kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Үкілер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты:

1.Оқушыларға «Үкілер» тақырыбын түсіндіру,мәтін мазмұнын талдау,түсініктерін кеңейту,қоршаған орта табиғат жайлы білімдерін, жалпы білім қорын молайту.

2.Табиғатқа деген жанашырлықтарын арттыру,Шығармашылық ізденіске үйренуге дағдыландыру.Ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3.Табиғатты,құстарды бағалай білуге,қамқор болуға,қорғауға,аялай білуге,тазалыққа тәрбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Үкілер»

Есік қаласы «Қаныш Сатпаев атындағы орта мектеп»

Бастауыш сынып мұғалімі: Джиенбаева Бақтыгүл Нұрмаханқызы

Пәні: Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: «Үкілер»

2 сынып

Мақсаты:

1.Оқушыларға «Үкілер» тақырыбын түсіндіру,мәтін мазмұнын талдау,түсініктерін кеңейту,қоршаған орта табиғат жайлы білімдерін, жалпы білім қорын молайту.

2.Табиғатқа деген жанашырлықтарын арттыру,Шығармашылық ізденіске үйренуге дағдыландыру.Ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3.Табиғатты,құстарды бағалай білуге,қамқор болуға,қорғауға,аялай білуге,тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ

Әдісі:сөздік,көрнекілік,түсіндіру,әңгіме,сұрақ-жауап,ой шақыру,ізденіс т.б.

Пән аралық байланыс:дүниетану,бейнелеу,қазақ тілі,математика.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

II.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

«Табиғатпен танысу» өлеңін жатқа мәнерлеп айту.

III.Өткен білімдерін тексеру:

1-топқа Табиғаттың неше түрі болады?

2-түрі болады.

Өлі табиғат Тірі табиғат

Тас жануар

Тау өсімдік

Ауа ағаш

Су шөп

Қар адам

Тірі табиғат-олар өседі,дем алады,көбейеді,денесінде жаны бар.

Өлі табиғат-олар өспейді,көбеймейді,дем алмайды,денесінде жаны жоқ.

2.Қандай қызмет атқарады?

Өсімдік ауадағы шуды,шаң-тозаңды бәсеңдетеді.Таза ау бөліп, ауаны тазартады.

2топқа-.Табиғатты аялайық! Шағын шығарма жазу.

3-топқа Табиғатқа қандай қамқорлық жасар едің?

Ағаштарды көп отырғызамын,жасыл желектерді күтемін.Жұлған,сындырған адамдарды тәртіпке шақырамын.

IV.Мақсат қою кезеңі:

Оқушыларға «Үкілер» тақырыбынтүсіндіру,мәтінді талдау.Үкі туралы мағлумат беру,сөздік қорларын молайту.

Сөзжұмбақ шештіру.


Ү

Ш







К

Ө

К

Т

Е

М

Е

Т

І

С

Т

І

К


Т

А

Л

Ғ

А

Т




М

Е

Р

Е

К

Е


Ж

Ұ

р

Н

А

Қ



1.қанағаттанарлық баға

2.қазір қандай мезқгіл

3.не істеді? Не қылды? Қайтты? Қай сөз табының сұрағы

4.қазақтың тұңғыш ғарышкері?

5.8-наурыз,22-наурыз,7мамыр,9-мамыр бұларды бір сөзбен қалай атаймыз?

6.түбір сқзге қосымша жалғанғанда,сағынасы өзгерсе,бұл қандай қосымша?

Үкілер деген сөз шықты

Жарайсыңдар балалар,сонымен бүгінгі тақырыбымыз «Үкілер»

V.Жаңа сабақты меңгерту:

Ия,балалар үкіні көргеніміз бар ма?

Үкі туралы не білесіңдер?

Оқушылармен ой бөлісу.

Толықтыру.

Үкі-негізінен орманда мекендейді.Жемін көбіне түнде аулайтын жыртқыш құс. Басы үлкен,көздері бақырайған,қауырсындары жұмсақ. Ұшқанда дыбыссыз қанат қағады. Ұясын жасыруға болатын жерге салады. Жұптарын қмір бойы сақтайды. Дене мүшелеріне қарай 2-12-ге дейін жұмыртқа басады.

Қоян,тышқан секілді кемірушілірді аулап пайда келтіреді. Үкіні қазақ халқа қасиетті құс деп санайды. Оның қауырсынындағы бедер,құранның құпияланып жазылған нұсқасы деп баланың бесігіне,бас киіміне таққан.Сонымен қатар бақыт, табысәкеледі деген сеніммен ақын,әншілер бас киімдеріне,домбыраларына таққан.

Саны кеміп келе жатқан,сирек кездесетін түр. Евразиада,сондай-ақ Қазақстанда кең тараған.Шөлді далалы,таулы орманды жерлердімекендейді.Санының қанша екені белгісіз,бірақ көпшілік жерлерде сирек. Санын шектеуші себептер: электр сымдарында және уланған жемді жеп өлгенінен басқа, қауырсынынан ұлттық әшекейлер мен бой тұмарлар жасау үшін ұядағы балапандарын алудың да кері әсері үлкен.Сондықтан оны қорғаудың тағы бір жолы-онның қауырсынын пайдалану үшін қолдан өсіру керек.Балалар, үкілер 68 жыл өмір сүреді.Қоян,тышқвн,кірпі,үйректермен қоректенеді. Үкіні қазақ халқы қасиетті құс деп санады. Оның қауырсыны баланың бесігіне, тақиясына,домбыраға таққан.Үкінің қауырсыны тіл-көзден сақтайды деген сенім бар.Себебі,үкінің қауырсынындығы бедерлер құранның құпия сөздері жазылған.

Иллюстрациямен көрнекіліктермен жұмыс. (Слаид)

Оқулықпен жұмыс

1.Нұрғали Қадірбаев туралы мағлұмат беру.

2.Іштей үнсіз оқу.

3. жеке-дара оқыту.

4.Сөздікпен жұмыс

Беймәлім-белгісіз, ешкім білмейтін

Залалы-зияны,жамандығы

5. Мәтінді талдау

1.Үкі туралы не білдіңдер?

2.Үкінің қауырсынын тақияға не үшін тағады екен?

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық

Қане,қанат жазайық

Қарлығаш болып ұшамыз

Орнымызға қонамыз

Дәптермен жұмыс

1топ.Тақияға тағуға үкіден басқа не ойлап табар едің?Ойыңды түсіндіріп жаз.

2топ.Үкінің суретін сал.

Жақсы салған оқушыларды мадақтау көрме ұйымдыстыру.

VI.Сабақты қорыту кезеңі:

3 топ Құстарға баланысты мақал-мәтел, тыйым сөз.

Бұбұл үнді,жылан тілді

Құсқа аяз қатер емес, аштық қатер

Қыста құсқа жақсылық жасасаң,жазда жақсылығыңды өтеп береді.т.б

Тыйым сөздер

Аққуды атпа

Құстың ұясын бұзба

Құсты өлтірме

VII Үйге тапсырма беру:

Үкілер мәтінін оқып келу,мазмұнын айту

VIII Бағалау:

Белсенділігіне қарай бағалау

5-қарлығаш

4-көгершін

3-торғай




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Үкілер

Автор: Джиенбаева Бақтыгүл Нұрмаханқызы

Дата: 09.01.2017

Номер свидетельства: 376982
