kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жолда жүру ережесін сақтайық!

Нажмите, чтобы узнать подробности

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

1.Психологилық, ахуал туғызу.

2. Сабақтың  мақсатымен таныстыру

Оқушылрды  3 топка бөлу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жолда жүру ережесін сақтайық!»

«№5 мектеп-лицей» КММ



Жол ережесін білейік, аман-есен жүрейік!

Мероприятий по правилам дорожного движения

«Дорожная грамота»








Өткізген: А.К.Ермекова

Сынып: 4 Б

2025-2026 оқу жылы



Тақырыбы

Жолда жүру ережесін сақтайық!

Күні

23.09.2025

Сынып жетекшісі:

Ермекова А.К

Класс: 4 «Б»

Қатысушылар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларды жол ережесімен таныстыра отырып, жол қауіпсіздігін сақтаудың адам өміріндегі маңыздылығын ұғындыру. Тәртіпке, сақ болуға, көшеде өздерін дұрыс ұстап жүруге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

1.Психологилық, ахуал туғызу.

2. Сабақтың мақсатымен таныстыру

Оқушылрды 3 топка бөлу

Қызығушылықты ояту.

www.bilimland.kz порталындағы «Видеожинақ» ресурсы («Сынып сағаты тақырыптары» бөлімі) http://bilimland.kz/kk/home#lesson=12002 арқылы оқушыларға бейнебаян көрсету.

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді,


Сабақ басы (10 мин)







- Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгін біздерге

Шалқар ауданы ЖЛҚБ КТІ УПИ полиция капитаны — Нағымбаев Еркебұлан Түгелбаевич.қызметкері келіп тұр. Ол сендерге жолда жүру тәртібі туралы айтып өтеді
МАИ қызметкері:
- Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгін мен сендерге жарақаттардың алдын алу мақсатында жол тәртібі нұсқауларына қысқаша шолу өткіземін. Бағдаршам - өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз. Оның сырын біліп, тілін алу баршамызға керек.
Біздің ауылымызда, сол сияқты біздің еліміздің басқа да қала, ауылдарында бәріне ортақ көше қатынас ережесі енгізілген. Бұл ережені оқушылар да, үлкендер де, яғни барлық көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауы керек.
-  Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен, көрейік.

Мынандай сұрақтарға жауап беріңдерші:
1. Көшеде жүру ережесін білу бізге не үшін керек?
- Әр оқушы көшеде жүру тәртібін  өте жақсы білуі керек. Көшеде жүре білу машина астына түсуден, апаттан сақтайды.

2. Жиекжол дегеніміз не?
- Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол.

3. Жаяу адамға қай жермен жүруге рұқсат етілмейді?
- Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді.

4. Көшеде жүру тәртібін кім басқарады?
- Көшеде жүру тәртібін бағдаршам басқарады.

5. Көше қиылыстарында қай жерлерден өтуге болады?
- Көшенің екінші көшемен қиылысқан жерінде немесе «Өтетін жер» деп жазылған тұста немесе асфальтта көлденеңіне сызылған жалпақ ақ жолақтары бар жерінде және бет алдындағы бағдаршамның жасыл жарығы жанған кезде өтуге болады.

6. Ал жиекжолда қалай жүру керек?
- Жиекжолдың оң жағымен жүру керек, сол жағымен жүруге болмайды.

7. Жиекжолдан тағы қалай жүруге рұқсат етілмейді?
- Төрт-бес адам қатар жүруге болмайды.
МАИ қызметкері:
- Оқушылар, сендер жолда жүру ережелерін түсіндіңдер ме?
Жол тәртібін сақтап, өз өмірлеріңізге қамқор болатындарына сенімдімін.

- Ережені бұзбайық
Тәртіпті біз сақтайық
Бағдаршамға қарайық
Аман алып қалайық!

«Көше ережелерін білейік» кезеңіне тоқталайық.
1. Жүріп келе жатқан машинаның алдынан өтіп кетемін деуші болма,ол тоқтағанша, не өтіп кеткенше күте тұр.
2. Мектепке келе жатып үлкен жолдың шетімен жүр. Алдыңнан машина шықса, жол бер. Тоқтап тұрған машинаның қасынан абайлап өт.
3. Көше тәртібін орындамау көліктің жүріп тұруына кедергі келтіреді.
4. Көшеден өтерде әуелі сол жағыңа,көшенің орта тұсына жеткенде оң жағыңа қара. Егер машина келе жатса, өтіп кеткенше сол орныңда  ақ жолақ сызылған тұста күте тұр.
5. Бағдаршам - өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз. Оның сырын біліп, тілін алу баршамызға керек. Оның беретін сиқырлы әмір сөздері бар.
 
Есіңе сақта.
• Көшеден өткенде арнаулы жерден, жасыл жанғанда ғана немесе реттеушінің белгісін күт.
• Жол қиылысында аса абай бол.
• Көшеден тек жаяу адамдар өтпелері бойынша жүр.
• Бағдаршамға қарауды ұмытпа.
• Жолдан өтер кезде алдымен сол жағына содан соң оң жағына қарап, арнайы жаяу жүру жолымен өт.
• Көшеде бейтаныс адамдармен сөйлеспе және ілісіп кетпе.

Жол заңы дұрыс жүріп, абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба, ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса, солай жүріп, доп қуалайтыны,  жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны, қалтарыстан жолға шығып кететінінің салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып, кейбіреулер жарақат алады. Ал кейбіреулер өмірлік мүгедек болып қалады.
 
Өмірде күтпеген оқиғалардан сақтану үшін жол ережелеріне бағыну керек. «Сақтансаң сақтармын» дегендей ережелерді тек білу ғана шарт емес, оны бұлжытпай орындаса ғана аман - есен жүруге болады. Көше тәртібін сақтау- сенің міндетің! Егер жол ережесін бұзсаң, тек өзіңе қауіп төндіріп қоймай, басқа адамдарға да зияныңды тигізесің. Сондықтан, жолда сақ бол! Көше тәртібін есіңнен шығарма!






















Бағдаршам, жол белгілері салынған суреттер

Соңы

2 мин






Рефлексия.

Оқушылар стикерлерге жеке ойларын жазады:

  • Сабақта сізге не қатты әсер етті?

  • Сіздің есіңізде қандай жақсы істер немесе идеялар қалды?

  • Қандай тапсырмалар немесе әрекеттер ең қызықты болды және неге?


Қорытынды:

Хормен:

Жол тәртібін білейік,

Аман-есен жүрейік.

Қазақ атты елімде,

Бақытты өмір сүрейік!

Оқушылар стикерлерге жеке ойларын жазады

стикерлер






















































Сынып сағаты анализінің хаттамасы

Күні:__________

Сынып:_________

Білім алатын оқушылар саны:_________

Сынып жетекшісі:________________________________________________________________________

Сынып сағатының тақырыбы:___________________________________________________________

Онкүндік немесе айлық атауы:____________________________________________________________

Қатысушылар: ______________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________



Не бағаланады



1

Сынып жетекшісінің негізгі жеке басының бағасы.




Сынып жетекшісінің толықтай ой өрісі және білімі




Педагогикалық және әдістемелік шеберлігінің деңгейі




Сөйлеу мәдениеті, дикция, шапшаңдық, қарқындылық, бейнелілік, сезімдік




Әдептілік және демократияшылдық деңгейінде оқушылармен қарым-қатынас




Мұғалімнің сыртқы келбеті, мимикасы, қылықтары, өз- өзін ұстау



2

Сынып сағатындағы оқушылардың негізгі мінездемелері




Танымдық белсенділігі, шығармашылық және өз бетінше жұмыс жасау деңгейі




Жалпы тәрбиелеу және арнайы икемділігі және дағдылары




Ұжымдық (топтық) жұмыстар формаларының тиімділігі




Тәртіптілік, ұйымшылдылық, қызығушылық деңгейі.



3

Сынып жетекшісінің және оқушылардың ұстанымын бағалау.




Тәрбиелік материалдың ғылымилығы, қол жетімділігі.




Өзектілік және өмірмен байланыс




Жаңа нәрсенің деңгейі, тәрбиелік материалдың тартымдылығы.



4

Тәрбие берушінің және оқушылардың сынып сағаты барысында қызмет әдісі тиімділігін бағалау.




Сабақ уақытын ұтымды және тиімді пайдалану, оның оңтайлылығы, кезектесуі және қызмет түрлерін алмастыру.




ТСО және көрнекіліктің мақсаттылығы және тиімділігі.




Сынып сағатының барысында оқушылармен кері байланыс




Сынып сағатының оқушыларға тигізетін эстетикалық ықпалының деңгейі.



5

Өткізілген сынып сағатының қорытындыларын және мақсаттарын бағалау.




Сынып сағатының тұжырымдамаларының нақтылық, анықтылық және қысқа айтушылық деңгейі.




Мақсатқа бір уақытта нақтылы, күрделілік және қолдан келерлік қол жеткізу.




Жүргізілген сабақтың оқушыларға ықпалын тигізу. (не нәрсеге және қандай дәрежеде оқытылды)




Тәрбие беру ықпалдылығының деңгейі. (олардың тәрбиелеуге не себеп болды )




Сабақтың оқушыларға тигізген ықпалдылығының деңгейі (олардың дамуына не себеп болды)




Қорытынды:




Әр өлшемнің жоғары бағасы 3 ұпай: жоғары деңгейі 57-63, жақсы деңгейі 50-56, орташа деңгейі 43-49, төмен деңгейі 36-42


Шешімі:

1.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Директордың тәрбие ісі

жөніндегі орынбасары:


Топ жетекшісі:























































































































«№5 мектеп-лицей» КММ








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Жолда жүру ережесін сақтайық!

Автор: Ермекова Алмагүл Каримуллақызы

Дата: 07.10.2025

Номер свидетельства: 675125
