Пән: дүниетану | Мерзімі: 03.10. |
Ортақ тақырып: Менің мектебім | Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы мектеп-гимназиясы |
Сабақ: 1 | Мұғалімнің аты-жөні: Абдиходжаева К.У. |
Сабақтың тақырыбы: Мен және менің мектебім |
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.2.1. мектептің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру; 1.1.2.2. мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: өз мектебі туралы біледі, мектепте кімдер жұмыс істейтінін және олардың қызметі туралы түсінеді |
Оқушылардың басым бөлігі: мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтайды |
Кейбір оқушылар: мектептегі кітапхана қызметін пайдалана алады, кітаптармен қолданады, оқыған кітаптардың мазмұнын басқаларға түсіндіреді, кітапхана ережелерін құрастыра алады |
Бағалау критерийлері | 1. Мектептің маңыздылығын біледі. 2. Мектепте жұмыс істейтін адамдар туралы әңгіме құрастырады. 3. Сурет пен сөзді сәйкестендіреді. |
Тілдік мақсат | Оқушылар мектеп туралы әңгіме құрастыра алады |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: мұғалім, кітапханашы, аспаз, дәрігер |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша, жазбаша |
Талқылауға арналған сұрақтар: Өз мектебің туралы не білесің? Мектепте кімдер жұмыс істейді? Не себепті мектеп қызметкерлерінің жұмысы маңызды деп ойлайсыз? |
Құндылықтарды дарыту | Патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет |
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану, көркем еңбек |
Акт қолдану дағдылары | Слайд, аудиожазба «Мектептің әнұраны», аудиожазба «Аяулы мектебім», бейнежазба «Ыбырай Алтынсариннің мектебі» |
Бұған дейінгі меңгерілген білім | Әртүрлі қарым-қатынас, игі істер қоғам игілігіне бағытталатынын біледі |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) | ресурстар |
Сабақтың басы 1 минут 2 минут | 1. Ұйымдастыру кезеңі 2. «Иә, жоқ» әдісімен алдыңғы сабақты қайталау: - эмоция дегеніміз сезім білдіру - өз эмоцияларымызды басқаруға болмайды - қоғам игілігіне жасалған істер табыс және жақсы көңіл-күй сыйлайды - теріс эмоциялар (мұнаю, үрейлену, ашулану) денсаулыққа зиянын тигізбейді 3. Оқушыларды «мұғалім», «дәрігер», «аспаз», «кітапханашы» бейнеленген суреттер бойынша 4 топқа бөлу | суреттер |
Ортасы 2 минут 3 минут 5 минут 2 минут 9 минут 3 минут 3 минут 3 минут | 1. «Бірінші кітапханалар және олардың қалаушылары туралы» слайд көрсету 2. «Мектеп» сөзіне топтастыру жасату мектеп Дескриптор: Кері байланыс «Табысты баспалдақ» 3. Оқулықпен жұмыс, 18 бет. «Ойлан. Жұптас. Талқыла» әдісі, жұптық жұмыс. Оқушылар суреттегі көріністі өз мектебімізбен салыстырады. Дескриптор: мектептің маңыздылығын түсінеді; кабинетте болатын жиһаздарды салыстырады; мұғалім және оқушының рөлін анықтайды Кері байланыс «Араның ұясы» 4. Мектептің әнұранын тыңдату Дескриптор: - мектептің әнұраны бар екенін біледі - мектептің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді - мектебін мақтан етеді 5. Оқулықпен жұмыс, 19 бет. Топтық жұмыс. Әр топ «Мектепте кімдер жұмыс істейді?» әңгіме құрастырады. Дескриптор: мектепте кімдер жұмыс істейтінін атайды олар қандай жұмыс атқаратынын анықтайды әр қызметкерге құрмет көрсетуді түсінеді Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» Сергіту сәті «Аяулы мектебім» әніне қимыл жасату. 6. Дәптермен жұмыс, 10 бет, 8 жұмыс парағы. Сурет пен сөзді сәйкестендіру. Жеке жұмыс. Дескриптор: Кері байланыс «Үлгердім, үлгермедім» 7. «Сен білесің бе?» Ыбырай Алтынсарин туралы бейнежазба көрсету Дескриптор: Қазақстанда алғашқы мектеп ашқан Ыбырай Алтынсарин екенін біледі; алғашқы мектептер қандай болғанын көреді; сол кезеңде білім алу қаншалықты қиын болғанын түсінеді | слайд оқулық аудиожазба оқулық аудиожазба жұмыс дәптері бейнежазба |
Соңы 12 минут | 8. Кітапханаға саяхат. Дескриптор: | |
Қалыптастырушы бағалау – ауызша жүргізіп отырамын | | |
Қосымша мәліметтер |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? А оқушы – мектеп кітапханасында қандай заттар бар екенін атайды В оқушы – мектеп кітапханасының сызбасын сызады С оқушы – кітапхана ережелерін құрастырады | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған сарау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс еңгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
№ | критерий | дескриптор | бал |
1 | «Мектеп» сөзіне топтастыру жасайды | 1. «мектеп» сөзінің мағынасын түсінеді 2. «мектеп» сөзіне қатысты сөздерді айтады | 2 |
2 | Суреттегі көріністі өз мектебімізбен салыстырады | 1. мектептің маңыздылығын түсінеді; 2. кабинетте болатын жиһаздарды салыстырады; 3. мұғалім және оқушының рөлін анықтайды | 3 |
3 | Мектептің әнұранын тыңдайды | 1. мектептің әнұраны бар екенін біледі 2. мектептің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді 3. мектебін мақтан етеді | 3 |
4 | «Мектепте кімдер жұмыс істейді?» әңгіме құрастырады. | 1. мектепте кімдер жұмыс істейтінін атайды 2. олар қандай жұмыс атқаратынын анықтайды 3. әр қызметкерге құрмет көрсетуді түсінеді | 3 |
5 | Сурет пен сөзді сәйкестендіреді | 1. сөздерді оқиды 2. суреттерді анықтайды 3. сурет пен сөзді сәйкестендіреді | 3 |
6 | «Сен білесің бе?» Ыбырай Алтынсарин туралы бейнежазба көреді | 1. Қазақстанда алғашқы мектеп ашқан Ыбырай Алтынсарин екенін біледі; 2. алғашқы мектептер қандай болғанын көреді; 3. сол кезеңде білім алу қаншалықты қиын болғанын түсінеді | 3 |
7 | Кітапханаға саяхат | 1. кітапхана қайда орналасқанын біледі; 2. кітапханашының жұмысын түсінеді | 2 |
| Жалпы бал | | 19 |