Күні: Сынып: 2 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Зат есім. |
Сабақтың мақсаттары | Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету. Түрлі ойын элементтерін пайдалана отырып оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сауатты, көркем жазуға, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу. -
|
Пәнаралық байланыс | Дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | таныстырылым |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 1.Психологиялық дайындық . 1 минут | Өрмекші әдісі - оқушылар ортаға шығып бір-біріне тілектер айтады. | Жіп Шаттық шебері |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 2 минут | 1. Мамандықтың бәрі жақсы. Сол маман иелерінің барлығы ұстаздан білім алған. Олай болса,мұғалім мамандығының тапсырмасына назар аударайық. Мұғалімнің тапсырмасы: «Кім тапқыр?» әдісі Сөз таптары | Заттың атын білдіретін сөздер | Заттың санын білдіретін сөздер | Заттың сынын білдіретін сөздер | Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер | алма | + | | | | барды | | | | + | жеті | | + | | | қызыл | | | + | | тарақ | + | | | | оқыды | | | | + | қоңыр | | | + | | он | | + | | | | |
Сабақтың ортасы ІІІ. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту 7 минут
| «Ойлан тап!» әдісі Мұғалім -жұмбақ жасырады Білесіндер ме кім? Не? Сұрағын сөйлемде сөз иесі боламын, Бір сызықшамен сызылған, Қай сөз таптары боламын. Шешуі: (Зат есім) Тапсырма Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды. Оқушылар жауаптарын айтады. -Балалар осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз? -Не? -Осы сөздердің көпше түріне қандай сұрақ қоямыз? -Нелер? Ал, осы заттарды пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз? -Кім? (Кімдер?) -Олай болса,өткенді еске түсірейік. Кім? Не? деген сұрақтар қандай сөздерге қатысты қойылатын еді? Ереже мен таныстыру -Ендеше осы ережеге сүйене отырып, “Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп айтамыз” деген жаңа ережемен танысамыз. Сонымен бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы “Зат есім”.Сұрақтары: Кім? Кімдер? Не? Нелер? | |
ІV. Оқулықпен жұмыс 5 минут | Балықшының тапсырмасы 1.Сөзжұмбақ шешу. | Магнитік тақта карточкалар |
V. Топпен жұмыс | Көркем жазу сәті: Зз әрпі. 1 топ Дәрігер мамандығының тапсырмасы: Мақалды көшіріп жаз. Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздердің астын сыз. 2 топ Тігіншінің тапсырмасы 377- жаттығу Суреттегі не? деген сұраққа жауап беретін сөздерді жазу. Топтар бір-бірін визуалды бағалайды. | 13-14 слайд Дәптер,карточка Бас бармақтар |
ІV.Сергіту сәті: | Аппақ болып таң атты, Түтін тік боп шығады. Гүлге қонған көбелек, Самғап биік ұшады. Қоюланып қара бұлт, Төкті жаңбыр себелеп. Жапырақты жамылып, Бұға қалды көбелек Оқушылар орындарынан тұрып қимыл жасайды. | Слайд 15 |
V. жұптық жұмыс | Сазгердің тапсырмасы 1 жұп 379- жаттығу. Сөздерді оқып, зат есім екенін дәлелдеу. 2 –жұп Суретшінің тапсырмасы Ойын «Биікті кім бағындырады?». 2,3,4,5,6,7 әріптен тұратын заттың атын білдіретін сөздер тауып жазу.
З | | А | т | | Т | а | с | | Е | с | е | к | | С | а | ғ | а | т | | І | н | і | л | е | р | | М | а | т | а | л | а | р | | Постер, маркерлер 17 слайд |
Сабақтың соңы 2 минут VІ. Қорытындылау | Құпия кестедегі сұрақтарға жауап беру. 1.Зат есім дегеніміз не? 2.Зат есімдерге қандай сұрақтар қойылады? 3.Зат есімге мысал келтіру. Рефлексия
| Карточка маркерлер |