Сабақтың тақырыбы: Зат есім
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сөз таптары туралы түсінігін қалыптастыру, зат есім туралы алған білімдерін еске түсіру, зат есімдімді сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылық ізденіске бағыттау.
3. Оқушыларды алғырлыққа тапқырлыққа ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, баяндау түсіндіру, топпен жұмыс.
Көрнекілігі:Слайд.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық әзірлік
Айдай арайлап
Жұлдыздай жарқырап
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі сабағымызды бастайық
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
7- жаттығу
Зат есім: аққу,емен оқулық ауа
Етістік: Биледі,өсті тазалады, ұшты.
Сын есім: Әдепті, қызық, қоңыр,қышқыл.
Сан есім: Жеті, тоғыз, жиырма ,елу, мың.
ІІІ Қызығушылығын ояту
Мейірім көзі арайлап,
Қолы жеңіл шипа дүр.
Өзінен нұр тарайды.
Сөзі бейне шипа жыр.
Бұл не?
-Дәрігер
Өмірлік қымбат мұғалім,
Қадірлі жан деп ұғамын.
Атанып жақсы ұланың,
Жолыңды жарқын қуамын.
- Өте жақсы. Бұл қай мамандық иесіне арналған?
-Мұғалім
- Дұрыс –ақ,енді мына мамандық иесіне қандай сұрақ қояр едің?
- Бұл кім ?
- Дәрігер
- Бұл кім?
- Мұғалім
- Өте жақсы ал бұл кім ? сөйлемінде сұраудың мағына беріп тұрған сөз қай сөз?
- Кім?
- Дұрыс.
- Олай болса, суретке назар аудамыз.
- Суретте не бейнеленген ?
- Құс.
- Құстардың атын білмеген жағдайда қандай сұрақ қояр едің?
- Бұл не?
- Қарлығаш
- Бұл не?
- Сауысқан
- Бұл не?
- Қарға
- Балалар осы суретке қарап зат есімге кім ереже айта алады?
- Заттың, нәрсенің атын білдіретін сөзді зат есім дейміз.
- Зат есімнің сұрақтары ? Кім? Не ? Кімдер? Нелер?
- Электрондық оқулық
Сабақтың мақсатын айту
Дәптермен жұмыс
-Ал балалр дәптерімізді ашамыз.
Күннің жадын жазамыз
Көркем жазу (Жұмбақ жасыру)
Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады (Қар)
Қ қ
Қар
Оқулықпен жұмыс
2- жаттығу
Суретке қарап зат есімдерді тауып айт,тапқан зат есімдердеріңе қойылатын сұрақтардың әр басқа екенін дәлелдеп көр.
-Не? Қарбыз,шәй, кесе, нан, пышақ, алма,
-Нелер? Алмалар, жүзімдер, жемістер,
3- жаттығу
Мәтінді көшіріп жаз
Мәтіннен зат есімдерді тауып астын сыз. Зат есімдерге сұрақ қой
Қыс. Қақаған аяз. Қалың қар жәндік біткенді жатқан індерінен шығармай тастады. Ашыққан түлкі түн жамылып ауылдың маңын торыды,.Ол тауық тәрізді оңай олжа аулауға кірісті.
Сергіту сәті
Бір аяқпен топылдаймыз
Біз қолмен шапалақтаймыз
Баспен біз шайқаймыз
Қолымызды көтереміз
Одан кейін ақырын жүгіреміз.
Тақтамен жұмыс:
4- жаттығу
Көп нүктенің орнына тиісті зат есімдерді қойып көшіріп жаз.
Төрт түлік : Қой, сиыр, жылқы, түйе
Аңдар: Аю,қасқыр, түлкі жолбарыс
Құстар : Қарлығаш , қарға, торғай
Отбасы мүшелері: ата,әже, ана, әке т.б
Шығармашылық жұмыс
- Мәтінге ат қой
- Сурет бойынша әңгіме құрастыр
Көңілді қыс
Қыс.Далада аппақ қар.Балалар сырғанақ теуіп ойауда. Айдос пен Айжан сырғанақ тебуде. Арман,Айгүл, Ерлан аққала жасауда.
-Балалар, бүгін сабағымызда қандай сөз табымызбен таныстық?
- Зат есім
-Зат есім туралы ережені еске түсірейік?
-Кім? Кімдер? Сұрағына сөздер олайық
-Не ? нелер? Сұрағына сөздер олайық
Үйге тапсырма 5-6 жаттығу.
Сабақтың тақырыбы: Зат есім
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сөз таптары туралы түсінігін қалыптастыру, зат есім туралы алған білімдерін еске түсіру, зат есімдімді сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылық ізденіске бағыттау.
3. Оқушыларды алғырлыққа тапқырлыққа ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, баяндау түсіндіру, топпен жұмыс.
Көрнекілігі:Слайд.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық әзірлік
Айдай арайлап
Жұлдыздай жарқырап
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі сабағымызды бастайық
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
7- жаттығу
Зат есім: аққу,емен оқулық ауа
Етістік: Биледі,өсті тазалады, ұшты.
Сын есім: Әдепті, қызық, қоңыр,қышқыл.
Сан есім: Жеті, тоғыз, жиырма ,елу, мың.
ІІІ Қызығушылығын ояту
Мейірім көзі арайлап,
Қолы жеңіл шипа дүр.
Өзінен нұр тарайды.
Сөзі бейне шипа жыр.
Бұл не?
-Дәрігер
Өмірлік қымбат мұғалім,
Қадірлі жан деп ұғамын.
Атанып жақсы ұланың,
Жолыңды жарқын қуамын.
- Өте жақсы. Бұл қай мамандық иесіне арналған?
-Мұғалім
- Дұрыс –ақ,енді мына мамандық иесіне қандай сұрақ қояр едің?
- Бұл кім ?
- Дәрігер
- Бұл кім?
- Мұғалім
- Өте жақсы ал бұл кім ? сөйлемінде сұраудың мағына беріп тұрған сөз қай сөз?
- Кім
- Дұрыс.
- Олай болса, суретке назар аудамыз.
- Суретте не бейнеленген ?
- Құс.
- Құстардың атын білмеген жағдайда қандай сұрақ қояр едің?
- Бұл не?
- Қарлығаш
- Бұл не?
- Сауысқан
- Бұл не?
- Қарға
- Балалар осы суретке қарап зат есімге кім ереже айта алады?
- Заттың, нәрсенің атын білдіретін сөзді зат есім дейміз.
- Зат есімнің сұрақтары ? Кім? Не ? Кімдер? Нелер?
- Электрондық оқулық
Сабақтың мақсатын айту
Дәптермен жұмыс
-Ал балалр дәптерімізді ашамыз.
Күннің жадын жазамыз
Көркем жазу (Жұмбақ жасыру)
Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады (Қар)
Қ қ
Қар
Оқулықпен жұмыс
2- жаттығу
Суретке қарап зат есімдерді тауып айт,тапқан зат есімдердеріңе қойылатын сұрақтардың әр басқа екенін дәлелдеп көр.
-Не? Қарбыз,шәй, кесе, нан, пышақ, алма,
-Нелер? Алмалар, жүзімдер, жемістер,
3- жаттығу
Мәтінді көшіріп жаз
Мәтіннен зат есімдерді тауып астын сыз. Зат есімдерге сұрақ қой
Қыс. Қақаған аяз. Қалың қар жәндік біткенді жатқан індерінен шығармай тастады. Ашыққан түлкі түн жамылып ауылдың маңын торыды,.Ол тауық тәрізді оңай олжа аулауға кірісті.
Сергіту сәті
Бір аяқпен топылдаймыз
Біз қолмен шапалақтаймыз
Баспен біз шайқаймыз
Қолымызды көтереміз
Одан кейін ақырын жүгіреміз.
Тақтамен жұмыс:
4- жаттығу
Көп нүктенің орнына тиісті зат есімдерді қойып көшіріп жаз.
Төрт түлік : Қой, сиыр, жылқы, түйе
Аңдар: Аю,қасқыр, түлкі жолбарыс
Құстар : Қарлығаш , қарға, торғай
Отбасы мүшелері: ата,әже, ана, әке т.б
Шығармашылық жұмыс
- Мәтінге ат қой
- Сурет бойынша әңгіме құрастыр
Көңілді қыс
Қыс.Далада аппақ қар.Балалар сырғанақ теуіп ойауда. Айдос пен Айжан сырғанақ тебуде. Арман,Айгүл, Ерлан аққала жасауда.
-Балалар, бүгін сабағымызда қандай сөз табымызбен таныстық?
- Зат есім
-Зат есім туралы ережені еске түсірейік?
-Кім? Кімдер? Сұрағына сөздер олайық
-Не ? нелер? Сұрағына сөздер олайық
Үйге тапсырма 5-6 жаттығу.