Сабақтың мақсаты: 1 Білімділігі: Қазақ халқының ұлттық кәсібінің бірі төрт түлік малдың адамға тигізетін пайдасы туралы, олардан алынатын өнімдері жайлы мағлұмат беру . 2 Дамытушылығы: Балалардың ойлау, қиялдау, сөйлеу қабілеттерін арттыру. 3 Тәрбиелігі: Оқушыларды төрт түлікке деген құрметке, еңбексүйгіштікке, үй жануарларын қорғауға, оларға қамқорлық жасауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу . Сабақтың көрнекілігі: Интеративтік тақта, ертегі құралдары, дидактикалық ойын құралдары, төрт түліктің суреттері . Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық сәт: -Балалар бүгін ерекше күн. Біздің сабағымызға қатысу үшін қонақтар келіп қалыпты. Ендеше біздің сабағымызда ерекше болмақ. Олай болса балалар қонақтарымызбен амандасайық . - Күннің көзі ашылып Көкке шуақ шашылып Құтты қонақ келіпті Төрімізге еніпті Амандасу үлкенге Тәрбиенің басы ғой Ал ендеше бәріміз Сәлем дейік үлкенге Сәлемсіздерме апайлар -Жарайсыңдар балалар. -Балалар мен келе жатып осы сыныптың есігінің алдынан бір себет тауып алдым қане, балалар қарайықшы ішінде не бар екенін.Балалар мұнда суреттер бар екен қараңдаршы ненің суреті екен? -Өдеріңіз қалаған суреттеріңізді ала қойыңдар , ал енді сол қолыңыздағы суретке қарап әркім өз топтарын білетін болады -Балалар мына жерде ненің суретін көріп тұрмыз? Дұрыс айтасыңдар қошаканның суреті,демек бұл қошақан тобы. -Кіп-кішкентай қошақан, -Қошақанды ұнатам -Сүйеді апам қозым деп, -Қошақаным өзің деп Қане қошақандар келе қойындар -Ал мына жерде ненің суретін көріп тұрмыз? Дұрыс айтасыңдар құлыншақтың суреті,демек бұл құлынщақ тобы. -Құлыншағым құндызым, Құлдырайды щабады Кіп-кішкентай жұлдызым, Құстай қанат қағады Балалар мына жерде ненің суретін көріп тұрмыз? Дұрыс айтасыңдар бұзауканның суреті,демек бұл бұзауқан тобы. -Ақ бұзауым ұнайды, Мө-мө деп сүт сұрайды Келеді өсіп күн сайын, Тұмсығын созып қарайды -Ал мына жерде ненің суретін көріп тұрмыз? Дұрыс айтасыңдар ботақанның суреті,демек бұл ботақан тобы.
-Айналайын ботам
Қандай күлте жотаң
Табандарың жалпақ
Күнде жейсің жантақ
-Балалар қазір біз көркем әдебиет сабағымызды бастаймыз.
Балалар сабаққа жақсы қатысқан топты асық арқылы бағалайтын боламын коп асық жинаған топ жеңімпаз болады.-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
Дұрыс айтасыңдар. -Көктем мезгілінде табигатта қандай өзгерістер болады? Балалар қазір қай ай?
Дұрыс айтасыңдар.
Мамыр айындай қандай мерекелер болады?
-Балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын. Сендер жауабын табуға тырысыңдар.
Ой қозғау:
Жұмбақ.
Қабат-қабат тоны бар
Кішкене ғана бойы бар. /қой/
Кезікті бір жануар
Үстінде екі тауы бар. /туйе/
Екі айнасы бар
Төрт жылтырмағы бар
Бір шыбыртқысы бар. /сиыр/
4. 4-аяғы бар
Егіз құлағы бар
Иегінде сақалы бар. /ешкі/
1-сұрақ -Балалар жұмбақтарымыздың шешуінде нелер туралы айтылған? 2-сұрақ -Балалар сендер төрт түлік малдарға нелер жатады, білесіңдерме? 3-сұрақ -Ал енді олардың төлдері қалай аталады?
-Дұрыс айтасыздар! 4-сұрақ -Балалар білесіңдерме, малдар қалай дыбыстайды?
Жылқы-кісінейді
Сиыр-мөңірейді
Қой, ешкі-маңырайды
Түйе-боздайды
5-сұрақ -Балалар, төрт-түлік малдың пірлерін кім біледі?
Қане қай топ айтады.
Қой атасы- Шопан ата
Жылқы атасы- Қамбар ата
Ешкі иесі-Сексек ата
Түйе атасы- Ойсылқара
Сиыр иесі- Зеңгі баба
Өте жақсы жарайсың
-Жарайсыңдар балалар. Өте жақсы.
-Балалар мен сендерге бір тапсырма берейін.
-Балалар жануарлар нешеге бөлінеді қандай-кандай?
Дұрыс айтасындар жануарлар екіге бөлінеді екен, үй жануарлары жане жабайы аңдар болып.
-Балалар мен сендерге орман бейнесімен жайлаудың бейнесі салынған суреттер берем сендер алдыңызда тұрған жануарлардың қайсысы қайда мекендейтінін ажыратып желімдейміз.Қане балалар ұқыпты, таза жұмыс жасауға тырысамыз.
Жарайсыңдар, балалар өте жақсы.
1-топ
Қошақан тобы жасаған жұмысымызды әңгімелеп берейікші
2-топ
Құлыншақ тобы қане жасаған жұмысымызды әңгімелеп берейікші
3-топ
Бұзауқан тобыда суреттегі жұмысын әңгімелеп береді
4-топ
Ботақан тобыда суреттегі жұмысын әңгімелейді
Жарайсыңдар балалар өте жақсы.
Ендеше балалар барлығымыз орнымыздан тұрып серігіп алайык.
Сергіту сәті
Топ-топ етіп басайық
Ауылға біз барайық
Қозыларды санайық
1,2,3,4,5.
Алақанды соғайық
6,7,8,9,10.
Қораларға камайық.
Балалар жақсы сергіп қалдықпа, отыра қойыңдар жарайсыңдар.
-Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы Төлдер айтысы деген ертегі екен
мен сендерге айтып берейін сендер мұхият тыңдаңдар балалар жарайма?
Ертегі Төлдер айтысы
Ерте-ерте ертеде
Ешкі жүні бөртеде
Бұрынғы өткен заманда
-Бір жерге жиналған лақ, бұзау, қошақан, бота, құлыншақ. Біздің иеміз қайсысымызды көбірек жақсы көреді деп айтысыпты.
Бірінші лақ.
-Мә-мә-мә! Әрине иеміз бізді жақсы көреді. Ол сүтімізді ішіп, түбітімізді киімге пайдаланады. Мә-мә-мә- деп мақтаныпты.
Қошақан тұрып
.-Ме-ме-ме! Ал бізге ше? Адамдарға біздің етіміз ұнайды! Біздің жүнімізден шұлық тоқиды. Ме-ме-ме-деп мақтаныпты.
Осы кезде бұзау.
-Мө-мө-мө! Сендер босқа мақтанасыңдар. Адам тіршілігіне ең қолайлы мен, меннен сүт, қарын, май алады- деп мақтаныпты.
Сонда құлын кісінеп.
-Ихо-ихо! Босқа мақтанбаңдар! Иеміз мені жақсы көреді, мені жақсы көреді. Мен мінсе-көлік, жесе-азық болам-деп мақтаныпты.
Сонда үндемей тұрған Бота
-Бө-бө-бө бәрінен де бізді жақсы көреді, біздің шұбатымыз ең алтыны-депті марқая.
-Жоқ мені жақсы көреді- деп төлдер айтыса кетіпті.
Сол кезде адам келіп
-Төлдерім, төлдерім босқа таласпаңдар. Әрқайсысыларыңның орындарың бөлек-деп жауап беріпті.
-Балалар осымен ертегіміз аяқталды .
-Балалар қараңдаршы, төлдердің бәрінің орындары бөлек, біз төрт түлік малдардың бәрінің бірдей етін жейміз, сүтін аламыз, адамзатқа тигізер пайдасы көп екен.
-Балалар ертегіні түсіндікпа?
- олай болса, ертегініні сомдап көрейікпа?
-Қане кім қошақан болады?
- Ботақан кім болады?
- Құлыншақ кім болады?
- Бұзауқан кім болады?
- Лақ кім болады?
/Ертегінің желісімен қойылым көрсету/
Жарайсыңдар балалар отыра қойыңдар
-Балалар қане ойын ойнап жібрейікші, бұл Д/О аты Төлдерін тап
-Балалар мына жерде төрт түліктің малдар бұлардың төлдері әр жерде тұр, сол төрт түліктін төлдерін қолымыздағы сызба арқылы табайық.
-Қане қайсы топ төлдерін тауып болды?
1-топ Қошақан тобы
2-топ Бұзауқан тобы
3-топ Құлыншақ тобы
4-топ Ботақан тобы
Енді балалар түсіндіріп кетейікші, әр топтан бөлек бөлек сұралады.
Сабақты бекіту
1 Балалар сонымен төрт түлікке нелер жатады екен?
2 Төрт түліктің төлдерін қалай атаймыз?
3 Балалар бүгінгі сабағымызда не білдік? Не үйрендік?
4 Қандай жұмыс жасадық?
Бағалау
Ендеше балалар бүгінгі сабағымыздан қай топ қанша ұпай жинағанын білейікші?
1-топ Қошақан тобы , , , , ,,
2-топ Бұзауқан тобы. , , , , ,
3-топ Құлыншақ тобы , , , , , ,
4-топ Ботақан тобы , , , , , , , .
Балалар жарайсыңдар өте жақсы
-Балалар бүгінгі сабағымыз ұнадыма?
-Несімен ұнады?
-Балалар жарайсындар, сендер өте алғыр балалар екенсіңдер, барінізде сабаққа белсенді қатыстыңдар жарайсыңдар. Олай болса балалар келген қонақтарымызбен қоштасайық.