Сабақтың тақырыбы: Құлақ пен Тымақ
Сабақтың мақсаты:
Ана тілі сабағында тыңдау, мәнерлеп нақышына келтіріп рөлмен оқу арқылы сөйлеу әрекетін қалыптастыру.
1. Білімділік:
Дұрыс, түсініп оқуға, мысалдың негізін түсініп, сөйлемдегі сөздің байланысын сұрақ қою арқылы анықтауды меңгерту.
2. Дамытушылық:
Балалардың тілін, ойын, сөздік қорын, ізденушілік қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік:
Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:
Сұрақ – жауап, әңгімелеу, рөлмен оқу, ізденушілік, ойын.
Сабақтың көрнекілігі:
Тақырып бойынша суретер, дидактикалық материалдар.
Пан-аралық байланыс:
Қазақ тілі, сурет.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сабаққа балаларды дайындау.
2.Сабақ мақсатымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру, қорыту.
- Үйге не берілді?
- Аңыз дегеніміз не?
- Алдаркөсе мен салт атты қайда кездесті?
- Аңызды кім әңгімелеп береді?
Сергіту.
- Кәне, кім жаңылтпашты жаңылмай айтып бере алады?
- Алдаркөсе туралы бұрын қандай аңыз оқып едік?
- Алдаркөсе қандай адам деп ойлайсың?
III. Жаңа сабақ
Кіріспе :
- Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы: « Құлақ пен тымақ»
а) суретпен жұмыс
(сұрақ-жауап) 1.
2.
- Мына суреттен нені көріп тұрсыңдар?
- Ол не үшін керек?
- Құлағың үсімес үшін не істеу керек?
- Мына жаңылтпашты дұрыс оқып, жаңылмай айтып көрелік.
Қыста құлағым үсіп кетті,
Үсіп, ісіп кетті.
- Неге?
- Олай болса, балалар, белгілі сықақшы ақын Асқар Тоқмағамбетовтың мысал - өлеңін түсініп оқып көрелік.
Оқулықпен жұмыс. Мысал - өлеңді рөлмен оқу, мазмұнын талдау.
(мәнерлеп оқу)
Дәптермен жұмыс. 1. Жаңылтпашты жатқа жазу.
2. Өздігінен өзі білетін қыстық бас киімдердің атын
жазу. (бөрік, малақай, тымақ т. б
Бекіту.
- Суретке қарап қысқы киімдердің түрлерін атап көріңдерші?
(әр түрлі қыстық, жаздық киімдер суреті)
- Осы сөздермен сөйлем құра.
- Бүгінгі сабақта біз қандай жұмыстар істедік?
- Балалар, осы мысалдан өзіңе қандай үлгі алдыңдар?
Оқушылардың білімдерін бағалау, қорытындылау.
№62. Сабақтың тақырыбы. «Шынықсын денеміз». Бердібек Соқпақбаев.
Сабақтың мақсаты: 1. Дұрыс, мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету, сөйлеу әрекетін қалыптастыру.
Денсаулығын күту, ойлау, қоршаған дүние өзгерісін бақылауға
дағдыландыру.
Есте сақтау, әндете білу, спорт түрлерімен шұғылдану, мәдениетті
сөйлей білуге баулу.
Сабақтың түрі. Аралас
Сабақтың әдісі. Сұрақ- жауап, әндету, ойын.
Көрнекілігі. Қысқы көрініс суреттері, үлестірме карточкалары.
Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі .
1.Сабаққа балаларды дайындау, бірге жұмыс істеу маған ұнайтынын және олардың назарын сабаққа аудару
2.Сабақ мақсатымен таныстыру.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
-Үйге не берілді?
-Рөлмен мәнерлеп оқу, құлақ не үшін керек, тымақтың пайдасын анықтап,
тәрбиелік жұмыс жүргізу.
ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту.
-Үйден салған « Қыс көрінісі» атты суреті бойынша әр оқушы өз суретін
сипаттап әңгімелеп,шағын көрме ұйымдастыру.
ІҮ. Жаңа сабақтың барысы.
1. Кіріспе (осылай жаңа сабақтың кіріспе әңгімесі ретінде байланыстырып кету.)
-Балалар, мына жұмбақты шешсек, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашуға көмектеседі.
Табаныма байладым,
Қос аяқпен айдадым. ( шаңғы )
Зулап түсіп төменге,
Шықпас менсіз төбеге. ( шана )
Табанға тақтым,
Жалпаң қақтым,
Зырлап бақтым. ( коньки )
Бұлар не үшін керек?
2. Мұғалімнің түсіндіруі.
Белгілі балалар жазушысы әрі ақын Бердібек Соқпақбаевтың өлеңін дұрыс,
түсініп оқып көрелік ( Б. Соқпақбаевтың өмірі, « Менің атым Қожа » атты
кино жайлы бір- екі ауыз әңгімелеп кету.)
3. Оқулықпен жұмыс. - (іштен, дауыстап, мәнерлеп оқу)
4. Дәптермен жұмыс. 1.жұмбақты жатқа жазу.
Ү. Жаңа сабақты бекіту.
1. Өзің білетін спорт түрлерінің атын жаз.
2. Өзің қай спорттың түрін ұнатасың? (айтып бер)
3. Әндету.
Оқушылардың білімдерін бағалау, қорытындылау.