Тақырыбы: «Ү» дыбысы мен әрпі
Мақсаты:
1. Оқушыларды Ү дыбысы мен әрпімен таныстыру, аталған дыбысқа
байланысты сөз, сөйлемдер, мәтін оқыту, сөздік қорын байыту.
2. Ойын арқылы ойлау қабілетін, тіл байлығын дамыту.
3. Шыдамдылыққа, ұқыпшылдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: суреттер, кеспк әріптер, сөздер, схема.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
Әр топ оқушылары қолдарынан ұстасып тұрып бір-бірімен сәлемдеседі.
Мұғалім; Қанеки балалар мына өлең жолдарын бірге қайталайық
Армысың шапағатты күніміз (балалар күнге қарайды)
Армысың мейірімді жеріміз, (қолдарын жерге жақындатады)
Армысың табиғат-анамыз, (Бастарын иеді)
Келді сізге өзіңіздің балаңыз (Өздерін көрсетеді.
ІІ Үй тапсырма тексеру, өткенді қайталау:
1. Мұғалім өтілген әріптердің бірін көрсетеді.
І топ сол әріппен басталған бір сөз айтады.
ІІ топ сол сөзге сөйлем құрайды.
ІІІ топ сөзге дыбыстық талдау жасайды.
Қай топ жылдам ойыны.
Топтарға парақ таратылады. Топ оқушылары бірлесіп орындайды.
І топ «г» әрпінен басталған
ІІ топ «б» әрпінен басталған
ІІІ топ «ұ» әрпінен басталған сөздер жазады.
1 минут уақыт беріледі. Әр топ жазған сөздерін тақтаға іліп оқиды. Қай топ көп сөз жазғаны анықталады.
Жаңа сабақ:
- Сурет бойынша оқушылармен шағын әңгіме өткізу.
Үтік сөзіне дыбыстық талдау жасап Ү әрпін бөліп алып Ү дыбысының әрпін баспаша жазбаша түрде таныстыру. Ү дауысты дыбыс екені айтылады.
Оқулықпен жұмыс.
Түлкі, үкі, жүгері, гүл, үтік сөздерін оқытып сөйлемдер құрату, дыбыстық талдау жасау. Ү дыбысы сөздің қай буынында естіліп тұр. (Бірінші буында)
- Мұғалім «Ормандағы аңдар» мәтінді оқып берді.
- Оқушылар өз бетімен оқиды.
- Әр топтан бірнеше бала оқиды.
Сергіту сәті:
Өлең жолдарын қимылмен орындайды.
Көжектерім тұршы,
Қолыңды жушы.
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы.
Бойыңды жазшы,
Айналаңа қарашы.
Аяғыңды басшы,
Орыныңды тапшы.
Дәптермен жұмыс:
Ү әрпінің кішкенесінің және бас әрпінің жазылу емлесін түсіндіру. Ауада жазу У әрпімен сәйкестігін ескерту.
- Дәптерлеріне ү әрпінің кішісін үн, ұн, жүгері сөздерін жазады, дыбыстық талдау жасайды.
Тақтадан Ұ-Ү әріптерін салыстыруға берілген сөздерді оқиды, сөйлемдер құрайды.
- Мазмұнды суретке әңгіме құрастырады. Әр топ өз ойларын ортаға салады. Суретке құраған әңгімелеріне тақырып береді.
- Балалар, бүгін тапсырмаларды өте жақсы орындадыңдар, барлықтарың сабаққа жақсы қатынастыңдар.
- Сонымен бүгінгі сабағымыз аяқталды
- Сау болыңдар