Шы?арма мазм?нына талдау жасалып, к?ктем мезгіліні? ерекшеліктерін балалар?а ??гімелетеді.
H. H. Чайковскийді? "Жыл мезгілі" шы?армасынан ?зінді ты?дау.
"К?ртік ?ар" ойыны.
Балалар м?тін мазм?ны бойынша ?оз?алыстар жасайды. Аланда к?ртік ?ар жатыр. Ол ?лкен - ?те ?лкен. Енді міне, к?нні? с?улесі т?сіп, оны еріте бастады. К?нні? жылы с?улесінен к?ртік ?ар біртіндеп еріп. Т?мен т?се бастады. Одан жі?ішке, ж?не ?те ?лсіз жыл?алар а?ырын а?а бастады. К?н одан сайын ысып, к?штірек ?ыздыра т?сті. Жыл?алар да оянып, жолында?ы тастар, б?талар мен а?аштар?а ?арамастан тез-тез а?атын болды. Біра?, ол біраз уа?ыттан со? ?зіні? жолында?ы ?зен-к?лдерге ??йылып жо? болды.
- К?ктемгі таби?атты бейнелеу ?шін суретші ?андай т?сті пайдаланады?
- Картинада не бейнеленген? (а?аштар, ш?п, г?лдер, ашы? аспан т.б.) - Т?рбиеші балалардан нені? суретін сал?ылары келгенін с?рап, сурет салуды? техникаларын естеріне т?сіреді. Балаларды? ?з бетінше ж?мысы. Балаларды? суреттеріне талдау жасау
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты. Балаларды көктем көрінісінің суретін сала білуге үйрету көктем табиғатының ерекшелігіне сәйкес бояу түстерін таңдай білу өз ой-қиялымен композиция құра білу, шығармашылықпен өздігінен дербес әрекет ете білуге баулу. Жыл мезгілдеріне, табиғатқа сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.
Қажетті құралдар: акварель немесе гуашь бояулар, қағаз, қылқалам оны қоятын тұғырлар, су сүлгі.
Сабақтың барысы: Көктем туралы әңгіме. Тәрбиеші табиғаттағы маусымдық өзгерістерге назар аударады: жарқырап күннің шығуы, алғашқы қарлығаштың ұшып келуі, шөптер, көктемгі гүлдер, даланың жылынуы, күннің ұзарып, түннің қысқаруы.
Көктем қандай көңілді,
Күміс жаңбыр төгілді,
Мөлдір аспан ашылып,
Күн пердесі сөгілді.
Шығарма мазмұнына талдау жасалып, көктем мезгілінің ерекшеліктерін балаларға әңгімелетеді.
H. H. Чайковскийдің "Жыл мезгілі" шығармасынан үзінді тыңдау.
"Күртік қар" ойыны.
Балалар мәтін мазмұны бойынша қозғалыстар жасайды. Аланда күртік қар жатыр. Ол үлкен - өте үлкен. Енді міне, күннің сәулесі түсіп, оны еріте бастады. Күннің жылы сәулесінен күртік қар біртіндеп еріп. Төмен түсе бастады. Одан жіңішке, және өте әлсіз жылғалар ақырын аға бастады. Күн одан сайын ысып, күштірек қыздыра түсті. Жылғалар да оянып, жолындағы тастар, бұталар мен ағаштарға қарамастан тез-тез ағатын болды. Бірақ, ол біраз уақыттан соң өзінің жолындағы өзен-көлдерге құйылып жоқ болды.
- Көктемгі табиғатты бейнелеу үшін суретші қандай түсті пайдаланады?
- Картинада не бейнеленген? (ағаштар, шөп, гүлдер, ашық аспан т.б.) - Тәрбиеші балалардан ненің суретін салғылары келгенін сұрап, сурет салудың техникаларын естеріне түсіреді. Балалардың өз бетінше жұмысы. Балалардың суреттеріне талдау жасау