kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ц дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Жас мамандарға көмек ретінде іс-тәжірибе алмасу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ц дыбысы мен әрпі»

Пәні: Сауат ашу

Мектеп:

Сабақтың тақырыбы:

Ойын ережесі деген не? Ц дыбысы мен әрпі.

Күні : 01.03.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Вакасова. М.С

Сынып: 1 «В»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

ОҚУ МАҚСАТЫ:

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.5.1 Мәтін бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған

сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен).

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

Барлық оқушылар білуге тиісті: Сөздерді буынға бөледі,дауысты және дауыссыз дыбысын ажыратады,әріпті оқиды және жазады заттардың атын атайды.

Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Сұрақтарға жауап береді,тыңдалған мәтінді түсініп әңгімелейді,сөз сызбасын оқиды,сөйлеу барысында заттарды сипаттай алады.

Кейбір оқушылар білуге тиіс:

Сурет бойынша шағын әңгіме құрай алады,сөйлеу барысында заттың санын,сынын және қимылын білдіретін сөздерді ажыратып, қолдана алады,каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Цц дыбысы мен әрпін біледі,оқи алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер:

Цирк концерт цех цемент

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар;

Ц дыбысы сөз басында,ортасында,сөз соңында кездесуі.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Ц дыбысы қатаң дыбыс екенін дәлелдеу.


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ц дыбысына байланысты жаңа сөздер жазу.

Алдыңғы білімдер

Э дыбысы мен әрпі.

ЖОСПАР

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Дерексөздер

Сабақтың басы

10 минут


А) Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын әзірлеу,тексеру.

Психологиялық дайындық жұмысы

-Армысыз, алтын Күн!

Армысыз, қайырымды Аспан - ата!

Армысыз, мейірімді Жер-ана!

Күліп шықты күн бүгін!

Қуанайық, шаттанайық бәріміз.

Жұмбақ

Әлем – жәлем киінген,

Көрерменді күлдірген (Сайқымазақ)

-Сайқымазақ дедіңдер ме? Мені шақырдыңдар ма?

Мені қайдан көресіңдер ?Ендеше мен сендерді циркқа шақырғым келеді Циркқа бару үшін не қажет?

Мынадай билет қажет

Билетті алу үшін Сайқымазақтың тапсырмаларын орындауларың қажет.

Сайқымазақ әр топқа бір бағалау парағын алып келіпті. Тапсырманы дұрыс орындасаңыздар смайликтар силайды, ал ол смайликтарды «Бағалау парағына » жинайтын боласыз. Соңында смайликтарды санаймыз

Б) Ой қозғау

Сп Ж:- Балалар, өткен сабақта қай дыбыспен ж/е әріптік таңбасымкен танысқан едік...?

Сайқымазақ: Иә, қазір білімдеріңді сынап көрейін;

Менің сиқырлы дорбамда тапсырмам бар:

Постермен жұмыс «Э» әрпі бар сөздерді тауып жабыстыр.

экипаж Шахтер

экипаж Шахтер

Фаврика электр

Эфир Қоян кофе элеватор

экскаватор экран

э

Фаврика электр

Эфир Қоян кофе элеватор

экскаватор экран


Постермен жұмыс

«Э» дыбысы бар суреттерді тауып жабыстыр.

э


«Екі жақты күнделік» әдісі бойынша жұмыс жасау.

«Э», «Е» әріптері бар сөздерді тауып,тиісті бағанға жабыстыру.

«Э»

«Е»

экипаж

елік

электр

ешкі

экран

етік

экскаватор

емен

эфир

ерін

Критерий: - «Э» әрпі бар сөздерді тауып жабыстыру. -«Э» дыбысы бар суреттерді тауып жабыстыру.

- «Э», «Е» әріптері бар сөздерді тауып,тиісті бағанға жабыстыру. Дескриптор - «Э» әрпі бар сөздерді тауып жабыстыра алады. -«Э» дыбысы бар суреттерді тауып жабыстыра алады.

- «Э», «Е» әріптері бар сөздерді тауып,тиісті бағанға жабыстыра алады.

Тиқтаға шығып қорғайды.

Бағалау

СпЖ: -Сайқымазақ, Тапсырмалады орындауы сізге ұнады ма?

СМ: Бағалайды

Шаттық шебері








Микрафон







Плакат




Сәйкестендіру кестесі

Сабақтың ортасы

20минут















































Қорытынды бөлім

10минут

















































        1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

Қазақ алфавитінің әнін тыңдату.

СпЖ:Видеода қай дыбыс жайлы тыңдадық?

Қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?

«Ц» дыбысы ,дауыссыз қатаң дыбыс.

Тіс пен тілдің қатысуымен жасалады

Ц дыбысы сөздің басында ортасында келеді. Ц дыбысы Қазақ тілінің төл сөздерінің құрамында кездеспейді.

Цц дыбысы бар сөз ойлау

Мысал келтіріңдерші...?

Ц дыбысы орыс тілінен енген сөздерде қолданылады.. ца цо цу це буындарын айтқызып,буындардан сөздер құрату.

Цирк концерт цех цемент Сөздерді оқып,мағынасын түсіндіру. Сөздерді хормен,тізбектей оқыту.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. /Оқулықпен жұмыс/. Оқулықтағы мәтінді тізбектей оқыту.Түсініктерін сұрау. 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімкөмегімен). «Сұрақ –жауап» әдісі

-Бұл ойын қалай аталады? -Ойын ережесі деген не? -Ойынға қандай ат қоюға болды?

-Ол ойынның жүргізілу тәртібі ме? -Мағжан неге ойын ережесін бұзды? -Мағжан қандай бала? -Мағжанның іс-әрекеті дұрыс па? Критерий:

- Сұрақтарға жауап беру.

Дескриптор - Сұрақтарға жауап бере алады.

Бағалау

СМ: Сергіту сәті: Менімен билеу қалай қарайсыңдар?

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Әріптердің жазылуына назар аударамыз Оқушылардың Цц әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті тиімді қолдану. Ц дыбысы мен әрпі кездесетін сөздерді сызбаға жазғызу

1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау. Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жазып, сөз құра.

А

Х

П

Л

Н

А

А

Й

Т

А

5 1 8 6 3 2 7 10 4 9

Х

А

Н

Т

А

Л

А

П

А

Й

-Қандай ұлттық ойын атауы шықты? Бұл ойынның ережесін білсең,топқа түсіндіріп көр.

СМ:Менің қоржынымда көп асықтар бар : Асық ойынын ойнаймыз Топтық жұмыс 1-топ .Асықта жазылған әріптерден сөз құрастыру.

, сөзге дыбыстық талдау жасайды. Цемент 2б,6ә,6д. 2-топ. Асықта жазылған әріптерден сөз құрастыру.

Концерт сөзін буындық-дыбыстық талдау жасайды.

2 буын,ц дыбысы сөздің 2ші буынында кездесіп тұр 3-топ. Асықта жазылған әріптерден сөз құрастыру «Цирк» сөзінен сөйлем құрастыру

Критерий: - «Цемент» сөзіне дыбыстық талдау жасау. - «Концерт» сөзін буындық-дыбыстық талдау жасау. - «Цирк» сөзінен сөйлем құрау. Дескриптор - «Цемент» сөзіне дыбыстық талдау жасай алады. - «Концерт» сөзін буындық-дыбыстық талдау жасай алады. - «Цирк» сөзіне сөйлем құрай алады алады. Бағалау


АКТ


ҰЖ


Оқулық жұмыс
















Топтық жұмыс





Топтық жұмыс








Сергіту сәтіне арналған жинақ



Дәптермен жұмыс


Бағалау

4 минут

СЖ:Жазып болсақ билеттеріздегі смайликтарды санаймыз: (әр топтан бір баладан сұраймын неше смайлик алғанын)



Кері байланыс

1 минут

Не білдік?Не үйрендік?

Кері байланыс ағашы


Қосымша ақпарат:

Дифференциация:

Саралау оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрастыр.

Қабілетті балаларға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Өз беттерінше шартты белгі бойынша әңгіме құрастырады.

Бағалау:

оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Оқушылардың жеке,жұптық,топтық жұмыстардағы жауаптарын тыңдап,бақылаймын.Дискрипторлар арқылы.Жарайсың! Өте керемет!Тамаша!

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

Құрмет

Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану АКТ қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар суреттер арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: әр нәрсенің қадірін білуге, төзімділікке,сабырлыққа еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттің бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ц дыбысы мен әрпі

Автор: Вакасова Майгуль Сейтбековна

Дата: 24.05.2018

Номер свидетельства: 470915
