Сабақ:дүниетану №10 | Мектеп: «Ыбырай Алтынсарин атындағы орта мектеп-МДШО»КММ | ||
Күні:10.11.17 | Мұғалімнің аты-жөні: Матекова Н | ||
Сынып: 1 «А» | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Тақырыбы | Менің отбасым | ||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру 1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау 1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау 1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру | ||
Оқу мақсаты | «Отбасы» тақырыбының әлеуметтік мәселелерін қарастыруды, ұлттық дәстүрлер мен мерекелерді суреттеуді, «отбасылық шежіре», «отбасылық дәстүр» сөздерінің мағынасын түсінуді үйренy; | ||
Тірек сөз | отбасы – cемья – family; отбасылық шежіре – родословная – geneology; отбасылық дәстүрлер – семейные традиции – family traditions. | ||
Ресурстар | шежіре ағашы бейнеленген плакат, ашықхат жасауға арналған үлгілер, түрлі-түсті қағаз, желім. | ||
Жоспар | |||
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған тапсырмалар | Дереккөздер /Ресурстар/ | |
Басы Ортасы Сергіту сәті Ортасы Сергіту сәті Соңы | Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым Сабақты «Түймедақ» ойнынан бастау Түймедақтың ортасына «отбасы» сөзі Оқушылар әр жапыраққа осы сөзге қатысты сөздерді жазуы тиіс. «Отбасы» тақырыбына әңгіме өткізу -Отбасының басқа адамдар тобынан айырмашылығы неде? Біздің сыныбымызды отбасы деп атауға болады ма? «Әли мен Айя» мультфильм Туыстық қатынасқа байланысты қандайсөздер кездесті? Кел, талқылайық!
Отбасы – ең жақын және туыс адамдар. Әр отбасында жақсы қарым-қатынас болуы өте маңызды. Отбасы мүшелерін Отбасылық дәстүрлер біріктіреді. Менің отбасым. Оқушылардан өз отбасы, отбасындағы адамдардың қарым-қатынасы туралы айтуын «Қонақжайлылық» ойыны. Сынып оқушыларын 3-4 топқа бөлу.Әр топ өзара әже, ата, ана, әке, балалар, қонақтар рөлдерін бөліседі. Рөлдерді бөліскеннен кейін ойын өткізіледі және оны талқылайды. Әр топтың жақсы жақтарын айту: үлкендерге, қонақтарға құрмет көрсете алды ма, отбасы мүшелеріне назар аударды ма? Дәстүрлер. Оқушылардан өздеріне таныс суретті таңдауын сұраңыз («Шашу», «Бата», «Тұсау кесу» және т.б.). Оқушылар өз өмірлерінде болған оқиғаларды әңгімелейді. Бұл дәстүрлердің қайсысын көргенін айтады. «Отбасылық шежіре» сөзінің мағынасын оқушылармен бірге ашуОқушылардың назарын ағаштың суретіне аудару «Шежірені неліктен ағашпен салыстырады?» деген сұрақ бойынша оқушылардың ойларын білу Сен білесің бе? Оқушылардың пікірін сұрау Адамның өмірі, азамат ретінде қалыптасуы отбасынан басталатыны туралы түсінік беруОтбасы мәселелеріне көңіл бөлу үшін Халықаралық отбасы күні құрылды. Отбасы күні Қазақстанда да аталып өтіледі. Анықта. Бұл тапсырманы үйде орындауға беру. Жұмыс дәптеріндегі тапсырма тілдік мақсатты іске асыруды көздейді. Оқушылар «ана», «әке», «әже», «ата», «аға», «іні», «әпке», «сіңілі» сөздерін үш тілде айта алады. «Бағдаршам»түстері арқылы бекіту | мультфильм Оқулық бойынша жұмыс Сергіту сәтіне арналған жинақ Дәптер бойынша жұмыс | |
Қосымша мәліметтер | ||
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құндылықтармен байланыс(Тәрбие элементтері) |
Мақтау,мадақтау Сурет бойынша сөйлем құрастыр | «Бағдаршам» сигналдық карта | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Орыс,ағылшын тілі |
Рефлекция Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландың? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? | ||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз ( оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім. 1: 2: |