Тақырыбы: У дыбысы мен әрпі Бөлім: Тыңдалым және айтылым Сынып:1 «ә» | №5 Хромтау гимназиясы Мұғалімнің аты- жөні: Иманкулова Венера Асылбековна Еңбек өтілімі: 7жыл Қатысқаны: 25 оқушы Қатыспағаны: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | У дыбысы мен әрпі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту, берілген тақырыпқа әңгіме құрап айтады. |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: У дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | тауық-курица-hen ту-флаг –flag ауа-воздух-air |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Амандасу үш тілде. Салем -Неllo-Привет Психологиялық дайындық Мақсатымыз –білім алу, Міндетіміз- еңбектену Еңбек етіп жұмыла, «5»-ке қолды жеткізу.» Сабақты жұмбақ жасырудан бастаймын. 1.Бір басы имек, Бір басы үшкір сырық, Қатар-қатар тұрып, Күмбез сынды шеңберді, Көкке тіктеп көтерді. ( Уық) 2. Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді. (Ауа) 3. Тауда бар, Таста жоқ. Жауда бар, Доста жоқ. (У) әрпі -Жұмбақта қайдай әріптер қайталана берді? - у дыбысы -дұрыс айтасыңдар. -Бүгінгі сабақта У дыбысы мен әрпін өтеміз.У дыбысы дауысты және дауыссыз дыбыс болып келеді.У дыбысы басында, ортасында, аяғында кездеседі.
Уық сөзінде у әрпі басында кездеседі.
Тауық сөзінде у әрпі ортасында кездеседі.
Ту сөзінде у әрпі аяғында кездеседі. |
Уық, ауа, У әрпінің суреті
Ереже -Олай болса у дыбысы сөздердің басында,ортасында, аяғында келеді
Уықтың, тауықтың, тудың суреттері |
Сабақтың ортасы
Ұ.Ж
Оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс | №1 Тыңдалым. Суреттер көрсету. Суреттегі заттардың атын атау. У әрпі қандай дыбыстан кейін келіп тұр, оның дауысты, дауыссыз екенін түсіндіру. Ұжыммен бірге отырып «Уық» сөзіне сөйлем, әңгіме құрастырады. Уық кереге мен шаңырақты жалғастырып тұрады. Киіз үйдің кеңдігі керегесіне, ал биіктігі уықтың ұзындығы мен қысқалығына байланысты болады.Уық саны үйге жайылатын кереге басының санына тең. №3 Сызбаның және сөздердің көмегімен мәтінді оқы.
Орал, Арал ау . . у-у-у . Олар . ау,а уа, ау ла,лау ла, а лау,а лу,А лу а,А ру на, а ра лау,ну, на ну . №4 Ажырата біл. Анау-ту. Анау-ау. Анау-науа.
Ауада жазылуын және тақтаға жазба түрін көрсету У дыбысы бейнеролик қарау
| Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
Суреттер
уық
Оқулық 47 бет
Жұмыс дәптері
Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=yABQclqjV0o |
Сергіту сәті | Сергіту сәтіне мозайка құрастыру: Өлең қосылып тұрады, балалар билейді,өлең тоқтағасын балалар мозайканы құрастырады. | Мозайка |
Қалыптастырушытапсырма | Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Бағалау критерийі: Білім алушы : Тапсырма: Сөздерді оқып суреттермен сәйкестендіріп сыз. Уық Тауық Ту Дескриптор: - Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды: - сөздерді сәйкес суреттермен байланыстырып сызады | |
Сабақтың соңында | «Он сұрақ» әдісі арқылы оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру (аққу,нан,лақ.ара,тас сөздерінен келтіру) Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған сурет жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі | «Он сұрақ» әдісі |
Кері байланыс | “ Ыстық орындық” әдісі. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек, себебі, орындық ыстық. -у дыбысы қандай дыбыс? -у дыбысы басында кездесетін сөздерді ата. - Аруна сөзін буынға бөл | «Ыстық орындық» |
Бағалау | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | Смайликтер |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |