Розширити уявлення учнів про слова, протилежні за значенням, ознайомити з терміном – антоніми; актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, використовувати у мовленні названі категорії іменників; розвивати і збагачувати мовлення дітей; уявлення про лексичне значення слів, уміння користуватися ними для образного зіставлення контрастних явищ навколишньої дійсності; розвивати увагу, зв’язне мовлення, мислення, пам’ять, спостережливість; виховувати емоційно-ціннісне ставлення до об’єктів природи, прищеплювати любов до рідного слова; почуття дружби, співчуття; виховувати пізнавальний інтерес, культуру мовлення, виховувати турботливе ставлення до тварин.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Українська мова 3 клас »
Українська мова
3 клас
Автор: вчитель початкових класів А.Ю. Мащенко
Тема. Розширення поняття - антоніми. Спостереження за роллю антонімів.
Мета. Розширити уявлення учнів про слова, протилежні за значенням, ознайомити з терміном – антоніми; актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, використовувати у мовленні названі категорії іменників; розвивати і збагачувати мовлення дітей; уявлення про лексичне значення слів, уміння користуватися ними для образного зіставлення контрастних явищ навколишньої дійсності; розвивати увагу, зв’язне мовлення, мислення, пам’ять, спостережливість; виховувати емоційно-ціннісне ставлення до об’єктів природи, прищеплювати любов до рідного слова; почуття дружби, співчуття; виховувати пізнавальний інтерес, культуру мовлення, виховувати турботливе ставлення до тварин.
Форми роботи: колективна, групова та індивідуальна.
Основні дидактичні методи
продуктивно - практичний
частково – пошуковий
принципи самоорганізації пізнавальної роботи учнів
Обладнання: Мультимедійна презентація, конверти із завданням, аркуш «Шкала оцінювання».
Тип уроку. Урок – казка, з використанням комп’ютерних технологій.
За мотивами української народної казки «Сірко».
Хід уроку:
Організаційна частина
Добрий день, діти! Сьогодні ми вирушаємо в захоплюючу подорож до чарівного села з української народної казки. На нас чекають різні пригоди, несподіванки та цікаві зустрічі . Але все це чекає на тих, хто буде пильним і сумлінно виконувати всі завдання.
Мотивація навчальної діяльності
Отже, завдання перше допоможе дізнатися про мешканця з казкового села.
Розгадування кросворду.
- Допоможуть розгадати кросворд загадки.
1.
п
2.
е
3.
с
Куди повзе – За собою хату везе. (Черепаха)
Хоч годинника не має, Вранці він нас піднімає. Кожен прокидається – З сонечком вітається. (Півень)
Дуже товсті ноги маю, Тихо їх переставляю. Височезний я на зріст, Біля рота маю хвіст! (Слон)
Молодці, діти! Це – пес.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Хвилинка чистописання.
Запишіть це слово. Порівняйте зі зразком на дошці. Напишіть ще два слова.
Доберіть слова – синоніми (цуцик, собака).
Робота з реченням.
Складіть речення (Пес охороняє будинок.), напишіть його у зошитах . Підкресліть головні та другорядні члени.
Діти, у песика трапилась біда. Послухайте уважно вірш і скажіть: «Як звали песика і яка біда з ним сталася?».
Робота з текстом.
Старавсь Сірко, беріг добро.
І в день і в ночі спокою не мав.
В подяку - стусани в ребро,
Обов’язки, ні грама прав.
Нема господарю і діла до Сірка,
що в нього каша несолона і гірка,
і що зимою відморозив вуха…
Господар лиш його почуха і скаже
«вже старий, Сірко.
Пора б молодшого мені узяти.
Тебе за що немає докоряти,
Скінчилася твоя робота" ,
І в туж хвилину - за ворота.
Правильно, це Сірко з української народної казки «Сірко». «…Хазяїн бачить, що з нього нічого не буде, що він до хазяйства нездатний, і прогнав його від себе. Цей Сірко никає по полю; коли це приходить до нього вовк та й питає: — Чого ти тут ходиш? Сірко йому: — Що ж, брате, прогнав мене хазяїн, а я і ходжу тут. Тоді вовк йому каже: — А зробить так, щоб тебе хазяїн ізнов прийняв до себе? Сірко відповідає: — Зроби, голубчику; я вже таки чимсь тобі віддячу. Вовк каже: …»
А далі ми казку складемо на свій лад.
«…Вовк наказав Сіркові виконати завдання, яке дала йому Сова у школі для тварин -Лексики. І якщо він зробить все правильно, то допоможе повернутися додому…».
Діти, давайте врятуємо Сірка. Вивчимо нову тему та виконаємо всі завдання.
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку. ― Отож, ми прямуємо до школи ― Лексика, а на шляху маємо
Дізнатися:
як називаються слова, протилежні за значенням, яку роль вони виконують у нашому мовленні;
нам треба дізнатися, як називаються слова, протилежні за значенням, яку роль вони виконують у нашому мовленні; Навчитися:
знаходити в тексті ці слова;
самостійнодобирати та складатиречення з ними.
V. Осмислення і усвідомлення нового матеріалу. Розвиток мовленнєвих умінь та навичок «Горішки від сови»
1. «Горішок» для уважних. Вибірковий диктант
― Якими у вашій уяві постали ці два брати?
― Випишемо у таблицю слова, якими їх характеризував автор.
Перший Антон
Другий Антон
Запитання
Високий
низький
який?
добрий
злий
який?
щедрий
скупий
який?
південь
північ
що?
плакав
сміявся
що робив?
― Слова з протилежним значенням називаються антонімами (від гр. anti – проти, onyma - ім’я), наприклад: ніч ― день, радість ― горе, хворий ― здоровий, вперед ― назад, говорити ― мовчати. Антоніми повинні виражати логічно протилежні поняття і в той же час поняття одного кола предметів, процесів і ознак. Наприклад, антоніми день ― ніч об’єднуються значенням пори доби, чорний ― білий – значенням кольору, вперед ― назад – значенням напрямку руху. Антоніми використовуються в різних стилях літературної мови.
2. «Горішок» для кмітливих. Виділення слів-антонімів у вірші-загадці
― Виділіть слова-антоніми у вірші-загадці. Буває він в холод, Буває він в спеку, Буває він добрий, Буває він злий. У відкриті вікна Неждано влетить, То щось прошепоче, То раптом загудить.
3. «Горішок» для «Пісне Знайок» . Фізкультхвилинка з «ПіснеЗнайкою»
Виконують вправи під пісню «О, Земле!» .
Ми, люди, тож мусимо жити у згоді,
Любить, берегти все живе у природі,
Щоб вдячно промовити знову і знову –
О, Земле велична, о, Земле чудова!
-Діти, чи бережете ви все живе у природі?
4. «Горішок» для спостережливих . Робота в парах «Назвіть антоніми»
Вчитель читає вірш, робить невеликі паузи. Діти мають впіймати пару антонімів. Перший з пари зачитує перший, інший – другий. Ланцюжком кожна пара підсумовує, зачитавши повну антонімічну пару.
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже,
Слухай казку про них друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той правдивийі сміливий,
Той брехливий, полохливий.
Той – великий,той – малий.
Той розумний, той дурний.
Деньі ніч брати сварились.
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Ця виснажлива війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились,
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть.
Їх антонімами звуть.
4. Стежинка «Пошуковців». Робота з прислів’ями
― Антоніми використовують в прислів’ях, приказках, фразеологізмах, загадках.
Добіг до кінця наш урок. Ми допомогли Сіркові добре виконати всі завдання сови. І вовк звичайно допоміг йому повернутися додому. Хазяїн добре його нагодував. І живе Сірко донині у тому селі.
Оцініть свою роботу на уроці за допомоги «Шкали оцінювання».
Рефлексія
Яку тему ми вивчили разом з казковими героями ?
Що таке антоніми?
До яких частин мови вони належать?
На які запитання відповідають антоніми однієї пари?
А у вас на згадку хай залишаться: Радість і сміх, щастя й достаток.
І хай ніколи не приходять
Смуток, сльози, горе, злидні.
Казкові герої залишили для вас подарунки.
VІІ. Домашнє завдання:
1 група ― добріть 10 пар антонімів;
2 група ― напишіть твір-опис «Осінь», використовуючи антоніми;
3 група ― напишіть казку, використовуючи антоніми.
object(ArrayObject)#852 (1) {
["storage":"ArrayObject":private] => array(6) {
["title"] => string(250) "Конспект уроку з української мови для учнів 5 класу на тему :"Значення мови в житті суспільства. Українська мова — державна мова України.""
["seo_title"] => string(80) "konspiekt_uroku_z_ukrayins_koyi_movi_dlia_uchniv_5_klasu_na_tiemu_znachiennia_mo"
["file_id"] => string(6) "427093"
["category_seo"] => string(12) "russkiyYazik"
["subcategory_seo"] => string(5) "uroki"
["date"] => string(10) "1504374168"
}
}