма­тивтік актілер жүйесінде еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі қабылдаған заңдық күші бар актілердің санының көптігі;

2) жұмыс берушімен еңбек ұжымы арасында кәсіпорын деңгейінде қабылданатын жергілікті нормативтік актілердің са­нының басымдылығы;

3) нормативтік актілердің жалпы және арнайы болып бөлінуі. Еңбек құқығы негіздері (деректік көздері) заңдық күшіне қарай: заңдар, заңдық күші бар актілерге — Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтары, үкіметтің қаулысы, өкімі, бұйрықтар, ережелер және жергілікті нормативтік актілерге және әрекет ету деңгейлеріне байланысты республикалық, салалық және жергілікті болып бөліне

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі

1-қадам: мәтінмен жұмыс

2-қадам: жұптық талқылау

3-қадам: топтық тұжырым

4-қадам: топтық қорғау


Бағалау «Бағалау парағы» (әр тапсырмаға топтарға алдын ала дайындалған критерийлер таратылады, сол бойынша ұпай саны есептеліп хабарланады)



Сараланған тапсырма:

1-деңгейлі тапсырма.Кестені толтырыңдар.


Еңбек құқықтық қатынастар


Еңбек құқықтық қатынастарының объектілері

Еңбек құқықтық қатынастарының субектілері

Еңбек құқықтық қатынастарының мазмұны






2-деңгейлі тапсырма.Кестені толтырыңдар.

Еңбек құқығы субьектілері

Жеке субьектілер

Еңбек құқығының ұжымдық субьектілері

Еңбек құқығының мемлекеттік субьектілері





Бағалау.


«Серпілген сауал»

1.Қазіргі қоғамдағы еңбек құқығының маңыздылығы туралы айтып беріңдер.Еңбек құқығы деген не?Еңбек істемеген адам жауакершілікке тартыла ма?

2.Еңбек құқықтық қатынастарының мазмұнын ашып көрсетіңдер.Еңбек құқықтық қатынастары қандай негізде басталады?


Бағалау «Бағалау парағы №2»




Интер. тақта

АКТ

Құқық негіздері 9-сынып

А.С.Ибраева.

С.Б.Гончарев




























Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды.




Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Топтық жұмыста оқушылар әдісін қолдануда

2. Жұптық жұмыс жүргізуде

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Право

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстан Республикасының Еңбек құқығы

Автор: Сабырова Арайлым Нұржауқызы

Дата: 05.06.2020

Номер свидетельства: 552734
