kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жылытқыш құралдар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл ҚМЖ жаратылыстану пәні бойынша 1сынып мұғалімдеріне сабақ жоспарлауға арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жылытқыш құралдар»

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Жаратылыстану

Ортақ тақырып:

Табиғат физикасы: Жылу. Электр. Магниттілік


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Табиғат физикасы\ «Дәстүр және ауыз әдебиеті» ортақ тақырыбы бойынша\


Күні:16.05.2018

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Кошербаева К.С.


Қатысқандар саны:24

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы:

Жылытқыш құралдар

Оқу мақсаты

1.5.4.1 Жылыту жабдықтары мен құрылғылардың атау



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жылыту жабдықтары мен құрылғыларды атайды, анықтайды.

Көптеген оқушылар Жылыту жабдықтары мен құрылғыларды салыстырады ,қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды.

Кейбір оқушылар: Жылыту құрылғыларын анықтай отырып ас пісіретін,киім үтіктейтің құралдардан ажыратады,өмірде қолданады,техникалық қауіпсіздігін сақтайды.



Бағалау критерийлері

Жылыту құрылғыларын анықтайды.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады: жылу,жылыту құралдарын атай алады.


Пәнге тән лексика мен терминология:

Камин-ошақ-алды ашық пеш ерте заманда қолданған пеш түрі.

Пеш-түтін шығатын мұржасы бар,сазбалшықтан,кірпіштен жасайды.

Батарея,радиатор-техниканың дамуына байланысты жаңадан жылытқыш құралдары.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

1.Жылу деген сөзді қалай түсінесің?

2.Жылыту құралдарына нелер жатады?

3.Ертеде уйлерді немен жылытқан?

4.Жылыту үшін қандай құралдарды пайдаланған?

5.Қазір қандай құралдармен жылытады?

6.Жалпы біздің жер шарымызды не жылытып тұр?

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясының

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы негізінде патриотизм,табиғат байлықтарын \су, көмір\қорғауға,сақтауға тәрбиелейді.Жылытқыш құралдарды анықтай отырып,өмірде қолданған кезде техникалық қауіпсіздігін сақтауға тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

Дүниетану.

АКТ қолдану дағдылары

Суреттер (https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img10.jpg)

Слайд (https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img10.jpg)

Слайдтар

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img10.jpg



Бастапқы білім

Оқушылар заттардың сапалық белгілерін біледі "жылы", "суық", "ыстық".

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы



2мин






2мин















Сабақтың ортасы:



6мин








































5мин




































































10мин

(Ұ) Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін,оқу құралдарын тексеру.

-Сәлеметсіздер ме балалар!

Психологиялық ахуал:

Суық,суық жел соқты,

Не істейік біз балалар?

Секірейік,жылынайық.\орындарында жүгіреді\.

Ысқылап біз алақан\алақандарын ысқылайды\,

Жүгірейік жалаулатып\қолдарын желбіретеді\.

-Қане балалар,жылыну үшін біз алты- алтыдан бірігейік.

Сонда оқушылар 4топқа бөлінеді.

Енді ойланып көріңдерші

суық жел соққан кезде біз жылыну үшін қандай қимылдар жасадық?\жүгірдік,секірдік,алақан ысқыладық\.

-Қай айларда суық күндер болады?

-Ал суық айларда үйде,мектепте күні бойы жүгіріпсекіріп,алақанды ысқылап жылыну мүмкін емес.Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға болады?

Психологиялық ахуал арқылы оқушыларға сабақтың тақырыбын хабарлау.Жылу.Жылыту жабдықтары мен құрылғылардың атау..

Тапсырма№1. «Ойлан,тап»әдісі .\Т\

Әр топтың алдына пештің ,күннің,батареяның және жанып жатқан оттың суреттерін лөстіремін.Сұрақ-жауап арқылы оқушылардан ортақ байланысы не екенің анықтап аламын.

-Осы суреттерді сіздерге не үшін беріп отырмын балалар, сіздер не байқадыңдар?

-Осы суреттерді не байланыстырып тұр?\Жылу\



Бағалау критерий

Дескриптор

1.Жылытқыш құралдарын атады.

2.Әр жылытқыштың байланысын тапты.

1. Жылытқыш құралдарын атайды.

2. Жылытқыштың құралдардың ортақ белгілері бойынша байланыстырады.



Қалыптастырушы бағалау:

-толық түсінгендер.



-жартылай түсінгендер.

мүлдем түсінбегендер.



Тапсырма №2. «Кім алғыр?»әдісі \Жұптық\.

Әр жұпқа суреттер беріп, тапсырманы түсіңдіремін.

Осы берілген суреттердің ішінен жылытқыш құралдарды тауып,бос тор көздеріне \ \ қойып,белгілеңіздер.



Бағалау критерий

Дескриптор

1.Жылыту жабдықтарына жататын құрылғыларды тапты,атады.

1.Суреттен батареяның бейнесін тауып,атайды.

2.Тапсырмадан радиатордың суретін атайды, табады.

2.Каминның суретін атайды,табады.

2.Жылытқыш құралдарын суреттен тауып \ \ белгісін қойды.

1.Батареяның астына \ \

белгісін қояды.

2.Радиаторды табады,астындағы торкөзге \ \

белгісін қояды.

3. Каминның суретін тауып ,астындағы тор көзге \ \белгісін қояды.

Қалыптастырушы бағалау

Камин суреттер арқылы бағалау


-Маған қызықты болды.


-Маған қиындау болды.


-Мен көп білгім келеді.




Тапсырма: № 3 «Саяхат» проблемалық әдісі.\Жекеше\

Проблемалық ситуация тудыру.

1-ситуация.Біз барлығымыз бүгін саяхатқа жайлауға бардық.

-Қандай үйлерді елестетесіздер жайлаудан?\киіз үй\

-Қалай ойлайсыздар,қазақтар неліктен жайлауда киіз үйлерде тұрады?

Киіз үй ,далада қатты,ызғарлы жел соғып тұр.Осындай ауа-райын қай мезгілде байқаймыз?Күзде байқаймыз.

Электр тоғы жоқ.Енді үйді жылыту үшін сіздер қандай жылытқыш құралдардын қолданасыздар?

-От жағу үшін сіздерге не қажет болады?Тезектерді қайдан алады?

Ауызша ,толық жауап айтқызу.

2-ситуация.Енді біз жайлаудан қыдырып ауылға келдік.Ауылда қандай үйлер бар?Күн суық қар жауып тұр,үй суық.Қай мезгіл?\қыс\

Жер үйді қандай жылытқыш құралдармен жылытуға болады?\пеш\

-Ал,пешті жағу үшін сіздерге не керек болады?\ағаш,көмір\

3-ситуация.Ауылдан біз қалаға келдік.

-Қалада адамдар қандай үйлерде тұрады?\Көп қабатты\

-Далада қатты аяз тұр,боран, суық.Енді осы көп қабатты үйлерді қалай,немен жылытамыз?\радиатор,батарея\

Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса,онда не болар еді?



Қ.б:

жаз,көктем,жаз суреттерімен бағалау



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

1.Ауа-райының құбылыстарын жыл мезгілдеріне сәйкестеңдіре алады.

2.Әр түрлі тұрғылықты жерлердің ғимараттарын ажыратады.

3.Әр түрлі ғимараттарды анықтайды,айтады.

1. Ауа-райының құбылыстарын жыл мезгілдеріне сәйкестеңдіре алды .

2. Әр түрлі тұрғылықты жерлердің ғимараттарын ажыратты.

3. Әр түрлі ғимараттарды анықтады,айтты.

4.Әр ғимараттарды қандай жылытқыш құралдарды пайдаланатының сипаттап береді.

4.Әр ғимараттарды қандай жылытқыш құралдарды пайдаланатының сипаттап берді.



Қалыптастырушы бағалау:

жаз,көктем,жаз суреттерімен бағалау


Керемет!


Жақсы!

Талпын!






































Дереккөздер:


https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img10.jpg




























Жылытқыш құралдар:

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img8.jpg



















































Слайдтар


https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img10.jpg






Сурет https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0bc3/000416ea-e10d3319/img12.jpg


Сергіту сәті



2мин







15мин










































































Кел,ағашты жарайық,

Пешке апарып салайық.

Отты жағып лаулатып,

Тез жылынып алайық.

Оқушылар өлең арқылы,әр-түрлі қимылдарды көрсетеді

Тапсырма № 4. «Зерттеймін,білемін» әдісі \Ұ\

-Оқушылар біздің кабинетіміз жылы ма?

-Кабинеттің жылуын қайдан білуге болады?

-Кабинеттің жылуын термометрден білуге болады.

-Күнделікті кабинет температурасын қадағалап жүретін дәптеріміз бар.Бұл дәптерде күнделікті кабинеттің температурасын жазып отырамыз.Бір жұманы алып бақылап көрейікші.Дүйсенбі нешені көрсетіп тұр?

-Сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі.Әр күнде температура әр түрлі екенің байқадық.Дүйсенбі -17С

Сейсенбі-15С.Сәрсенбі-20С.Бейсенбі-18С.

-Қарайқшы ,кабинет температурасы күнделікті біркелкі ме?

-Жоқ. Кейде 18С, кейде 20С көрсетіп тұр.

- Кей күні 15С көрсетті.Неге?

-Қатты аяз , күн суық болды. Ал,бүгінгі температура 17С көрсетіп тұр екен.Енді қазір мен жылытқыш құралды қосайын,термометрде не байқайтыңымызды көрейік.Жылытқыщ құралдарды үлкендерсіз қосуға болмайды,өте қауіпті.

Термометрдегі көрсеткіш жоғарыға көтеріліп барады,яғни температура көтеріліп кабинетіміз жылынып барады дегенді білдіреді.





Бағалау критерий

Дескрипторлар

1.Күнделікті кабинеттің температурасын дәптер арқылы бақылайды.



1.Күнделікті абинеттің температурасын дәптер арқылы бақылай алады.


2.Кабинеттің температурасы неліктен өзгеріп отыратының зерттейді.

1. Кабинеттің температурасы ауа-райына байланысты өзгеріп отыратының біледі.

2.Кабинеттің температурасы жылытқыш құралдары арқылы өзгеріп отыратының зерттеді.



Қалыптастырушы бағалау

мен барлығын зерттеп ,білдім.





-мен зерттегім,білгім келеді



-мүлдем зерттей алмадым.










Жылытқыш құрал,термо-метр,дәптер.









































Сабақтың соңы

2мин






2мин


Кері байланыс:

- Не білдім?

-Не қызықты болды?

-Қандай қиындықтар кездесті?


Рефлексия:

« »әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.
















Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз?



Бағалау - оқушылардың материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?:

-толық түсіндім.



-жартылай түсіндім.

мүлдем түсінбедім.




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.




Зерттеу,тапсыр-маларды орындау кезінде құралдармен мұқият жұмыс жасау.

№1 тапсырмаға бойынша дереккөздер тәсілін алдым.Себебі баспадан шыққан және электронды дереккөздер де пайдалануға болады.

№2 тапсырмаға

саралаудың қарқын тәсілін қолдандым.Себебі кейбір оқушылар басқаларына қарағанда қарқынды жылдам жұмыс істейді .

№3 тапсырмада диалог жәнеқолдау көрсету тәсілін таңдадым.оны таңдау себебім, оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала

сұрақтар дайындап алдым.

№4тапсырмада қортынды саралауды алдым.Себебі

барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының

өздерінен не күтетіндігін түсінгім келді.

-Әрбір логикалық аяқталған кезеңде сабаққа қорытындылар шығару.

- Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау

Орындарын ауыстыру,сергіту сәттерін пайдалану.

-Топ ішіндегі ережелерін сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезендері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралу да оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жылытқыш құралдар

Автор: Кошербаева Куралай Салеметхановна

Дата: 05.11.2018

Номер свидетельства: 483677
